• $32,3607
  • €34,4602
  • 2438.65
  • 9814.19
11 Mayıs 2023 Perşembe

Bize, bunları mutlaka öldürün diyorlardı

''Kim oldukları bizi ilgilendirmiyordu, çocuk veya büyük, mutlaka öldürülmeleri gerekiyordu.'

Bir itirafçıya ait bu ifadeler HDP-PKK yandaşları tarafından katledilen Yasin Börü cinayetini konu alan '6-8 Ekim' adlı filmde yer alıyor.

Gerçek olaylardan yola çıkılarak hazırlanmış bir belgesel drama...

Filmden bahsedeceğim ama önce hatırlayalım; 6-8 Ekim 2014'te Selahattin Demirtaş ve HDP'nin çağrısıyla sokağa dökülenler, 35 il, 96 ilçe, 131 yerleşim yerinde çıkan olaylarda 37 kişiyi öldürmüş, yağma, hırsızlık, mala zarar verme ve haneye tecavüz olaylarına neden olmuşlardı.

Arkadaşlarıyla birlikte sığındıkları bir apartmanda sıkıştırılan Yasin Börü ise insanlık dışı bir eziyetle katledilmişti.

İnsanlıktan nasibini almamış caniler, önce ağır yaraladıkları Yasin Börü'yü apartmanın balkonundan aşağı atmış, ardından benzin döküp yakmış yetmedi, üzerinden arabayla geçerek, vahşinin de vahşisi bir katliam gerçekleştirmişlerdi.

PKK yandaşı olmayan Yasin henüz 16 yaşındaydı.

Arkadaşları Hasan, Hüseyin, Riyad, Turan ve Cumali ile birlikte kurban eti dağıtıyordu.

Hepsi, bugün, Millet İtitifakı'nın destekçisi PKK yandaşları tarafından katledildi.

Selahattin Demirtaş ise sebep olduğu bunca cinayete rağmen hâlâ sırıtarak ve tehditler savurarak siyasi mesajlar vermeye devam ediyor

Emperyalistlerin maşası, eli kanlı örgüt, 40 yıldır, kundaktaki bebekten uykudaki polis memuruna kadar katliamlar yaptı.

Millet İttifakı işte bu katillerden, hendekçilerden, her fırsatta Doğu ve Güneydoğu halkını sokağa döküp kanlı eylemler gerçekleştirenlerden medet umuyor.

Yasin Börü ve arkadaşları yoksul insanlara kurban eti dağıtırken PKK yandaşları tarafından katledildiler.

İşte, gerçek olaylardan yola çıkılarak hazırlanan "6-8 Ekim" adlı film, Yasin Börü ve arkadaşlarının katline giden süreci konu alıyor.

İranlı yönetmen Abbas Moradiya'nın senaryosunu yazıp, yönettiği "6-8 Ekim" filmi hafıza tazelemenin yanı sıra yaşanan vahşeti gözler önüne seriyor.

O dönem kamera kayıtlarına yansıyan gerçek görüntülere de yer verilen yarı belgesel filmde olaylar şahitlerin gözünden aktarılıyor.

Ateş düştüğü yeri yakar; 6-8 Ekim olayları çoğu kimse için, 'taşkınlık yapan PKK yandaşlarının işledikleri cinayetlerden biri' olarak hafızalarda yer etmiş olsa da evlatlarını yitiren aileler ve terörden bıkıp usanmış bölge halkı için büyük bir travma idi.

İddiasız bir sadelikle (ve belirli bir bakış açısıyla) bir olayı aktarmaya dönük bu tür filmler 'bellek' niteliği taşıdıkları için, eserin ince işçiliğine, sanatsal gücüne dair yorum yapmak, oyunculuklar şöyle olmuş, senaryo eksik kalmış şeklinde eleştirilerde bulunmak çok bir anlam ifade etmiyor.

Filmin amacı, 6-8 Ekim 2014'te yaşanan olayları belli bir bakış açısıyla ve şahitlerin anlatımıyla beyazperdeye taşımak.

Yaşananları unutmamak, unutturmamak adına, terörle mücadelenin bir parçası olarak değerli bir çaba...

Kanlı Ekim başlıklı YouTube sayfasından izlenebilen filmle ilgili bilgilere "kanliekim.com" adresinden ulaşılabilir.

<p>Anadolu Yayıncılar Federasyonu (AYF) Başkanı Sinan Burhan, Filistin'de bugüne kadar 140 gazetecin

Sultanahmet Meydanı'nda Gazze'de öldürülen gazeteciler anılacak

Antalya'da teleferikte mahsur kalanları kurtarma çalışmaları devam ediyor

İstanbul'da insan trafiği!

Hasankeyf'te bayram tatili yoğunluğu