• $32,5038
  • €34,7826
  • 2499.53
  • 9693.46
22 Nisan 2023 Cumartesi

Devrimler bayramı

Yıllarca şuna inandırıldık; İktisadi imkânları kısıtlı, yan sanayisi olmayan, doğru dürüst toplu iğne üretemeyen bir memleketin otomobil gibi ileri teknoloji ihtiva eden bir şeyi üretebileceğini düşünmek pembe bir rüya değil de nedir?

Hele kendi savaş jetini, İHA, SİHA, savaş gemisi yapmak, uzaya yerli milli uydu göndermek...

Sen kimsin ki!

'Hayaldi gerçek oldu' diye bir tabi vardır ya...

Yiğidi öldür, hakkını ver; Türkiye olarak, son 20 yılda, devrim niteliğinde pek çok hayalin gerçekleştiğine şahitlik ettik.

Türkiye kendi otomobili TOGG'u üretti.

Nereden nereye dedirten bir hikâye...

Hatırlayalım...

1961 yılında dönemin Cumhurbaşkanı Cemal Gürsel yerli bir otomobil için talimat verdiğinde, sahneye 'istemezük'çüler çıkmış, yerli otomobile karşı bir linç kampanyası başlatılmıştı:

1961 tarihli gazetelerde çıkan manşetler (bürokrasinin de yönlendirmesiyle) devrim otomobilini yapmak için yola çıkan mühendislerin moralini bozmak için ellerinden geleni yapıyorlardı.

Gürsel'e sunulan raporlarda otomobillerin kârlı olmadığı, imalatın numuneden öte geçemeyeceği, satmaya kalkıştığımızda Avrupalının fındığımızı almaktan vazgeçeceği gibi eften püften bahaneler öne sürüyorlardı.

Otomobilin daha imalat aşamasındaki boyasız fotoğraflarını paylaşıp milletin parasının çöpe atıldığını ima ederek projeyi küçümsemeye, tırmalamaya, durdurmaya çalışıyorlardı.

Bugün, deprem bölgesinde inşasına başlanan konutlar için benzer paylaşımlarda bulunan, TOGG'un fabrikasının olmadığına inanan, Karadeniz doğalgazına sevinemeyen muhalefeti hatırlayın...

'Yapamazsınız' diyorlardı.

'Biz yaptık size verelim' diyorlardı.

Böylece nice parlak beyinler, girişimler örselenmiş, hevesler kursaklarda bırakılmıştı.

Gel zaman git zaman Anka Kuşu küllerinden doğdu ve Türkiye son yirmi yılda Kızıl Elma'sından TOGG'una, TCG Anadolu gemisinden İHA, SİHA'sına, Karadeniz doğalgazına kadar yerli ve milli hamlelerle geleceği inşa ediyor.

Yapamazsınız diyenlere rağmen, asıl devrim zihinlerde yapılıyor.

Hayırlı bayramlar.

<p>İsrail'in hava saldırısına müdahalesi yaklaşık 1 milyar  dolara mal oldu.</p><p>İran'ın hava araç

İsrail-İran saldırısının maliyeti ne?

Kaçıran pişman oluyor: 50.000 TL'den başlıyor! İşte ikinci el araba modelleri…

Bodrum'da inşaatta toprak kayması! İki işçi, yaralı olarak kurtarıldı

Uşak'ta şiddetli fırtına! Bazı ev ve ahırların çatısı zarar gördü