• $16,978
  • €17,516
  • 982.739
  • 2401.04
20 Mayıs 2013 Pazartesi

Kayseri’de üçüncü nesil bir üniversite

Geçen Hafta Abdullah Gül Üniversitesi’nin (AGÜ) ev sahipliğinde düzenlenen “Üniversiteler Şehri Kayseri” toplantısı için Kayseri’deydim. Benim için son derece öğretici iki gün oldu. Hem ilk kez gittiğim Kayseri’yi yakından tanımak ve başta AGÜ olmak üzere Kayseri’de bulunan diğer üç üniversite hakkında doğrudan rektörlerinden bilgi almak, hem de Türkiye’nin yükseköğretim politika ve uygulamaları hakkındaki görüşlerini doğrudan Sayın Cumhurbaşkanının kendisinden dinleyebilmek büyük kazanımlardı.
Ziyaret ile ilgili aklımda kalanları bir cümle ile özetlemek gerekirse bu “Kayseri halkının yükseköğretime verdiği destek tüm şehirlerimize örnek olmalı” olurdu. Duyduklarıma inanmakta güçlük çektim. Örneğin Erciyes Üniversitesi’nin binalarının % 85’ini hayırseverler yaptırmış. Fakülteleri, yüksekokulları, araştırma merkezlerini A’dan Z’ye kadar hayırseverler yaptırıyormuş.Sayın Cumhurbaşkanımız, toplantının ardından biz eğitim yazarları ile sohbet etti, bu konuya özellikle vurgu yapmamızı rica etti. “Parası olanlar genellikle evi, arabasıyla birbirleriyle yarışırlar. Kayseri’nin hayırseverleri ise yaptırdıkları fakülteler le birbirleri ile yarışıyorlar” dedi. Etkileyici...
Gelelim AGÜ’ye. Rektör Prof. Dr. İhsan Sabuncuoğlu sabah kahvaltısı sonrası üniversitenin kuruluş çalışmaları, vizyonu, hedefleri hakkında bizlere kapsamlı bir sunum yaptı. Sunumdan bir mühendis olarak özellikle çok etkilendiğimi belirtmek isterim. Bir ürünü piyasaya sürmeden önce uzun bir tasarım süreci vardır. Tasarım süreci ne kadar başarılı geçirilirse, sonrasındaki üretim aşaması da, ortaya çıkan ürün de o kadar başarılı olur. Bunun için geleceği öngörmeniz, geleceği öngörerek bugünü şekillendirmeniz gerekir. Sabuncuoğlu, bu yaklaşım içinde AGÜ’yü tasarladıklarını anlattı. Geleceğin dünyası ve Türkiyesi’nde, AGÜ’yü ve mezunlarını konumlandırdıkları yeri belirlediklerini, üniversitenin altyapısını ve kadrosunu buna göre şekillendiklerinin altını çizdi.

VAKIF DESTEKLİ MODEL
“Üçüncü Nesil Devlet Üniversitesi” sloganı ile kendini tanımlayan AGÜ “vakıf destekli devlet üniversitesi” modelini benimsemiş. Üniversiteye destek olma misyonuyla kurulan AGÜ Destekleme Vakfı,  hedefler için her türlü desteği vermeyi garanti ediyor.
Sayın Sabuncuoğlu’nun anlattığı pek çok şey esasında ülkemizin yükseköğretim sistemi için devrim niteliğinde. Not- diploma-unvan hiperenflasyonu nedeniyle artık bunların bir şey ifade etmediğini, önemli olanın proje üretmek, katma değer sağlayabilmek olduğunu belirten Sayın Rektörün üniversitenin akademik ve idari kadrosunun oluşumuyla bizzat ilgilendiği anlaşılıyor. AGÜ’nün sadece kuru kuru makale üreten, iş dünyasını bilmeyen, proje üretemeyen, fanus içindeki akademisyenleri tercih etmeyeceği anlaşılıyor. Sayın Rektör iş dünyasında başarı yakalamış kişilerden yasaların elverdiği çerçevede faydalanacaklarının altını çiziyor. Yurt dışındaki başarılı akademisyenleri çekmek içinvakfın desteği devreye girecek.
AGÜ bu sene 115 öğrenci alarak eğitim hayatına başlayacak. “Tasarlanan üniversite” gerçekten heyecan verici. Tasarlananlar hayata geçirilebilecek mi bunu zaman gösterecek. Ancak Rektör Sabuncuoğlu’nun yüksek motivasyonu ve planlarındaki akılcı kurgu beni başarıya ulaşacakları konusunda heyecanlandırıyor. Yolları açık olsun. Web sitelerini incelemenizi öneririm 
http://www.agu.edu.tr”

<p>Cenk Torun, Çılgın Bediş dizisindeki Oktay rolü ile tanınıp  sevilmişti. Cenk Torun'a Çılgın Bedi

Çılgın Bediş'in Oktay'ı Cenk Torun yıllardır yanlış bilinen gerçeği açıkladı

Fatih'in kılıcının aynısı yaptı! Yurt dışından gelen taleplere yetişemiyor

Türkiye'de 500 bin TL altında alınabilecek otomobiller! Listeler güncellendi

İçmeler köyünde yaşam normale dönmeye başladı