• $32,8225
  • €35,1059
  • 2465.71
  • 10738.5
27 Ocak 2020 Pazartesi

Türk tiyatrosunun Shakespeare'i

Edebiyat Sanat ve Kültür Araştırmaları Derneği (ESKADER) bundan iki yıl evvel Türk tiyatrosunun yaşayan en değerli yazarlarından Turan Oflazoğlu için ‘Saygı Gecesi’ düzenlemişti. Moderatörlüğünü yaptığım geceye katılan değerli edebiyatçı Prof. Dr. İnci Enginün, Oflazoğlu’nu ‘Türk tiyatrosunun Shakespeare’i’ olarak tanımlamış ve ‘Yarına kalacak üç beş yazardan biri’ olarak nitelendirmişti. Onun bu sözleri çok kıymetliydi, zira, Enginün için ‘Turan Oflazoğlu otoritesi’ desek yanlış olmaz. Oflazoğlu’nun her yazdığını ilk okuyan Enginün olmuştur. O toplantıda bir de itirafı olmuştu Engünün’ün: ‘Yıllardan beri Turan Oflazoğlu'nun eserlerini toplu bir şekilde değerlendiren bir kitap düşüm var. Ama utanarak söylüyorum bu arzumu gerçekleştiremedim.’

Bendeniz, Türk tiyatrosunda ‘tarihi oyunları Oflazoğlu’nun eserleri sayesinde sevdim. Onun her bir tiyatro metni, aynı zamanda, muhteşem edebiyat metinleridir. Tiyatromuzda Oflazoğlu kadar Türkçe’ye hakim, dilin imkanlarını verimli ve veciz biçimde kullanan bir yazara daha rastlamadım. Kanuni Sultan Süleyman’dan Hürrem Sultan’a, Deli İbrahim’den Cem Sultan’a onlarca tiyatro eseri kaleme aldı Oflazoğlu.

Konusunu İngiliz tarihinden alıp insanı merkeze koyarak evrensel dili yakalayan Shakespeare gibi, Oflazoğlu da ele aldığı tarihi konularda hep insan merkezli bir dil tutturmuştur. 3. Selim’i anlattığı oyunun adı ‘Kılıç ve Ney’dir mesela. Sultan 3. Selim tahta çıktığında Osmanlı Devleti Rusya ve Avusturya ile savaş halindeydi. Öte yandan Sultan, edebiyata ve güzel yazı yazmaya meraklıydı. İyi bir şair, bestekar, tamburi, neyzen ve hanende idi. Duvarında kılıç ve ney asılı duran bir Sultan’ın iç çatışmalarını o kadar güzel yansıtıyordu ki Oflazoğlu’nun tiyatro eseri… Uzun yıllar hafızamdan silinmedi.

ÜZÜLMEMEK ELDE Mİ?

İki yıl evvel bir liste çıkarmıştım, Oflazoğlu’nun devlet tiyatrosu repertuvarında 38 oyunu var. Ancak bunların içinden 17’ye yakın eseri hiç sahnelenmemiş bile. Üzülmemek elde değil.

Allah ömrüne bereket versin, 87 yaşındaki Turan Oflazoğlu’nu bugünlerde bana yeniden hatırlatan Antalya Devlet Opera ve Balesi’nin ‘4. Murat’ operasını son kez 28 Ocak’ta (yarın saat 20:00’de) sahneleyecek olması... Eğer tarihi konulara ilginiz varsa ve Antalya’daysanız, 4. Murat ve dönemini bir de opera sahnesinde görün derim. Eserin bestesi Okan Demiriş’e ait. Metin, yani libretto Turan Oflazoğlu’ndan…

Osmanlı tarihinin fetihler dönemini, sarayın gizemli yaşamını ve henüz 11 yaşındayken Osmanlı padişahı olan IV. Murat'ın hayat hikayesini anlatan eserde, "Sultan Murat" rolünü Engin Suna, "Kösem Sultan"ı Sevinç Bilgin, "Sadrazam Topal Recep Paşa"yı Ümit Burak Tekinay, "Nef'i"yi Göksay Yaran canlandırıyor. Eserin bilet fiyatları 15, 35 ve 50 lira. Biletler, Haşim İşcan Kültür Merkezi ve Cumhuriyet Meydanı'ndaki opera gişelerinin yanı sıra www.biletinial.com internet adresinden temin edilebilir.

<p>Devrek'te hayvancılık işi yapan Kayhan Ayvacı ve ev hanımı Rabia Ayvacı, düğün salonunda gerçekle

Düğünde damada takı yerine koyun hediye ettiler

Yetişen alıyor: 80.000 TL'den başlıyor! İşte ikinci el araba modelleri

Dünya mirası Nemrut bayramda ziyaretçi akınına uğradı

Etiyopya'da müzedeki dev kaplumbağa görenleri şaşırtıyor!