• $28,9208
  • €31,485
  • 1924.11
  • 8026.27
10 Haziran 2023 Cumartesi

Gönül Dağı ‘dalya' demişken…

En başını kaçırdığım için olsa gerek sonraki bölümlerini hiç izlemedim.

Kanal değiştirirken denk geldiğimde ise her seferinde, fonda bağlama sesi eşliğinde ya ağlayan ya komikçe gülen karakterler gördüğüm için es geçtiğim bu dizi neden bu denli tutulmuştu?

TRT1'de yayınlanan Gönül Dağı'ndan bahsediyorum; reyting rekortmeni dizi geçen hafta 'dalya' diyerek 100. bölümüyle ekrana geldi.

Nasıl oldu da bozkırda geçen bu dizi seyirciyi mıknatıs gibi kendine çekti, gönül tellerini titretti?

Geniş kitlelerin sempatisini kazandığına göre, dizideki mesele, elbette benim 'zapping' yaparken gördüğümden daha derin ve anlamlı olmalıydı.

Dizinin sadık takipçisi olduğunu bildiğim arşiv müdiremiz Saniye Acar'dan, bir seyirci nezdinde, Gönül Dağı'nın sırlarına dair notlar aldım.

İşte dikkatli bir izleyicinin gözünden Gönül Dağı:

1-Dizide Anadolu insanının duygu dünyası iyi yansıtılıyor; hüzünle neşenin iç içe geçtiği bir hikâye ve her şeyden önemlisi samimiyet var.

2-Oyuncular rollerini profesyonellik ve samimiyet içinde oynuyorlar. Bu da seyirciye geçiyor. Zaten içlerinde çok iyi tiyatrocular da var.

3-Dizide eşini kaybeden bir başrol oyuncusu vardı; Taner karakteri... Benim kardeşim de eşini kaybetmiş biri olarak, kendi yaşadığı acıları, duyguları Taner karakterinde samimiyetle gördüğünü söylemişti. Demek ki duyguyu seyirciye geçirmede iyiler.

3-Müzikler de çok başarılı. Özellikle Neşet Ertaş türküleri... Anadolu'nun unutulmaya yüz tutmuş gelenek ve göreneklerinin işlenmesi, senaryoda yer alan özlü sözler dizinin ruhuna, dokusuna çok uygun.

4-Bozkırın havası, gündoğumları, günbatımları diziyi görsel açıdan da cazip hale getiriyor; yalılarda, lüks malikânelerde geçen dizilerden çok farklı.

Saniye Hanım'ın bu tespitleri, zannediyorum, diziye dair pek çok seyircinin ortak hissiyatını yansıtıyordur.

E tabi, bu başarıya mütevazı bir kutlama çok görülmezdi; öyle de oldu.

Ekrana geldiği ilk bölümden itibaren izleyicilerin ilgi odağı olan, hem gün birincisi hem de haftanın en çok izlenen dizisi "Gönül Dağı" ekibi, 100. bölüm kutlaması için geçen hafta İstanbul'da bir araya geldi.

TRT Genel Müdür Yardımcısı Muhammed Ziyad Varol, dizinin yapımcısı Ferhat Eşsiz, yönetmeni, senaristleri, oyuncuları ve teknik ekibin katıldığı buluşmada dile getirilenler, yukarıda altını çizdiğimiz 'izleyici görüşünden' farklı değildi.

Demek ki aile içi entrika ve şiddet sahneleriyle dolu yapımların arasında Gönül Dağı, bataklıkta bir gül gibi duruyor.

<p>İşgalci İsrail ile Hamas arasında sona eren insani aranın ardından İsrail ordusu Gazze Şeridi'ne

Gazze'ye 100 tırlık ilk yardım konvoyu ulaştı

Filistinlilerin kefenleri Beyaz Saray önünde

70 bin TL'den başlıyor: Kaçıran pişman oluyor! İşte adeta kapış kapış giden otomobiller

Tokat'ta bir garaj alev alev yandı! 4 araç kullanılamaz hale geldi