• $8,658
  • €10,1795
  • 488.028
  • 1419.43
13 Mart 2020 Cuma

İçinden film şeridi geçen kitaplar

Sinemaseverlerin yanı sıra genel okuyucunun da seveceği türden üç kitap…

Kocaeli Üniversitesi öğretim üyesi Cem Yılmaz Budan’ın Türk Edebiyatı ve Sinema başlıklı inceleme kitabına (Türk Edebiyatı Vakfı Yayınları) daha önce değinmiştik.

Edebiyatçı perspektifinden Türkiye’de edebiyat-sinema ilişkilerinin ele alındığı kitap, Ahmet Mithat Efendi’den, Refik Halit Karay’a, Necip Fazıl’dan Nazım Hikmet’e, Halide Edip Adıvar’dan Ahmet Hamdi Tanpınar’a, Kemal Tahir’den Tarık Buğra’ya kadar önemli edebiyatçılarımızın sinema ile ilişkilerini, düşüncelerini konu alıyordu.

Türk Edebiyatı 1896-1950 yılları arasını kapsayan kitabın sonraki yılları da kapsayacak şekilde devamının gelmesi en büyük temennimiz.

YEŞİLÇAM’A SAYGI DURUŞU

İkinci sinema kitabı ise şair-yazar Mehmet Kurtoğlu’ndan…

‘Yeşilçam'ın İmgleri’ adını taşıyan kitap Çizgi Yayınları’ndan çıktı.

Yeşilçam'ın İmgeleri, bir şairin, bir sinema tutkununun Türk sinemasına ve onun yıldızlarına saygı duruşu niteliğinde.

Yeşilçam sinemasından her gün bir yaprak düşerken, Kurtoğlu, hafızasında kalanlara, oyunculara, yüreğinde iz bırakan filmlere dair şahsi beğenilerini de işin içine katarak notlar düşüyor tarihe…

Açık yürekli, samimi duygularını da işin içine katarak…

Bir sinemaseverin notları gibi de okunacak kitap, dönemin oyuncularının Türk sinemasındaki yeri hakkında da tespitlerde bulunuyor, adeta bir Yeşilçam panoraması sunuyor.

Yeşilçam’ın ‘Erkek Fatosu’ Fatma Girik, ‘Taçsız Kıral’ı Ayhan Işık, ‘Sultan’ı Türkan Şoray, ‘Afrodit’i Banu Alkan, ‘Altın Çocuk’u Göksel Arsoy, ‘Afet-i Devran’ı Neriman Köksal, ‘Çirkin Kral’ı Yılmaz Güney ve daha niceleri, hem filmleri hem de Yeşilçam’da kapladıkları yer ve duygu birikimleriyle ele alınıyor.

AKİRA KUROSAVA BİYOGRAFİSİ

‘Çoğu yönetmen bir veya belki iki filmiyle bilinir. Akira Kurosava ise sekiz-dokuz filmiyle biliniyor’ diyerek ünlü Japon yönetmenin hakkını teslim ediyordu İtalyan asıllı ABD’li yönetmen Francis Ford Coppola

57 senelik kariyerinde 30 film yöneten Akira Kurosava gerçekten de hem kendi çağdaşlarını hem de kendinden sonra gelen kuşakları etkilemiş bir yönetmen olarak tarihe geçti.

Yedi Samuray (1954), Raşomon (1950), Yaşamak (1952), Cennet ve Cehennem (1963) Ran (1985), Düşler (1990) gibi unutulmaz filmlerin yönetmeni Kurosava’nın pek çok filmi Batılı sinemacılar tarafından da uyarlandı.

1998 yılında, 88 yaşındayken hayata gözlerini yuman sanatçının Peter Wild tarafından hazırlanan biyografisi Ketebe Yayınları’nca neşredildi.

Ümid Gurbanov çevirisiyle Türkçe’ye kazandırılan eser, Kurosava’yı sanatsal mirasının yanı sıra, kameranın gerisindeki bu adamın aile yaşamını, tutkularını, kişiliğini, sanat çevresi dahil tüm süreçleriyle tanıtmayı amaçlıyor.

‘Aynı yerde yedi defa düşebilirsin. Sekizinci kez ayağa kalkarsın, kazanırsın’ diyen Kurosava’nın hayat öyküsü okura çok şey anlatıyor. 

<p>Dermatolog Prof. Dr. Mustafa Özdemir cilt sağlığımızla ilgili aşağıda merak edilen tüm soruları S

Güneş lekeleri nasıl geçer?

Dünya Etnospor Konfederasyonu Başkanı Bilal Erdoğan, geleneksel sporlar tesisinin açılışını yaptı

Galatasaray Kulübünde yeni kurulan kadın futbol takımı tanıtıldı

Bingöl'de 284 kilo 200 gram esrar ele geçirildi