• $13,5513
  • €15,1222
  • 777.583
  • 1983.18
12 Mayıs 2014 Pazartesi

Üniversitelerimizin gözü yurtdışında

YÖK ve vakıf üniversiteleri uluslararası platformda rağbet gören okullara dönüşmek için çaba sarf ediyor. Ülkemizde okuyan yabancı öğrenci sayısı 100 bine dayandı. Doğuda Türkmenistan, batıda ise Yunanistan Türkiye'ye en çok öğrenci gönderen ülkeler.

Türkiye’nin dünya üzerindeki öğrenci hareketliliğinde daha fazla ilgi çekmesi ve daha fazla öğrencinin yükseköğretim için ülkemizdeki üniversiteleri tercih etmesi yönünde yapılan çalışmaların son yıllarda oldukça arttığını gözlemliyoruz. Uluslararasılaşma, YÖK’ün her fırsatta gündeme getirdiği ve vurguladığı konulardan biri oldu.YÖK’ün gerek doğrudan, gerekse dolaylı yöntemlerle üniversitelerimizi uluslararası platformda rağbet gören cazibe merkezlerine dönüştürme çabasına tanıklık ediyoruz.

AVRUPA İLE REKABET ZOR

Katı bir bakış açısıyla düşünüldüğünde, Türkiye’deki üniversitelerin mevcut bilimsel ve teknolojik performansları ile Avrupa ve Kuzey Amerika’daki üniversitelerle rekabet etmesi şu an için zor gözüküyor. Ancak Türkiye’nin doğusu ve güneyindeki ülkelerde sosyo-kültürel ve sosyo-ekonomik tercihler nedeniyle çocuklarını Türkiye’ye göndermek isteyecek çok sayıda aile olduğunu unutmamak gerekiyor.

YÖK internet sitesinden erişilebilen Yükseköğretim Bilgi Yönetim Sistemi’nde (YBYS) yer alan verileri derleyip işleyerek, ülkemizdeki üniversitelerde 2013-2014 eğitim-öğretim yılında okumakta olan öğrenciler hakkında oluşturduğumuz özel tabloları bugün sizlerle paylaşıyoruz. Erasmus programıyla Türkiye’ye gelen ve Türkiye’den giden öğrenci sayıları, yabancı öğretim üyeleri ve diğer öğretim elemanlarıyla ilgili bilgilere ise önümüzdeki hafta değineceğiz. YÖK verileri halen ülkemizdeki üniversitelerde 96.340 yabancı uyruklu öğrencinin okuduğunu gösteriyor. Bu öğrencilerin yaklaşık %20’si vakıf üniversitelerinde kayıtlı.

Yabancı uyruklu öğrenciler arasında Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti uyruklu öğrencilerin sayısı 1.764. Bu sayı yaklaşık %1.8’lik bir dilime karşılık geliyor. Bu sayfalardaki tablolarda KKTC uyrukluların yer almadığını belirtmek isterim.

HEM DOĞUDAN HEM BATIDAN

İstatistikler, Türkiye’ye en çok öğrenci gönderen ülkenin Türkmenistan olduğunu gösteriyor. Türkmenistan’ı Azerbaycan ve İran izliyor. Türkiye’nin batısında yer alan ülkelerden en çok öğrenci gönderen ülke Yunanistan (2.982). Batı’dan Türkiye’ye en çok öğrenci gönderen diğer ülkeler coğrafi olarak yakın konumda bulunduğumuz Kosova, Bulgaristan, Arnavutluk, Makedonya, Sırbistan ile pek çok çifte vatandaş Türk’ün yaşadığı Almanya.

ESKİŞEHİR YABANCI ÖĞRENCİDE LİDER

Son yıllarda iç pazarda öğrenci bulmakta zorlanan vakıf üniversitelerinin yabancı ülkelere yöneldikleri ve yoğun pazarlama faaliyetleri sürdürdükleri biliniyor. YÖK istatistiklerine göre, ülkemize Mali, Nijerya, Hindistan, ABD, Burkina Faso, Kamerun, Pakistan ve Senegal’den gelen öğrenciler devlet üniversitelerinden çok vakıf üniversitelerini tercih ediyorlar. Sayı olarak bakıldığında, en çok yabancı öğrencisi olan devlet üniversiteleri İstanbul (7048), Marmara (4219) ve Anadolu Üniversiteleri (4128).

Yabancı öğrenci sayısının, üniversitedeki tüm öğrenci sayısına oranı incelendiğinde ise, koridorlarında en çok yabancı öğrenciyle karşılaşacağınız üniversite Anadolu Üniversitesi. Anadolu Üniversitesi’ni ODTÜ ve Yıldırım Beyazıt üniversiteleri izliyor. Yabancı
dilde eğitim vermesine rağmen Boğaziçi Üniversitesi’ndeki yabancı öğrenci oranının %4.6 seviyesinde olması dikkat çekiyor.

YARISI YABANCI

Yabancı öğrenci sayısının en yüksek olduğu vakıf üniversitesi Fatih Üniversitesi (2.436). Bahçeşehir ve İstanbul Aydın üniversiteleri de 1000 ve üzerinde yabancı öğrenci barındıran üniversiteler. Toplam öğrenci sayısına oranladığında ise, çok farklı bir tabloyla karşılaşıyoruz. Uluslararası Kıbrıs Üniversitesi’nde her iki öğrenciden neredeyse birinin yabancı uyruklu olduğu görülüyor (%46.3). İstanbul 29 Mayıs ve İstanbul Şehir üniversitelerinde de yabancı uyruklu öğrenci oranı %30’un üzerinde.

YÖK’TEN YBYS ADIMI

Yükseköğretim Kurulu (YÖK), Türkiye yükseköğretiminin geleceği için önemli bir yatırım yaparak Yükseköğretim Bilgi Yönetim Sistemini (YBYS) yeni bir mimari tasarımla ve alt yapısını güçlendirerek etkinleştirdi. Yükseköğretim kurumlarının mevcut durumlarının istatistikî verilerle net bir şekilde ortaya konulması, strateji ve politika geliştirme süreçlerinin sistematik ve veriye dayalı olarak yürütülmesi ve tüm karar verme süreçlerinde karar kalitesinin arttırılması amacıyla hazırlanan istatistik.yok.gov.tr kamuoyunun ilgi ve bilgisine açıldı. Sitede üniversitelerin öğrenci sayılarından akademisyenlerin yayın sayılarına, öğretim elemanı başına düşen öğrenci sayısından uluslararası öğrenci sayılarına kadar pek çok bilgi yer alıyor.

BURAK KILANÇ’IN NOTU

Öncelikle belirtmek isterim ki YBYS, üniversitelerle ilgili verilere resmi olarak ulaşılabilecek tek ve en güvenilir kaynaktır. Bu verilerde, gerçeği yansıtmadığı düşünülen bir durum dikkatinizi çeker ise, bunun nedeni üniversitelerin
YBYS’ye girdikleri bilgilerin eksikliği ya da yanlışlığıdır.

<p> </p>

Muhalefet liderleri neden Sedef Kabaş'ı savundu?

Savaş kahramanı hayvanlar!

Bu belirtileri bilmek hayatınızı kurtarabilir! İşte belirtilerine göre kanser türleri

Polislerin yaptığı baskında ele geçirdi! Ev yapımı ölüm makineleri