• $13,579
  • €15,3691
  • 771.518
  • 1809.65
19 Eylül 2013 Perşembe

Umarım seneye gerçekleşir

Üniversiteli olmak için ek yerleştirme hakkından faydalanmak isteyen pek çok aday, Yükseköğretim Programlarına Ek Yerleştirme Kılavuzu’nun ÖSYM tarafından yayınlanmasını merakla bekliyor. Sosyal medyada gözlemlediğim kadarıyla ÖSYM’nin bu sene sınav sonuçlarını açıklamadaki hızına alışan aday kitlesi kılavuzun yayımlanmasındaki gecikmeye anlam veremiyor ve haksız şekilde ÖSYM’ye yükleniyor. Bir dakika duralım... Kılavuzun hazırlanması ve yayımlanmasında tek rol alan ÖSYM değil. Öncelikle üniversitelerin boş kontenjanlarını ÖSYM’ye eksiksiz ve hatasız bildirmeleri gerek. Sonra taslak kılavuz ÖSYM tarafından hazırlanıyor, YÖK tarafından onaylanarak kesinlik kazanıyor ve nihayet kamuoyuyla paylaşılıyor. Bu süreçte basamakların herhangi birindeki aksama sonucu geciktiriyor. Gelin görün ki kamuoyu olumsuzlukları hep ÖSYM’den biliyor. 
ÖSYM’ye eleştiri getirmek eğitim camiasında doğal bir refleks olmuş durumda. Gözlem ve deneyimlerime göre, dayanağı olan ve yapıcı her türlü eleştiri ÖSYM yönetimi tarafından titizlikle izleniyor ve dikkate alınıyor. Dayanağı olmayan “kuru gürültü” kıvamındaki eleştiriler ise ÖSYM’nin herhalde ancak motivasyonunu kırıyordur. 
Yeri geldiğinde ve dayanağı olduğuna inandığım konularda ben de ÖSYM’yi eleştiririm. Yazılarımı takip edenler bunu iyi bilirler. Dayanak varsa ÖSYM elbet eleştirilmeli, ancak dayanağı olmayan eleştirilerden bu kurumumuzu korumamız gerek. Unutmayalım ki ÖSYM, yükseköğretime geçiş noktasında on yılların know-how’ına sahip ve bunu başka ülkelere ihraç eden bir kurumumuz. 

Ek yerleştirme eylül sonunda 

Ek yerleştirme konusunda YÖK ve ÖSYM’nin bu sene yapmaya niyetlendiği ancak daha sonra geri adım atılan bir uygulama oldu. Hafızamızı yoklayalım. ÖSYM Başkanı Prof.Dr. Ali Demir LYS sonuçlarıyla ilgili basın toplantısında, 1 Temmuz 2013 günü, üniversiteye kesin kayıt döneminin öne çekilerek 2-6 Eylül yerine 12-16 Ağustos arasında gerçekleşeceğini açıklamıştı. Bu takvime göre yıllardır eylül ayının sonuna sarkan ek yerleştirme dönemi de, 28 Ağustos-2 Eylül arasına çekiliyordu. Çok sıkışık gözükse de hem üniversitelerin hem de adayların eylül ayının henüz başında, ek yerleştirme dahil, son durumlarının netleşmesi, kişisel ve kurumsal planlama açısından çok yerinde olacaktı. Ama olmadı. Kesin kayıt döneminin Ramazan Bayram’ının ardına gelmesi, pek çok kişinin yaz tatil planının bozulması ve sosyal medyada oluşan kamuoyu baskısı ardından, eskiye dönüldü ve ek yerleştirme süreci yine eylülün sonuna kaldı. 
Ek yerleştirmeyle üniversiteli olacak 100 bine yakın kişi için üniversitede derslerin başlamasından 3-4 hafta sonra üniversiteye gitmek, yurda/eve yerleşmek, derslere zamanında başlamamış olmanın eksiklerini telafi etmek kolay olmayacak. Bunu her sene üniversitede kendi öğrencilerimde gözlemliyorum. 
Bu sene olmadı, umarım gelecek sene olur. Ek yerleştirme dönemi ağustos ayının sonuca çekilebilir. Bu sayede yerleşemeyenler, bir sonraki sene için dershaneye kayıt yaptırmadan önce şanslarını bir kez daha deneme şansı bulurlar. Ek yerleştirmeyle yerleşenler de kendilerini maça sonradan giren yedek oyuncular gibi hissetmezler. Bekleyelim görelim. 

<p>Bu hafta GTA 5'in çevrim içi modundaki özel sunuculara yerleştirilen aşı merkezleri ve oyun içeri

GTA 5'te aşı kuyrukları oluştu | TeknoZone #11

Yunus polislerinin zorlu eğitiminden kareler

Misafirlerini kendi tasarladığı 'dönen ev'de ağırlıyor

Çöpe gidecek malzemeleri dönüştürüp dünyaya pazarlıyor