• $17,9331
  • €18,4099
  • 1039.38
  • 2864.25
31 Ekim 2013 Perşembe

Geleceğin üniversitesini tasarlamak

Geçtiğimiz cuma günü Abdullah Gül Üniversitesi’nin 2013-2014 akademik yılı açılış törenine katılmak üzere Kayseri’deydim. Cumhurbaşkanı Abdullah Gül’ün de onurlandırdığı törende Enerji ve Tabi Kaynaklar Bakanı Taner Yıldız’la birlikte çok sayıda bürokrat, iş adamı ve akademisyen de hazır bulundu. Cumhurbaşkanı Gül ve Rektör Prof. Dr. İhsan Sabuncuoğlu yaptıkları konuşmalarda gerek AGÜ gerekse Türk Yükseköğretim Sistemi ile ilgili mesajlar verdiler. Gözlemlerimi paylaşmak isterim. 
Törenin yapıldığı Sümer Kampüsü eski Sümerbank fabrikasının arazisi üzerinde kurulmuş. Uzun yıllar boyunca işletilen büyük bir yatırımın mirası olan kampüse ayak bastığınızda, yaşanmışlık duygusunu hissediyorsunuz. Boş arazilere sıfırdan inşa edilen üniversite kampüslerinde yaşanmışlık duygusunu tadabilmek için kuruluştan itibaren en az 15-20 sene geçmesi gerekir. Ancak Sümer Kampüsü’nün geçmişten kalan yerleşim düzeni, peyzaj yapısı, mevcut ağaçların olgunluğu, çağdaş mimari uygulamalarının dokunuşu birleşince harika bir ortam oluşmuş. 
Törende oturduğum yer, AGÜ öğretim üyelerinin bulunduğu yere çok yakındı. AGÜ’nün kurumsal renklerinden esinlenerek hazırlanmış akademik cübbeleri içindeki kadronun oldukça genç akademisyenlerden oluşuyor olması özellikle dikkatimi çekti. Akademisyenlerin birbirleriyle iletişimleri, akademik duruşları, ciddiyetleri ve sayın rektörün konuşması sırasında dile getirdiği vizyona olan inançlarını gösteren heyecanları bir aile ortamı oluştuğunun göstergesi idi. Sayın Cumhurbaşkanı da yaptığı konuşmada eğitimde aile ortamının öneminden bahsetti. Eğitimde asıl olanın insan kalitesi olduğunun altını çizerek, öğrenciler ile yaptığı sohbetin ardından AGÜ’de bunun gerçekleştiğini farkettiğini söyledi. 
Akademik kadro ile ilgili bir diğer özellik de pek çoğunun yurt dışından Türkiye’ye dönmüş olmaları. Rektör Sabuncuoğlu konuşmasında oluşturdukları akademik kadro ile Tübitak’ın tersinde beyin göçü sıralamasında ODTÜ, Bilkent ve Sabancı Üniversiteleri’nin ardından dördüncü sırada yer aldıklarını belirtti. 
Cumhurbaşkanı Gül’ün yaptığı konuşmada dikkatleri çeken en önemli nokta üniversite reformunun gecikmemesi konusundaki uyarı idi. YÖK’ün Yükseköğretim Kanunu’nun değişmesi konusunda yaptığı çalışmalarının olgunlaştığı ancak sonuçlanmadığına değinen Gül, pek çok alanda yapılan reformların ardından TBMM ve Hükümet için sırada artık üniversite reformunun olması gerektiğinin altını çizdi. 
Cumhurbaşkanı’nın vurgu yaptığı bir diğer husus ise üniversitelerimizdeki yabancı öğretim üyesi ve öğrenci sayısının artmasının gerekliliği idi. Global seviyede rekabet edebilmek için uluslararasılaşmanın önemine değinen Gül üniversitelerin artık kendi yabancı öğrencilerini seçebiliyor olmasının önemli bir gelişme aşama olduğuna değindi. 
AGÜ hakkında söylenebilecek çok şey var. Özetle AGÜ, uzmanlık alanı endüstri mühendisliği olan Rektör Prof.Dr. İhsan Sabuncuoğlu’nun liderliğinde “üniversitenin tasarlanması” için büyük efor sarfetti ve sarfediyor. Geleceğin dünyasında lider bir üniversite olmak için neler yapılması gerektiği pek çok arama konferansında tartışıldı, belirlendi. Bu çalışmaların sadece AGÜ için değil yükseköğretim sistemimizin geleceği için referans olacağını düşünüyorum. 
AGÜ temellerini çok sağlam attı. Tasarıma harcanan bu samimi ve ciddi emek gelecekle ilgili heyecanı ve güveni pekiştiriyor. Çok değil bundan on sene sonra AGÜ’yü pek çok kriterde ülkemizin en iyi üniversiteleri arasında göreceğimize inanıyorum. Yeter ki vizyon, yönetim ve uygulamada sürdürülebilir bir istikrar yakalansın. 

<p> </p>

Suriye'ye harekatı kimler neden istemiyor?

Sanki o değil bir başkası! Feride Hilal Akın'ın yaptırdığı estetik yok artık dedirtiyor

Stranger Things'in yıldızı Millie Bobby Brown sitem etti: Benim neyimden nefret ediyorlar?

'Şimdi Beşir düşünsün!' Aşk-ı Memnu'nun Cemile'si Pelin Ermiş'e kim 40 yaşında der ki...