• $32,8161
  • €35,2431
  • 2448.13
  • 10771.4
6 Haziran 2024 Perşembe

Etnospor harikalar diyarı…

Çocukluğumda oyunlar genelde dışarıda arkadaşlarla oynanırdı.

Saklambacından köşe kapmacasına, körebesinden yakar topuna sayısız oyun...

Hele bir de anneler ekmeğe salça sürmüşse, iyice yorulup tekrar acıkana, hatta hava kararana kadar oyuna doyulmazdı.

Nüfus zamanla köylerden, kasabalardan büyük şehirlere yığıldıkça çocukların oyun alanları da azaldı. Sokak aralarında, avuç içi kadar parklarda kendilerine yer bulmaya çalışıyorlar.

Bir de cep telefonu ve internet bağımlılığı var ki çocukları masa başına kilitliyor, asosyal şahsiyetler haline getiriyor.

Ebeveveynler cep telefonlarını bazen 'kurtuluş' aracı olarak görüyor, 'yeter ki sussun' diye eline cep telefonu tutuşturulan çocuklar, daha bebeklikten (ikinci bir göbek bağı gibi) bu modern 'susturucu' ile tanışıyorlar.

Uzmanlara göre bir çocuğun sosyal ve zihinsel gelişimini etkileyen en önemli faktörlerden biri oyunlar ve oyuncaklar...

Oyun oynamak, eğlenceli bir etkinlik olarak, ruhsal doyum sağlıyor, beden ve moral gelişimine katkıda bulunuyor, iyi davranışlar ve alışkanlıklar kazandırıyor.

İşte bugün başlayan ve dört gün sürecek olan Etnospor Kültür Festivali tam da böylesi bir organizasyon.

Deyim yerindeyse çocuklara ve gençlere 'erken bayram' yaşatacak, birkaç günlüğüne de olsa onları 'dijital esaretten' kurtaracak türden bir şenlik...

Etnospor'da yarışma var, müzik, yemek, eğlence var, renkli gösteriler, farklı coğrafyalardan gelen misafirler, sanat etkinlikleri var, atlı gösteriler, unutulmaya yüz tutan onlarca oyunun oynandığı alanlar var... Üstelik hepsi ücretsiz... Bu nedenle de çocukların ve gençlerin 'bayram edeceği' günler bugünler...

Öte yandan, ne yazık ki gülen çocuklar kadar, kan ağlayan çocuklar da var bu dünyada. İsrail'in Gazze'de uyguladığı soykırım nedeniyle, yıkıntılar arasında bile oyun oynarken hayattan koparılan çocuklar var.

Oysa (Etnospor'un mottosunda da belirtildiği üzere) 'Oynamak her çocuğun hakkıdır.'

Bu yüzden Etnospor adeta bir 'dünya sahnesi' kurarak, farklı coğrafyalardan misafirlerini de ağırlıyor Atatürk Havalimanı'nda.

Filistinli gruplar festivalde sahne alarak şarkılarını söyleyecekler. Yine Filistin başta olmak üzere birçok konuda dayanışma etkinlikleri düzenlenecek.

20'den fazla ülkeden bin civarında sporcu ve kültür insanının katılacağı 6. Etnospor Kültür Festivali'nin ana medya sponsoru ise bizim TürkMedya...

TürkMedya bünyesinde bulunan 24TV, 360, tv4, Alem FM, Lig Radyo ve tüm dijital mecralarımız festival alanından her gün özel içeriklerle canlı yayınlar gerçekleştirecekler.

Ayrıca, ziyaretçiler, TürkMedya'nın çıkaracağı günlük Etnospor Gazetesinden festival haberlerini ve etkinlik takvimini takip edebilecek.

Başta da dediğim gibi, bizim çocukluğumuz sokakta, bağda, bahçede, kırlarda oyunlarla geçti ama Etnospor kadar renklisini (biz bile) ancak rüyamızda görebilirdik.

Dijital mecralara, mahalle aralarındaki dar sokaklara hapsolmuş çocuklar için, Atatürk Havalimanı (bugünden itibaren dört günlüğüne) adeta 'harikalar diyarına' dönüşmüş durumda...

Bu fırsat her zaman ele geçmez.

Keşke bir yolu olsa da Etnospor gibi etkinlikler, özellikle büyük şehirlerde ve sabit mekanlarda tüm hafta sonlarına yayılabilse...

<p>Yeni sezonu başlayan MasterChef Türkiye ile ekranda yer almaya devam eden Danilo Zanna; İstanbul'

Danilo Zanna: 'Danilo Kebabı'nı mutlaka deneyin'

A Milli Takım kampında Vincenzo Montella ile Arda Güler arasında ilginç anlar!

BİM'de bu salı neler var? BİM 25 Haziran 2024 aktüel ürünler kataloğu

Turistlerin gözdesi... Bergama Akropolü'nün kuşları