• $13,4669
  • €15,2899
  • 793.591
  • 2011.16
1 Aralık 2020 Salı

Ebrunun son 500 yılı

Belki Çinliler belki Uygurlar buldu ilk kağıdı.

Kağıdın ebru sanatı ile buluşması ise aşağı yukarı bin yıllık serüven…

Bu serüvenin son 500 yılına şahitlik eden görkemli bir sergi açıldı İstanbul’da.

Ebrunun Son 500 Yılı’ adını taşıyan sergiyle birlikte yepyeni bir de kültür sanat merkezine kavuştu İstanbul’un Fatih semti.

Sergiyle eşzamanlı olarak hizmete giren Kadırga Kültür ve Sanat Merkezi, içerisinde bir kütüphane ile beş galeriyi barındırıyor.

İbrahim Ethem Efendi, Hoca Ali Rıza, Levni, Şeker Ahmet Paşa ve Matrakçı Nasuh gibi Türk bilim ve sanatının üstatlarının ismini taşıyan galerilerden biri çalışma atölyesi olarak da kullanılıyor.

Fatih’i yeniden kültürün ve sanatın merkezlerinden biri haline getirmek için çaba harcayan Belediye Başkanı M. Ergün Turan’ın gayretleriyle hayata geçirilen sergi, ebru sanatına adanmış bu büyüklükte belki de ilk sergi olma özelliği taşıyor.

Altı binden fazla ebru arasından seçilen 190 eserin yer aldığı galerilerde Hatip Mehmet Efendi’den Mustafa Düzgünman’a, ebruya yön vermiş çok sayıda üstadın eseri yer alıyor.

Farklı dönemlerden farklı özellikler taşıyan ebrular 22 Ocak 2021 tarihine kadar açık kalacak.

TRT WORLD ZİRVESİ

Dünya değişiyor; ekonomik şartlar, siyaset, iletişim, sağlık ve gıda politikaları da bu değişimden nasibini alıyor.

Dünya neredeyse bir yıldır salgına karşı mücadele veriyor, salgın sonrasına dair öngörüler ise ‘peki bundan sonra ne olacak’ sorusuna yanıt arıyor.

Kafaların karıştığı böylesi bir dönemde TRT World, geleceğe dair projeksiyon tutma gayesiyle ‘TRT Worl Forum 2020’ ye imza atıyor.

"Pandemi Sonrası Dünya’da Uluslararası Düzen ve Değişen Dinamikler” başlığıyla 4’üncüsü gerçekleştirilecek TRT World Forum 2020, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın açılış konuşmasıyla bugün başlayacak ve yarın da devam edecek.

Kovid-19 önlemleri dolayısıyla bu yıl dijital ortamda gerçekleşecek olan foruma dünyanın farklı coğrafyalarından liderler, uzmanlar, akademisyenler katılarak, koronavirüs salgını sonrası sağlıktan medyaya, savaştan sanata değişimi konuşacak.

Forumda 8'i genel, 8'i de özel formatta olmak üzere toplam 16 oturum ve 4 söyleşi gerçekleştirilecek.

Bu forumla birlikte TRT’nin teknolojik bir şova imza atacağını da duyuralım.

Bakalım bizi nasıl bir sürpriz bekliyor.

<p> </p>

'Galatasaray küme düşebilir'

Günün en çok paylaşılan fotoğrafları (15 Ocak 2022)

Almadan önce etiketteki detaya dikkat! Peynir sahtecilik nasıl yapılıyor

Bear Grylls herkesi böyle kandırdı! Kamera arkası görüntüleri ortaya çıktı