• $13,4694
  • €15,3475
  • 785.636
  • 2085.76
3 Temmuz 2020 Cuma

Tahtacı Fatma: Kırk yıllık hatır

Kültür ve Turizm Bakanlığı Sinema Destekleme Kurulu, bu yıl, 71 belgesel film yapım projesine 5 milyon 619 bin lira destek sağlama kararı aldı.

Toplam 476 belgesel film yapım projesi başvurusunu değerlendiren 8 kişilik Kurul’un bu yıl sağladığı destek bugüne kadar verilen en yüksek belgesel film yapım desteği oldu.

Elbette tüm projeler tek tek emek ürünü ve önemlidir, ancak, destek alan iki belgeselin adı ve muhtevası özellikle dikkatimi çekti.

Bunlardan biri, geçen yıl trafik kazasında hayatını kaybeden bilim ve kültür insanı Prof. Dr. Ahmet Haluk Dursun’u konu alan “Haluk Dursun-Kültürü Savunan Adam” adlı belgesel…

Diğeri ise Suha Arın’ın 1979 yapımı ‘Tahtacı Fatma’ adlı yapıtından ilhamla çekilecek olan “Fatma’dan Sonra 40 Yıl”…

Tahtacı Fatma, belgesel sinema tarihimizin köşe taşlarından biri denilse yeridir.

Aynı kanaat, belgeselin yönetmeni Suha Arın için de geçerlidir.

Türün ‘kurucu’ aktörleri arasında yer alan Arın, belgesel sinemamızın geniş kitlelere taşınmasında önemli rol oynamış bir sanat insanıdır.

2004 yılında aramızdan ayrılan yönetmenin Tahtacı Fatma belgeseli, özgün sinematografisi ve sosyolojik tahlillere ufuk açan samimi diliyle kendinden sonra gelen belgeselcileri de etkilemiştir.

Tahtacılar olarak bilinen ve orman işinde çalışan topluluğun zor şartlar altındaki günlük yaşantılarına odaklanan belgesel, 12 yaşındaki Fatma’nın (Fatma Şimşek) gözünden, dönemin sosyal koşullarını da gözler önüne seren müthiş samimi bir dil tutturur.

Küçük yaşına rağmen ağır yükleri omuzlamış Fatma, çocukluğunu yaşayamadan büyümüş haliyle seyircide büyük bir etki uyandırır.

Fatma’nın okumak, güzel yerler görmek gibi hayalleri, umutları vardır ancak ormancılığın zor şartları altında ailesine yardımcı olmakta, ev işlerini çekip çevirmekte, kardeşlerine kol kanat germektedir.

Ulusal ve uluslararası festivallerde ödülleri bulunan belgeselde bir yandan her türlü sosyal güvenceden yoksun olarak çalışan orman işçilerinin sorunları işlenmekte bir yandan da Tahtacılar’a dair toplumsal gözlemler dile getirilmektedir.

İşte böylesi bir belgeselin 40 yıl sonra yeniden ele alınacak olması ister istemez bir heyecan dalgasına yol açıyor.

Türk belgesel sinema tarihine damga vuran "Tahtacı Fatma"nın ardından, 40 yıllık değişimi konu alan "Fatma'dan Sonra 40 Yıl" adıyla yeni bir belgesel çekiliyor. Tahtacı Fatma belgeselinde 12 yaşında olan Fatma Şimşek şimdilerde 50'li yaşlarını sürüyor. Şimşek, yeni belgeselde 40 yıllık değişimi anlatacak.

Tahtacı Fatma” belgeseline konu olan topluluktaki 40 yıllık değişime ışık tutacak olan “Fatma’dan Sonra 40 Yıl” adlı belgeselin yönetmeni Sezer Ağgez ile konuştum.

1993 doğumlu genç bir yönetmen Ağgez.

Her şey onun fotoğraf tutkusuyla başlamış.

’Belki de ‘belgesel’ kavramının hayatıma girmesinde en önemli etkenlerden biri bu tutkudur’’ diyor.

İstanbul Kültür Üniversitesi İletişim ve Tasarımı Bölümü’nden mezun.

Aynı bölümde araştırma görevlisi olarak çalışıyor.

Eğitim yıllarında Ertuğrul Karslıoğlu ve Turhan Yavuz gibi belgesel sinemanın iki önemli isminden aldığı dersler bu alana yönelmesinde bir diğer etken olmuş.

Ağgez’in filmografisinde “Ta’rîz; Gri Şehrin Renkli Çocukları” ve “Ta’rîz; Dişe Diş, Söze Söz” adlı ödüllü iki kısa filmi var.

Suha Arın ismini ilk başta çevreden duymuş, daha sonra filmleriyle tanışmış.

Hakkında yazılanları okumuş.

’Türkiye’nin kültürel geçmişi için gösterdiği olağanüstü çabayı ve öğretici kişiliğinde bulunan zarifliği okudukça fazlasıyla etkilendim. Bana göre çağının çok ötesinde bir insandı’’ diyor.

Ağgez, bir yandan da “Suha Arın’ın İstanbul Belgesellerindeki İstanbul İmgeleri” adlı tezini yazıyor.

Merhum yönetmen Suha Arın’ın (eğer imkan bulabilseydi) ‘Tahtacı Fatma’nın devamını çekmeyi çok istediği biliniyor.

Bir röportajında söyle diyordu Arın:

“... En büyük ideallerimden biri Tahtacı Fatma 2’yi yapmaktır. Bir finansör bulsam, şimdi gidip Tahtacı Fatma 2’yi yaparım. Çünkü bunun bir devamı olması gerek. Oradaki insanların şu anda ne yaptığını herkes merak ediyor, ben de merak ediyorum...

İşte genç yönetmen Sezer Ağgez, Suha Arın’ın bu hayalinin peşine düşerek, 40 yıl sonra, Tahtacı Fatma’nın ve ‘Tahtacılar’ın izini sürecek.

Böylesi bir sinemasal tarih yazımı sizce de heyecan verici olmaz mı?

Çocukluk halini gördüğümüz Tahtacı Fatma şimdilerde 50’li yaşlarının başında.

Onu yeniden görecek olmak biz sinemaseverler için de heyecan verici…

Kimbilir anlatacak ne çok şey birikti.

<p>Programda öne çıkan başlıklar:</p><p>AK Parti MKYK Üyesi Emre Cemil Ayvalı:  CHP'nin tüm yandaşla

Başkan Erdoğan'dan Arnavutluk'ta

Emeklilere hangi banka ne kadar promosyon veriyor? İşte banka banka promosyon ücretler...

Gece yarısı çocuk kamerasına takıldı! İşte o anlar

Sosyal medyayı sallayan köpek balığı deneyi! Yürekleri ağızlara getirdi