• $28,953
  • €31,2489
  • 1890.75
  • 7978.82
24 Haziran 2023 Cumartesi

'Amin' denilecek dua

Allah dileyen herkese nasip etsin; pek çok dostumuz Hac farizasını yerine getirmek üzere kutsal topraklarda.

Bizler de bulunduğumuz yerlerden güzel dualarına eşlik ediyor, 'amin' diyoruz.

'Ha bugün ha yarın yazarım' diyerek ihmal ettiğim ancak her gün oracıkta bana bakıp duran, göz göze geldiğimizde 'ihmalkârlığımı' hatırlatan hacimli bir külliyat var masamın yanı başında.

Demek ki, külliyatla ilgili kaleme alınacak bu yazı, Mescid-i Nebevi'den, Ravza-i Mutahhara'dan gelecek o selamı ve duayı bekliyormuş.

Selam, milli kültürümüzün ve güzel Türkçe'nin yılmaz savunucularından yazar D. Mehmet Doğan'dan...

Doğan, bugünlerde kutsal topraklarda; Mescid-i Nebevi'de Mehmet Akif Ersoy'un 110 yıl önceki duasını tekrarlıyor:

O nûru gönder, İlâhî, asırlar oldu, yeter!

Bunaldı milletin âfâkı (ufukları), bir sabâh ister.

İnâyetinle halâs et (kurtar) ki, dalga dalga zalâm (karanlıklar)

İçinde kaynamasın çarpınıp duran İslâm!

'Amin'lerle Akif'in duasına iştirak ederken, yazı masamın yanında duran o dev külliyat 'vaktidir, sırası gelmiştir' diyerek yazılma sırasının geldiğini hatırlatıyor.

D. Mehmet Doğan'ın duasını tekrarladığı İstiklal şairimiz Mehmet Akif Ersoy hakkında, hayatı, çevresi, mücadelesi ve sanatıyla alakalı her şeyi ihtiva eden ve yedi kitaptan oluşan devasa bir külliyat bu.

İstiklal Marşının kabulünün 100. yılına armağan olarak Türkiye Büyük Millet Meclisi tarafından yayınlanan bu kitaplar Necmettin Türinay tarafından hazırlanmış.

Bazılarında Türinay ile birlikte Selçuk Karakılıç ve Mehmet Rüyan Soydan imzası var.

Mehmet Akif deyince ilk akla gelen Safahat'tan başlayalım.

Türk edebiyatında en çok baskı yapan eserlerin başında gelen Safahat, Akif'in şiirlerinin bir araya getirildiği eser...

Ayrı tarihlerde yayınlanan ve aslında her biri müstakil hüviyetlerde olan Süleymaniye Kürsüsünde, Hakkın Sesleri, Fatih Kürsüsünde, Hatıralar, Asım ve Gölgeler, 'Safahat' çatısı altında okura sunulmuş eserler.

İstanbul'un işgal edilip koca bir imparatorluğun tasfiye edildiği yıllarda, işgali göğüsleyen en ruhlu eserleri kaleme alan isimlerden biri olan Mehmet Akif'in okunup anlaşılması, İstiklal Marşı'mızın yazıldığı dönemin şartlarının bilinmesi milli hafıza açısından çok önemlidir.

Safahat'tan başka, İkinci Meşrutiyet'ten Milli Mücadeleye, Milli Mücadeleden Ankara yıllarına, gurbet yıllarından Türkiye'ye dönüşüne, dünyanın dört bir yanından Akif'e gelen mektuplara kadar ciltler halinde yayınlanan bu külliyat, Mehmet Akif Ersoy hakkında en kapsamlı çalışma olarak yayın dünyamıza kazandırılmış durumda.

Akif'in duasıyla başladık, onun bir tespitiyle bitirelim:

'Maarif, maarif!.. Bizim için başka çare yok; eğer yaşamak istersek her şeyden evvel maarife sarılmalıyız. Dünya da maarifle, din de maarifle, ahiret de maarifle... Hepsi, her şey maarifle kaim. Bizi kurtaracak yegane çare maariftir, sağlam maariftir, hakiki maariftir. Memleketi buna sokarsak kurtuluruz, fakat maarif-i nafia hala memlekete girmedi. Avam kısmı hiç okumuyor, yazmıyor. Okuyup yazanlar ise ne dünyaya, ne ahrete yarar bir yığın nazariyatla uğraşıyorlar. Eğer el birliğiyle bu cehaletin izalesine çalışmazsak mahvımız muhakkaktır.'

<p>İçişleri Bakanı Ali Yerlikaya, X sosyal medya hesabından yaptığı açıklamada, 73 ilde ruhsatsız si

Silah kaçakçılarına 'Mercek-7' operasyonu: 1264 gözaltı

Ustasından çay tarifi! Meğer yıllardır yanlış demliyormuşuz…

HADO sporu, ilgi odağı haline geldi! Artırılmış gerçeklik oyunu

Samsun'da UMKE bölge tatbikatı yapıldı! Film sahnelerini aratmayan görüntüler ortaya çıktı