• $28,9919
  • €31,2252
  • 1866.62
  • 7913.76
10 Ocak 2023 Salı

Ateşten gömleklerimiz hiç eksik olmadı

'Ateşten Gömlek' başta olmak üzere, Halide Edip, yakın tarihimize ışık tutan romanların, hikâyelerin yazarı...

Kurtuluş Savaşı'na bizzat iştirak eden, Türkiye'nin içinden geçtiği zor yılları kayda geçen Halide Edip için, 'Edebiyatımızın ilk savaş romancısı' denilse yeridir.

Balkan Savaşı esnasında kadınların toplum hayatına katılması ve eğitilmesi amacıyla dernek kurdu. Lübnan, Beyrut ve Şam'da okulları düzenleyip açmak üzere görev aldı. Batı edebiyatından kitaplar çevirdi. Tevfik Fikret'in yönetimindeki Tanin gazetesinde "Halide Salih" imzasıyla yazılar kaleme aldı. Kız öğretmen okullarında öğretmenlik ve vakıf okullarında müfettişlik yaptı. Darülfünunu'nda Batı edebiyatı dersleri verdi.

Halide Edip, İzmir'in işgalinden (15 Mayıs 1919) sonra düzenlenen Fatih, Üsküdar ve Sultanahmet mitinglerinde yaptığı konuşmalarla tarihe geçti.

Sakarya Savaşı sırasında "onbaşı", savaş sonunda "çavuş" rütbesi verilen Halide Edip, 1921 ve 1922'de Tetkik-i Mezalim Komisyonu'nda Yunan ordusunun çekilirken bıraktığı hasarı ve halka yaptığı zulümleri raporlaştırdı. Aynı şekilde, Ermenilerin yaptığı zulümleri kayda geçip başka ülkelerde duyulmasına öncülük etti.

Ateşten Gömlek'te dönemin tarihî, sosyal ve siyasi yapısıyla ilgili olaylara yer veren Halide Edip'in bu eseri Muhsin Ertuğrul tarafından filme aktarıldı. Filmin ilk gösterim tarihi 23 Nisan 1923.

Sinekli Bakkal, Vurun Kahpeye ve Yolpalas Cinayeti yazarın sinemaya uyarlanan diğer eserleri.

Eğitimci, siyasetçi, akademisyen, aynı zamanda pek çok romana, hikayeye imza atmış bir edip...

Çağdaşlarının bile enerjisine yetişmekte zorlandığı bir aksiyoner...

Ateşten Gömlek romanının önsözünde Yakup Kadri'ye bir açık mektubu var. Orada şöyle der Halide Edip: 'Eğer siz de ateşten gömleğinizi yazarsanız, ilerde kütüphanede iki ateşten gömlek birbirleriyle konuşup bugünleri anarlar ama acaba o zamanlar Türk milletinin, Türk gençliğinin sırtında hangi ateşten gömlek olacak?

Kadere bak ki bu coğrafyada yaşayanların ateşten gömlekleri hiç eksik olmadı.

Cumhuriyet tarihinde onca badireden, darbelerden çıkarak geldik bugünlere.

15 Temmuz'da, dahili ve harici bedhahlar, tek dişi kalmış canavarlar bir şedid hamle daha yaptı, ancak bu büyük millet, heveslerini kursaklarında bıraktı.

Önümüz seçim...

Kürtçe yayın yapan bir kanala röportaj verirken Türk bayrağını kadrajdan kaldırtan, vatan topraklarımızın güneyinden, PKK ağzıyla, 'Bakur' (kuzey) diye bahseden bir muhalefetle seçime gidiyoruz.

Gelecekte 'Türk milletinin, Türk gençliğinin sırtında hangi ateşten gömlek olacak?' diye soran Milli Mücadele kahramanlarından Halide Edip'e günümüzden bir örnek işte...

<p>Kocaeli'nin Gebze ilçesinde palet fabrikasında çıkan yangına müdahale ediliyor.</p><p>Barış Mahal

Kocaeli'de palet fabrikasında yangın çıktı

Gazze güneş batmadan karanlığa gömülüyor... İşgalci İsrail'in durmayan vahşeti

İşgalci İsrail'den Gazze'ye yeni saldırı

Rıza Çalımbay ve İsmail Kartal tercihini yaptı! İşte dev derbinin 11'leri...