• $8,1944
  • €9,7581
  • 456.981
  • 1393.24
23 Mart 2021 Salı

Asar'dan Çanakkale'ye

Hat sanatının farklı dönemlerine ışık tutan ve seçkin hattatların nadide eserlerini bir araya getiren ASAR sergisi Fatih Belediyesi'ne bağlı Kadırga Sanat Galerisi'nde açıldı.

Sergide, hattat Abdurrahman Kılıç koleksiyonunda bulunan eserler yer alıyor.

Kılıç'ın yirmi yıla yakın zamanda bir araya getirdiği hususi koleksiyonu kıt´a, murakka ve levha gibi, hat sanatının birçok formunu içeren 160'ı aşkın eserden oluşuyor.

Bu sergide Kazasker Mustafa İzzet, Es'ad Yesari, Mahmud Celaleddin, Mehmed Şefik, Abdullah Zühdi ve Halim Özyazıcı gibi 19. asrın meşhur hattatlarının nadide eserlerini görmek mümkün.

22 Nisan'a kadar açık kalacak sergiyi gezeceklere HES kodunu yanlarında bulundurmayı ihmal etmemelerini de hatırlatalım.

ÇANAKKALE SERGİSİ

İstanbul'daki bir başka güncel sergi ise Çanakkale Zaferi'nin 106. yılı dolayısıyla açılan dijital sergi.

Her gün binlerce yolcunun gelip geçtiği Yenikapı'daki Marmaray istasyonunda açılan sergi '18 Mart Çanakkale Zaferi Dijital Gösterimi' adını taşıyor.

Cumhurbaşkanlığı İletişim Başkanlığınca oluşturulan sergi, hologram ve özel projeksiyon teknolojileri kullanılarak hazırlandı.

Bu özel gösterimde, Çanakkale Deniz Savaşı'nda ecdadın iman ve bağımsızlık uğrunda yedi düvelle mücadele edip 18 Mart 1915'te galibiyetle taçlandırdığı Çanakkale Zaferi, dönem fotoğrafları, filmler ve kahramanlık hatıralarıyla anlatılıyor.

Dijital sergi, 31 Mart'a kadar 11.00-19.00 saatleri arasında ücretsiz ziyaret edilebilecek.

<p>Koronavirüs salgınının uzun süredir kontrolden çıkmış olduğu ABD'de son durum ne? Aşılama süreci

ABD'de koronavirüs salgınında son durum

Beşiktaş, Erzurum'a ayak bastı

Zonguldak'ta dereden akan çamurlu su denizin rengini değiştirdi

Nisan ayında yağan kar Domaniç Dağları'nı beyaza bürüdü