• $15,5479
  • €16,2298
  • 906.774
  • 2390.79
30 Ekim 2011 Pazar

Kardeş olmak böyle bir şey!

Kendi kendime 'zor günlerden geçiyoruz' diyordum ki, daha da zorlaştı şartlar... Terör belasıyla uğraşırken, bir de deprem çıkageldi çok da lazımmış gibi.
Fay hattında bir ülke olarak, daha hazırlıklı olmamız gerektiğini defalarca konuşmuşuzdur. Her konuşmada da bu gerçeğe ve yapılması gerekenlere olan inancımızı bir kez daha tazeleyip, o an unutmuşuzdur. Van'da böyle bir deprem beklenmiyordu, fakat oldu işte. Ya İstanbul! İnsan düşünmek bile istemiyor. Zaten kararan iç dünyanızı daha da karartacak değilim aslında. Bu yüzden ben daha pembe bir çerçeveden bakacağım 'deprem' gerçeğine.
'Her şerde bir hayır vardır' deyip içimizi soğutalım. Bu felaket sonrası Türk insanının yardımseverliğine, hesap kitap gözetmeksizin zorda, darda olana el verme isteğine bir kez daha şahit oldu tüm dünya. Bağışlar, yardımlar, dualar... Sosyal statü ayrımı olmaksızın 7'den 70'e herkes elinden geleni yaptı. Kuşe kağıda basılan pırıl pırıl sosyete dergilerinde boy gösteren o bakımlı kadınlar, kendi elleriyle hazırladıkları kolileri, yine kendi elleriyle TIR'lara yükledi. Sosyetenin genç jenerasyon temsilcileri Selin İmer ve Melda Tuna gibi...
Diğer yandan magazin dünyasının birçok ismi olaya anında müdahil oldu. Sosyal medyanın faydalı bir iş için de kullanılabileceğini gösterdiler, büyük şirketleri harekete geçirdiler. Keremcem ve Gökhan Özen gibi isimler ise olayın ertesi günü soluğu Van'da aldılar. İstanbul'da Şişli Belediyesi'nin yaptığı çalışmalar takdir topladı. Zenginliğin simgesi semtlerden Nişantaşı'nın kalburüstü esnafı da büyük bir duyarlılık göstererek bir günlük cirolarını Van'daki vatandaşlarımıza bağışladı. Televizyonlar, gazeteler kampanyalar düzenledi. Bütün bunlar, Türk halkının her zaman kardeş olduğunu, ne kadar uğraşsalar da birlik ve beraberliğini kimsenin bozamayacağını tüm dünyaya gösterdi.
Haftaya görüşmek üzere...

twitter.com/bariskocaoglu66

<p><b style='font-size: 1.6rem;'>Röportaj: Yasemin İlan</p><p>Arabesk müziğin önemli tems

Ümit Yaşar'dan polemik yaratacak sözler... 'Veliaht yok, taklitler var'

Haftanın yalanları deşifre edildi! İşte haftanın yalanları

Yetkililer doğruladı! Atom bombasından daha büyük

Kargalar boş evdeki duşakabini bakın ne hale getirdi! Eve gelince gözlerine inanamadı