• $16,192
  • €17,4658
  • 965.283
  • 2438.84
9 Şubat 2021 Salı

Ahmet Kabaklı

İnsanın inanası gelmiyor; 20 yıl geçmiş!

Sesi daha dün gibi kulaklarımda Ahmet Kabaklı hocanın...

Gazeteciliğe yeni başlamışım... O kültür merkezi senin, bu vakıf benim nerede ne etkinlik varsa her akşam bir yere yetişmeye çalışıyorum.

Film festivallerinde günde üç seans film izliyorum; halim kalsa dördüncüye de gideceğim...

Derken, Sultanahmet Divanyolu Caddesi, 14 numaradaki Türk Edebiyatı Vakfı'na düşüyor yolum.

Öğretmenlikten, gazeteciliğe, oradan yazarlığa uzanan bir hayat hikayesinin kahramanı Şeyhülmuharririn Ahmet Kabaklı kürsüde; Vakfın geleneksel Çarşamba Sohbetleri'ne 'moderatörlük' yapıyor.

Gelecek hafta, öbür hafta derken çarşamba akşamlarının adresi oluyor Vakıf.

Genç Bedir'in gözünde Ahmet Kabaklı şöyle bir insan: Ceketinin düğmeleri hep ilikli; ince, esprili, sabırlı, nezaket sahibi... Büyüğe de küçüğe de aynı saygıyı, sevgiyi gösteriyor, herkese kıymet veriyor, söz hakkı tanıyor. Anlayışlı, hitabeti temiz, milli manevi değerler konusunda kaya gibi sağlam duruşu var...

Beş ciltlik Türk Edebiyatı Ansiklopedisi'nin ve Temellerin Duruşması gibi bir başyapıt dahil, onlarca kitabın, yüzlerce makalenin yazarı...

Aydınlar Ocağı ve 55 gönüllü kuruluşun AKM'de düzenlediği törenle (14 Aralık 1996) "Şeyhülmuharririn" unvanıyla taçlandırılan bir kültür alpereni...

1978 yılında Meşkure Kabaklı, Rıfat İzzet Çokum, Sevinç Çokum, İskender Öksüz, Cahit Dodanlı, Emine Işınsu Öksüz, Tahir Kutsi Makal, Süha Burçkin, İrfan Atagün, Halis Akaydın, İsmail Gerçeksöz ile birlikte Ahmet Kabaklı'nın öncülüğünde kuruldu Türk Edebiyatı Vakfı.

O günlerden bugünlere, Vakıf'ta geleneksel olarak sürdürülen Çarşamba Sohbetleri her hafta kültür dünyasının önemli simalarını ağırlıyor.

Ustalar ve gençler bir arada, kapı herkese açık; sıcak çaylar, demli sohbetler eşliğinde bir kültür yuvasına dönüşen Vakfın o meşhur kahverengi kürsüsünden kimler geldi kimler geçti... Necip Fazıl, Cemil Meriç, Mehmet Kaplan, Süleyman Demirel, Alparslan Türkeş, Erol Güngör, Samiha Ayverdi, Münevver Ayaşlı...

Vefatının üzerinden 20 yıl geçen Ahmet Kabaklı'nın kültür dünyamıza armağanı Vakfın Çarşamba Sohbetleri bugün de devam ediyor.

HAMİŞ: Ahmet Kabaklı'nın özel kitap koleksiyonu, İstanbul'un Fatih ilçesindeki Ali Emiri Efendi Kültür Merkezi'nde kendi adını taşıyan kütüphanededir.

<p>10. Uluslararası Fetih Kupası kapsamında Tokyo 2020 Paralimpik Oyunları 2'ncisi Milli sporcumuz N

Tokyo 2020 Paralimpik Oyunları 2'ncisi Milli sporcumuz Nihat Türkmenoğlu ile hedeflerini konuştuk

Tunceli'de teröristlerin kullandığı depo ve sığınak imha edildi! Özel eğitimli köpekler tespit etti

Hurdalıktan aldığı aracın son hali herkesi şaşırttı! İşte kare kare o değişim

pirinç tanelerini sanat eserine dönüştürüyor! Görenler şaşkınlığını gizleyemiyor