• $8,2647
  • €10,0724
  • 487.36
  • 1451.07
24 Mart 2011 Perşembe

Başarıyı alkışlama

Burhan Ayeri
Burhan Ayeri
YAZARIN SAYFASI

Milletvekili aday adaylarından 'Destek isteyen' mesajlar yağmaya başladı. 'Dostumuzun dostu' e-postalarının, telefonlarının arkası kesilmiyor. Doğrusu, korkuyoruz. Bir başlarsak, yer kalmayacak. Dünkü esprili yazış için 'Son olsun' diyoruz. Ancak, bazı isimler var ki kimi okurlarımızı kızdırsa dahi, onları savunmak görevimiz, 'Objektifliğimizin teminatı'. İşte bunlardan biri Prof. Dr. Recep Akdağ. Türkiye Cumhuriyeti'nin gelmiş geçmiş en başarılı Sağlık Bakanı. Üç hükümette kesintisiz görev yaptı. Sebebi belli. İlaç, hastane, bir kısım doktorlar ve hepsinden önemlisi sigara lobileri ile boğuşarak bugünlere geldi. Teke Tek'te Fatih Altaylı'ya içini dökerken, hiç kasılmadı. SSK'nın, rezilliği ne oldu? 'Hastanede rehin kaldı' haberleri nerede? İlk kez ilaç fiyatlarının düştüğüne tanığız. Türkiye için öngördüğü 'Sağlık hizmetleri hedefi' dünyada ilk üçe girmek. Akdağ'a minnet borcu olanlardan biriyiz. Başarısındaki önemli bir etkeni de yazmadan geçemeyeceğiz. Hemen her konuda açıklamalar yapan Başbakan, sıra sağlığa geldi mi, 'Recep'e söyleyin' diyor. Aman böyle devam etsin.

***
Wipe Out'un yeni serisi başladı. Bir sürü moral bozucu haber arasında rahatlatma terapisi sanki. Bitmez tükenmez Türk-Yunan kapışmalarından biriyle ekrana geldi. En önemli seçim 'Lazkopat' Ali Osman, 'Kemençeci' Harun gibi tipleri bulup, çıkarmak. Aynı değerlendirme Yunanlı yarışmacılar için de geçerli. Örneğin 'Fıstık' Betty, renk unsuru. Kameraların en güzel yakın plan çalışmasını onda gördük. Bir de İzmir'li Nesre Yavaş'ta. Wipe Out ekibi müthiş. İlave çizgiler, espriler güzel. Genç sesli Orhan Ayhan  ise, hani derler ya tam 'Cuk oturuyor'.

***
Mustafa Balbay'ın Cumhuriyet Kitapları'ndan çıkan 'Düşünüyorum o halde sanığım'-ZULÜMNAME-'sini 14. baskıda okuyabildik. Balbay'ın şu satırları, mücadelesini çok iyi anlatmakta:
'Ben
Vatandan aldıklarımla değil
Vatana verdiklerimle doyarım
Vatan, onu sevenler kadar güçlüdür
Buna inanırım'.
...
Yarım asırdır, üstünde 'Kur'an'ın Türkçe Meali' yazan yayınlar okuduk. Bu kez, aynı adı taşıyanına şaşırdık. Hakkı Yılmaz'ın sağlam bir ekip kontrolünden geçen çalışması, İşaret Yayınları'ndan. 'Nüzul sırasına göre necm necm'-Aynı zamanda tamamlanan süreler- üst başlığı yanıltmasın. Kullanılan dil 'Yaşayan Türkçe'. Cahil cühelanın çarpıtmasına ihtiyaç duymadan anlıyorsunuz. İnancı olan her Müslümana tavsiyede bulunuyoruz. Çünkü, pek çok gazetenin  hediye ettiğine mutlaka Osmanlıca-Türkçe Sözlüğü gerekmekte.

***
A. Zeki Atun, Kutluk Bilge Arıkan, Ali Rıza Yalçın, Ali İhsan Sağlam öncelikli, tüm Türkiye sevdalılarına sevgilerimizi, saygılarımızı yolluyoruz. Birlik ve beraberlik üstüne mesajlarıyla moral buluyoruz.

...
Atlamışız, Muharrem Akduman uyardı. Değerli keman üstadı Demir Karabaş'ın vefatını öğrendik. Yakınlarına, TSM camiasına başsağlığı diliyoruz. Merhumun mekanı cennet olsun.

<p>İsrail polisi, işgal altındaki Mescid-i Aksa'da baskınları önlemek için nöbet tutan Filistinliler

İsrail polisinden Filistinlilere yeniden müdahale

Dereotunun az bilinen şaşırtıcı faydaları

NATO tatbikatına katılacak askerler yola çıktı

Demirspor, Süper Lig'e çıktı; Adanalılar çıldırdı!