• $8,5779
  • €10,1268
  • 496.414
  • 1360.63
24 Nisan 2014 Perşembe

LYS’de tek soruyla fark atın

LYS başvuruları geçtiğimiz pazartesi başladı, haftaya çarşamba (30 Nisan) sona erecek. Teknik bir aksaklık olmadığı sürece, bu tarihin uzaması söz konusu olmaz. Bu nedenle LYS’ye girecek adayların bir an önce başvurularını tamamlamalarını öneriyorum.

BU YAZIYI SPİKERDEN DİNLEMEK İÇİN
YGS-2014 puanlarından herhangi biri 180 ve üzerinde olan adayların LYS’ye başvurma hakkı var. Bu durumdaki her aday, ücretini ödemek kaydıyla (25 TL) istediği sayıda LYS’ye katılabilir. Yeri gelmişken hatırlatalım, fakültelerde bulunan lisans bölümlerine (programlarına) LYS puanlarına göre öğrenci alınır. 4 grup LYS puanı vardır: MF, TM, TS ve DİL. Bu grupların içinde farklılaşma ile 12 puan türü karşımıza çıkar (MF-1, MF-2, MF-3, MF-4, TM-1, TM-2, TM-3, TS-1, TS-2, DİL-1, DİL-2, DİL-3). Bunlar arasında MF, TM ve TS puan türleri için ilgili iki LYS oturumundan puan toplamak gerekir. Mesela MF puan türü ile sayısal bölümleri hedefleyen “sayısalcı” bir adayın alacağı MF puanına LYS-1 (Matematik-Geometri) ve LYS-2’de (Fen Bilimleri) yaptığı netler etki eder. ÖSYM tarafından on yıllardır uygulanan sistem gereği, aynı sayısalcı aday LYS-3’e (Edebiyat-Sosyal Bilimler) hiç girmemiş dahi olsa TM puanları da hesaplanır çünkü LYS-1’e girmiştir. Benzer kombinasyonlar “eşit ağırlıkçı” ve “sözelci” adaylar için de geçerlidir.
Diyebilirsiniz ki, TM puan türü ile öğrenci alan bölümleri hedeflemeyen “sayısalcı” bir aday için, TM puanlarının hesaplanmış olması ya da olmaması, yüksek ya da düşük olması, çok şey ifade etmez. Ancak dünyanın bin bir türlü hali var. Özellikle yükseköğretim için bütçe ayırmayı göze alan ve vakıf üniversitelerinde ücretli ya da kısmı burslu programları tercih edebilecek adaylar için ikinci hatta üçüncü bir puan türünde makul bir puanın elde hazır olması çok önemli.
Fazla puanın kimseye zararı dokunmaz. Bakarsınız yarın öbür gün üniversiteye yerleştikten sonra, yatay geçiş, yan dal, çift ana dal fırsatlarından yararlanmak istersiniz. Mevcut yönetmeliklerde değişiklikle vb olabilir. Bu nedenle, ne kadar çok puan türünden ve yüksek puan cepte olursa o kadar iyi olacaktır.
Bu konuda yıllardır yapageldiğim uyarılara benzer uyarıları bu sene hem ÖSYM hem de YÖK internet sayfalarında adaylarla paylaştı:
ÖSYM: “Yeni açılacak programlar, puan türlerinde oluşabilecek değişiklikler vb. durumlar nedeniyle farklı alanlarda puan türlerinin hesaplanabilmesi için, adayların 2014-LYS’lerin tamamında sınava girmeleri yararlarına olacaktır.”
YÖK: “… bu nedenle LYS' ye başvuran öğrencilerimizin, ileride yatay geçiş imkanlarından tam olarak faydalanabilmelerine ve farklı puan türlerinin oluşabilmesine olanak sağlamak için 2014- Lisans Yerleştirme Sınavlarının tamamına kayıt yaptırarak tüm sınavlara girmelerini önemle tavsiye ederiz.”

Hem 2012 ÖSYS’de yaşananları da unutmamak gerek. Temmuz 2012’de, LYS sonuçları açıklandığında, ülke genelindeki puan dağılımlarında geçmiş yıllara kıyasla ciddi bir farklılık olduğu görülmüştü. O zaman yaşanan uzun ve can sıkıcı tartışmaların detaylarına girmeden bu sene LYS’ye girecek adaylara önemli bir tavsiyede bulunacağım. Zira ÖSYM’nin puan hesaplama yönteminde benimsediği yeni varsayımlar bunu gerektiriyor: Sevgili “sayısalcı” adaylar. Eğer LYS-3’e girmek için ayıracak 25 TL’niz varsa, mutlaka LYS-3’e girin. Laf olsun diye girip sadece 1 net yapsanız bile, TM puanlarınız 60-70 puan civarında yükselebilir. Siz sevgili “eşit-ağırlıkçılar”. Sizin yerinizde olsam LYS-4’e girerdim. Zira LYS-4’e girip, bir net bile çıkarsanız TS puanlarınız 60-70 puan yükselebilir.
Tercih döneminde adayın elinde farklı puan türlerinde yüksek puanlar olması her zaman iyidir. Üniversite yolunda herkese başarı dileklerimle.

<p>Tunus Cumhurbaşkanı Kays Said'in başbakanı azlederek, Meclis'in çalışmalarını durdurması Arap Bah

Tunus'ta darbe süreci

Düzce'de asırlık ağaç caddeye devrildi

Antalya'nın Manavgat ilçesinde 4 ayrı noktada orman yangını meydana geldi

Elazığlı girişimci atıl durumdaki otobüs ve minibüsleri karavana dönüştürüyor