• $13,4104
  • €15,2091
  • 793.136
  • 2014.21
16 Eylül 2012 Pazar

Datça Festivali ve vefa kavramı

Ülkemizde sinema adına Antalya Altın Portakal ve Adana Altın Koza gibi iki tane çok değerli festival var. İkisi de yıllardır büyük bir emek ve özveriyle devam ediyor. Yarışan filmlere ödül ve para veriliyor. Filmler destekleniyor. Bu iki festivalin yanında benim en önem verdiğim sinema festivallerinden birisi de Datça Altın Badem Sinema ve Kültür Festivali. Bu yıl 7'ncisi yapılan festival için ben de geçen hafta Datça'ya gittim. Altın Badem'de Türk Sineması'na emeği geçen yönetmen ve oyuncular için geceler yapılıyor. Onlar için yapılan gecelerde filmleri gösteriliyor. Bu bizim Yeşilçam'da hiç görmediğimiz bir durum. Çünkü burada yapılan ustalara saygı gecelerinde kıskançlık yok, kendi filmlerinin seçilmesi için yapılan kulisler yok, dedikodu yok sadece Yeşilçam'ın ve sinema dünyasının değerlerine yapılan saygı duruşu var, emeğe verilen önem ve vefası var. Geçtiğimiz yıllarda Kemal Sunal, Türkan Şoray, Memduh Ün, Fatma Girik, Yavuz Özkan, Ömer Lütfü Akad için geceler yapılmıştı. Bu yıl Tunç Başaran, Filiz Akın ve Sadri Alışık için geceler yapıldı. Hepsi de çok güzel geçti. Filiz Akın'ın gecesine Fatma Girik geldi destek verdi. Tunç Başaran gecesinde Menderes Samancılar, Mustafa Alabora, Selçuk Yöntem gelip konuşma yaptı. Datçalılar bu gecelerde sinemanın ustalarını hiç yalnız bırakmadı. Datça Belediye Başkanı Şener Tokcan'ın gayretleriyle yapılan festival sinemanın ustalarına verdiği bu önemsemesiyle bence alkışı hak ediyor.

Gözetleme Kulesi'ndeki heyecan
Festival boyunca sinemacı arkadaşlarımızla sohbet etme fırsatımız da oldu. Benim oyuncu olarak en beğendiğim isimler arasında olan Menderes Samancılar da eşiyle beraber Datça'ya geldi. Şu an Hayat Devam Ediyor'da oynayan usta oyuncu sık sık Datça'ya geldiğini, sakinliği sevdiği için tatillerini Datça'da geçirdiğini söyledi. Genç sinemacılara büyük destek veren Samancılar, son olarak Pelin Esmer'in yönettiği benim de merak ettiğim 'Gözetleme Kulesi' filminde oynadı. Adana Altın Koza'da yarışacak olan oyuncu heyecanlı olduğunu belirtti.

Sakinlik arayanlara...
Datça'ya ulaşmak için Dalaman'dan sonra yaklaşık 2 buçuk saat yol gidiliyor. Yolunuz Bodrum'a düşerse oradan feribotla gelmek çok daha rahat. Her yerden denize girilebilmesi büyük avantaj. Şehirde neredeyse hiç gürültü yok. Sakinlik arıyorsanız Datça biçilmiş kaftan. Palamutbükü, Hayıtbükü, Kızılbük ve Kargı mutlaka gidilmesi gereken yerler.
Haftaya görüşmek üzere...

twitter.com/bariskocaoglu66

<p class='MsoNormal'>Ezgi Aşık soruyor, Altınbaş Üni. Öğretim Üyesi Dr. Eray  Güçlüer ve Hacı Bayram

Zeytindalı Harekatı'nın yıldönümü…

67 yıldır banyo yapmayan dünyanın en pis insanı! Doktorları hayrete düşürdü!

Boğa'nın gazabı! Herkes kaçarken o kamerasını açtı ve...

Dev timsahı kepçeyle durdurabildi! Yaklaşık bir ton ağırlığında