• $16,3265
  • €17,4629
  • 973.257
  • 2418.1
6 Şubat 2021 Cumartesi

Whatsapp geri durur mu!

İnternette arama motorlarının birinde şöyle bir geziniyorsunuz...

Satın almak istediğiniz herhangi bir eşyaya göz atıyorsunuz...

Geçmiş olsun...

Sanal dünyaya ayak izlerinizi bıraktınız bile...

Malum, internet ortamında, cep telefonlarında yaptığımız her hareket, sosyal medya paylaşımlarımız uzaklarda bir yerlerde ana belleklerde toplanıyor.

Bundan sonra internete her girdiğinizde, ekranın sağından solundan fırlayan reklamlarda, birkaç gün önce baktığınız o eşyanın benzerleri karşınıza çıkmaya başlayacak.

Yapay zeka denilen şey beğenilerinizi keşfetmiş, en masum haliyle satın alma iştahınızı kamçılayacak.

Geçen haftalarda hatırlayacaksınız tüm dünyada olduğu gibi ülkemizde de Whatsapp tartışmaları vardı. Acaba Whatsapp özel bilgilerimizi üçüncü şahıslarla paylaşıyor muydu?

Görünen köy kılavuz istemez...

İletişim çağında özel hayatın gizliliği ve kişisel verilerin kullanılması ya da korunması meselesi daha çook tartışılacak.

İlginç olan şu ki, biz zaten özel hayatımıza ait pek çok şeyi, bırakın üçüncü şahsı, milyonlarca kullanıcının haşır neşir olduğu hesaplarda kendi rızamızla zaten ifşa ediyoruz.

Geçenlerde genç bir arkadaşımız, kesinlikle ve kesinlikle aile meselesi olarak kalması gereken bir konuyu, 'üçüncü şahıslarla' Facebook ortamında paylaştı.

Eşine karşı annesinden şikayetçi oldu.

Hani bir film vardı; Truman Şov...

Peter Weir imzalı 1998 yapımı filmde, doğumundan ölümüne kadar, her saniyesiyle tüm yaşamı boyunca, televizyon şovuna konu edilen bir adamın hikayesi anlatılıyordu.

Hem de, yasal olarak, bir televizyon şirketi tarafından, sırf bu iş için, daha bebeklikten evlatlık edinilmiş Truman'ın hikayesi...

Truman'ın doğumundan ölümüne dek sürmesi planlanan şov için, şehir büyüklüğünde devasa bir televizyon stüdyosu kurulur ve Truman her şeyden habersiz, içine doğduğu bu stüdyoyu gerçek dünya zannederek mutlu mesut bir hayat sürer...

Dünyanın dört bir yanında yüz milyonlarca hayran kitlesi tarafından izlenen bu şovda gerçeğin farkında olmayan tek bir kişi vardır, o da Truman... Diğer herkes birer oyuncu, figürandır.

Truman'ın bir televizyon şovuna kurban edilmiş olması, milyarlarca seyircinin umurlarında bile değildir; onlar için keyifle izledikleri bir 'reality show' vardır...

Bu durum, bir bakıma bizim sosyal medya maceramızla benzer nitelikler taşımıyor mu?

Truman karakterinin dünyanın dört bir yanında ekran başındaki izleyicilerini düşünün...

Nasıl ki gerçekte Truman'ın yaralarına merhem olmak gibi bir dertleri yok idiyse, onlar için bu sadece merakla izledikleri bir televizyon şovu idiyse, o genç arkadaşımızın Facebook'ta yaptığı gibi aile meselelerimizi, kederlerimizi, şahsi meselelerimizi ulu orta göstermek, sosyal medyada dert ortağı aramak da boşuna çaba...

Evet, Truman bir televizyon şovunun kurbanı... Sahte, sanal dünyanın içine doğmuş bir adem...

Peki, bizim sanal dünyalarımız, sosyal medya hesaplarımız, takipçilerimiz, hayranlarımız, fanlarımız... Gerçekte varlar mı ki onlara 'şikayetname' yazıyoruz.

Biz özel hayatımızı üçüncü şahışlarla paylaşmaya bunca hevesliyken Whatsapp geri durur mu!

<p> </p>

TÜRKİYE'NİN BAŞARILARINDAN KİMLER RAHATSIZ?

Eşek arısının fare avı dehşete düşürdü! Saniye saniye kaydetti

Selçuk Bayraktar'ın kumanda ettiği MiG29 ile kol uçuşu yaptı! AKINCI TİHA'nın Azerbaycan'daki ilk uçuşu

Turistler için cazibe merkezine dönüştü! Çölün ortasında kuruldu