• $7,5429
  • €8,9903
  • 413.707
  • 1541.98
18 Kasım 2012 Pazar

Dünyanın 'Yıldızı'yız!

Bu hafta, biz gazeteciler için oldukça yoğun geçti. Bir hafta boyunca Jennifer Lopez Türkiye'de kaldı ve dolayısıyla gündem onun üzerine oldu. Ben Jennifer Lopez'in İstanbul'daki 3 konserinden bahsetmeyeceğim. Jennifer Lopez gibi dünya starlarının Türkiye'ye gelmesi, ülkemizin dünya müzik etkinlikleri haritasında ne kadar önemli bir yerde olduğunu gösteriyor. Şimdi şöyle bir bakalım son 2 yıl içinde kimler geldi. Madonna, Rihanna, Bon Jovi, Elton John, Sting (ikinci defa gelip 26 Kasım'da bir konser daha veriyor) Stevie Wonder,U2, Pitbull ve daha şimdi ismini yazmadığım onlarca yıldız İstanbul'daydı. Neredeyse haftanın 4 günü İstanbul'da konserler oluyor. Daha önceki yıllarda bu durum hiç yaşanmıyordu. Birçok yıldız ülkemizi geri kalmış bir ülke olarak görüyordu. Son yıllarda ülkemizin ekonomik olarak güçlenmesi, uzun yıllardır süren siyasi istikrar ve yaşanan global kriz yüzünden, Türkiye dünya starları gözünde önemli hale geldi. Dikkat edin, yeni lansmanlar son yıllarda dünyanın en çok gelişen ülkelerinden biri olan Çin'de ya da zengin Arap ülkelerinde yapılıyor. Artık Amerikan toplumu birçok şeye para harcamıyor, Yaşlanmış Avrupa ise ekonomik krizle boğuştuğu için yapılan sanat etkinlikleri dolmuyor. Ama Türkiye'de durum çok farklı. Tam anlamıyla tüketim toplumu olduğumuz ve yeniliklere açık olduğumuz için dünya starları için en özel konumda yer alıyoruz ve bence dünyanın müzik etkinliklerinin de yıldızıyız artık. 
İKSV, Akbank Caz, Efes Blues, Rock'n Coke gibi önemli festivaller de dünya starlarının bizim ülkemize gelmesinde bir nevi referans oldular. Rahmetli Şakir Eczacıbaşı'nın başlattığı ve Bülent Eczacıbaşı tarafından devam ettirilen İKSV etkinlikleri ülkemizin dünyada tanıtılması için önemli organizasyonlar oldu.
Sadece müzik etkinliğinde değil, Hollywood sineması için de yeni bir pazar olduk. Son yapılan Daniel Craig'in oynadığı James Bond filmi Skyfall, Liam Neeson'ın yaptığı Taken 2 gibi filmler de ülkemizin tanıtılması için önemli oldu. Yalnız filmlerle ilgili anlaşmalar yapılırken dikkat etmek gerekiyor. Son iki filmde de ülkemiz hala gelişmemiş bir Arap ülkesi gibi gösteriliyor. Bunlara da dikkat edip anlaşmalarımızı ona göre yaparsak, ülkemiz dünya çapında müzik etkinliklerinden sonra sinema alanında da çok daha iyi tanınır hale gelebilir.
Haftaya görüşmek üzere...

twitter.com/bariskocaoglu66

<p>Türk dizileri yurt dışında tarih yazıyor. İster Güney Amerika'ya gidin ister Balkanlar'a, Orta As

Türk dizileri tarih yazıyor, şer odakları boş durmuyor!

Sosyal medyadan servis ettiler... Haftanın yalanları

İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, Iğdır'da esnaf ziyareti yaptı

Mavi Vatan 2021 Tatbikatı'nın Seçkin Gözlemci Günü başladı