• $13,4766
  • €15,3094
  • 769.305
  • 1880.6
6 Şubat 2014 Perşembe

SBS'de 4 ve 99 sayıları gerçekçi mi ?

Ankara 18. İdare Mahkemesi'nin 2013 SBS ile ilgili yürütmeyi durdurma kararına Milli Eğitim Bakanlığı'nın yapmış olduğu itirazın reddedilmesiyle bakanlık 1 milyon 122 bin 604 öğrencinin puanlarını yeniden hesapladı ve sıralamayı yeniden yaptı. Bundan sonra da yapılan merkezi yerleştirmede kaç kişinin yerinin değişebileceğini belirledi. Bakanlık web sitesinde yayınlanan basın duyurusunda, yeni hesaplamanın ardından dört öğrencinin yerleştikleri tercihten daha üst tercihe, 99 öğrencinin ise alt tercihe kayabileceği belirtildi.
Web sitesindeki açıklamada, bu sayıların nasıl belirlendiğiyle ilgili teknik detaylar yer almıyor. Sistemin bütünü ve yerleştirme algoritması düşünüldüğünde tek bir kişinin dahi yerinin değişmesi tüm adayları etkileyeceği için, açıklanan sayıların bu kadar düşük olması kafa karıştırıcı. Sanıyorum MEB, 2013 SBS'de puanı yanlış hesaplanan 718 öğrencinin puanlarını yeniden hesapladıktan sonra, sadece bu 718 öğrencinin tercihlerine göre kayıp kaymadıklarını belirledi ve 4 ila 99 sayılarına ulaştı. Bir diğer deyişle, 718 yanlış hesaplanan puan nedeniyle geri kalan 1 milyon 121 bin 886 öğrencinin yerleştirmelerinde yaşanabilecek kaymalar belirlenmedi.
Bu sadece teknik bir öngörü. MEB, nasıl bir yöntem izlendiğini kamuoyuyla paylaşmadığı için şu anda resim bulanık duruyor. Bu konuda yapılacak detaylı bir açıklama kafalardaki soru işaretlerini ortadan kaldıracaktır.
Eğer bu teknik öngörü doğruysa ve sadece puanı yanlış hesaplanan 718 kişinin yerleştirmelerindeki kaymalar belirlendi ise, bunu sonuç odaklı pratik bir çözüm olarak değerlendirebiliriz. Geri kalan 1 milyon 121 bin 886 öğrencinin yerleştiği yere dokunmadan, sadece hak kaybı olan 718 kişinin haklarının yeniden belirlenmesi ve geri verilmesi kabul edilebilir yaklaşım olabilir. Ancak, yeri değişen tek bir kişi yüzünden, iki hafta önceki yazımda belirttiğim "domino taşı" etkisiyle pek çok adayın yerinin değişebileceği düşünüldüğünde, yarın öbür gün bu teknik detaya dayanarak başka davaların açılabileceğini de öngörmek gerekiyor.
İki hafta önce de yazmıştım. SBS 2013 konusunda ülke olarak önemli bir sınavdan geçiyoruz, geçeceğiz. Adaletli ve pratik bir çözüm üretmek zorundayız. Hiç kimseyi mağdur etmeyecek bir yol bulmak zorundayız. Ve bu süreci olabildiğince şeffaf geçirmeliyiz.

YÖK İçtihat Bilgi Bankası
Üniversiteler tüm faaliyetlerini 2547 sayılı kanun ve ilgili mevzuat çerçevesinde yürütürler. Yasa ve yönetmeliklerde anlatılan kuralların pratikte uygulanması sırasında karar verilemeyen belirsiz durumlarda üniversiteler YÖK'ten görüş sorarlar. YÖK görüşlerini (içtihatlarını) gerektiğinde ilgili kurullarında görüşerek karara bağlar ve yanıtı hem soruyu yönelten üniversiteye hem de uygulamada bütünlük sağlamak amacı ile tüm üniversitelere gönderir.
Bu işleyiş, kâğıt üzerinde mantıklı gözükse de uygulamada sonuç verdiğini söylemek güç. Zira YÖK'ten gelen yazılar zamanında üniversitelere ulaşmayabiliyor. Ulaşsa da üniversiteler kendi içlerinde bu kıymetli bilgiyi dağıtamayabiliyorlar. Daha da önemlisi, bu yazılardaki kıymetli bilgiler tozlu raflardaki klasörlerde unutabiliyor, sonradan hatırlanmıyor.
Bu konuda YÖK, bilişim teknolojisini kullanarak üniversitelerin ortak kullanımına yönelik bir bilgi bankası oluşturabilir. Başta YÖK Genel Kurulu ve Yürütme Kurulu'nda alınan "ortak çarpan" kararlar olmak üzere, üniversitelerin işleyişini etkileyecek tüm kararlar bu bilgi bankasında doğru anahtar kelimeler ile etiketlenerek arşivlenebilir. Bu sayede, üniversiteler mevzuatı yorumlamakta güçlük çektikleri vakalarda bu veri tabanına başvurarak doğruları bulabilirler. YÖK'ün Bilgi Yönetim Sistemi olan YÖKSİS'e bu modülün de en kısa sürede eklenmesi ümidiyle…

<p> </p>

Ali Babacan casusluktan tutuklanan Metin Gürcan'ı nasıl savundu?

Savunma sanayisinin altın çağı! Amerika'nın en büyük fuarına Türkiye damgası

Koronavirüse karşı en dayanıklı ülkeler açıklandı! Türkiye 13 basamak yükseldi

Acai üzümünün faydaları nedir? Nasıl tüketilir?