• $9,5227
  • €11,0881
  • 548.997
  • 1509.2
3 Mart 2012 Cumartesi

Kafa kesmek sistemi vuruyor!

Yunanistan ekonomik depremle, enkaza döndü! Deprem, sporu da vurdu. Bütçeler büyük oranlarda kısıldı. Yıllardır dev bütçelerle, Euroleague'de şampiyonluğa ve final-four'lara abone Panathinaikos ile Olympiakos gibi, Avrupa Potası'nın Kralları bile, oldukça sarsıldılar. 
THY Euroleague starta geçerken de, büyük oranlarda bütçelerini kıstılar. Bir önceki yıla göre %50 tasarrufa giden Panathinaikos, yine 25 milyonluk bütçesini, 21,5 milyona indiren Olympiakos, buna rağmen Euroleague'de, çeyrek finale kaldılar. Fakat biz bütçe arttırdık, TOP 16 Çukuru'nda kaldık!
A.Efes ve F.Bahçe Ülker, bu yıl İstanbul'da yapılacak final-four'a ulaşmak için bütçelerini 23 milyon euroya yükseltti. Kadrolara takviyeler yapıldı. G.Saray ise ilk defa katıldığı organizasyonda, fazla açılmadan 9 milyon euroluk bütçe ile mücadele etti. Sonuçta, 3 takımımızda aynı turda elenip gitti.
KOÇ VE KADRO KIYIMINA SON!
6 Euroleague, bir kıtalararası şampiyonluğu bulunan Panathinaikos ile bir Euroleague şampiyonluğu olan Olympiakos, istikrar abidesi. Koçlar, iddialı isimlerden seçiliyor ve takımın adeta demirbaşı oluyor. Yıllarca birlikte çalışılıyor. Başarısız olduklarında, tüm suçu koça yükleyip, yenilemiyorlar. Yarayı birlikte teşhis edip, neşteri vuruyorlar! Takım yeniden, şampiyonluklara yelken açıyor! Bizde ise tam tersi... Başarısızlıkta, tek suçlu koç. Hemen kafası kesiliyor! Efes, F.Bahçe, hangi Türk takımı olsa farketmiyor. Efes elenince, Ufuk Sarıca gitti. F.Bahçe'de Neven Spahija'nın kellesi isteniyor. Takımına iyi basketbol oynattığı için, şimdilik Oktay Mahmuti'nin kelle korkusu yok! Geçmişten bugüne, bir sezonda iki, hatta üç defa koç değişikliği bile oldu. Oysa, Panathinaikos, Obradoviç ile tam 12 yıldır çalışıyor. Yeni koç, yeni sistem demek. Sistemin oturması için zaman gerek. Oyuncular, bu istikrarsızlıkta sistemler değiştikçe şaşkına dönüyorlar. Sadece koç konusunda değil, oyuncu istikrarı da yok. 
ÜNLÜ EFES DUVARI YUMUŞADI
Kadrolar, 3-4 yılda en az bir takım kadar değişebiliyor. Gelip-giden oyuncular nedeniyle de, sistem şaşkına dönüyor! Oysa, savunma ve hücum düzenleri, kadro istikrarı ile doğru orantılı. Tıpkı yıllar önce, Avrupa şampiyonu Efes gibi... Yıllarca, birarada oynayan oyuncular ve aynı koçla (Aydın Örs) büyük iş başardılar. Efes'in bu istikrar içinde sistemi, duvar gibi savunma üretti. Avrupa'nın en iyi savunma yapan takımıydı. Duvar savunma, yumuşayınca, başarı hayal oldu! Çünkü, koç ve kadronun sürekli değişimi nedeniyle, savunma duvarı örülemiyor. Hücum setleri, oturmuyor! F.Bahçe de aynı yolda seyrediyor.
BİR DE KADINLARIMIZA BAKIN
Erkek basketbol takımlarımız 'Tuş!' olurken, kadın takımlarımız şampiyonluk yolu gözlüyor! Onların da final-eight'i İstanbul'da. F.Bahçe ve G.Saray vizeyi almış, şampiyonluk mücadelesi yapacak. Kaski, Avrupa Kupası'nda finalde, şampiyonluk için oynayacak. Kadınların erkeklerden farkı, koçlarda çok olmasa da kadro istikrarı. Başta Fener'de olmak üzere yıllardır birarada oynayan oyuncular, sistemin bozulmasına izin vermiyor...


<p>Irak  ve Suriye'ye 2, Lübnan'a 1 yıl asker gönderme süresinin uzatılmasına ilişkin  Cumhurbaşkanl

CHP Tezkereye 'Hayır' Oyu Vereceğini Açıkladı

Kepçe ile yol kapatıp drift yaptılar

Muğla'daki fosil alanında yeni buluntulara ulaşıldı

''UÇBEY''in ilk kez kullanıldığı operasyonda gri listedeki terörist vuruldu