• $8,2441
  • €10,0512
  • 485.452
  • 1441.33
25 Mart 2011 Cuma

Ümit Boyner netlik ayarı yaptı

TÜSİAD'ın 40. kuruluş yıldönümü gala yemeğindeydim. Türkiye'nin iş dünyasının neredeyse tamamı ve geniş bir medya ordusu da oradaydı. 9. Cumhurbaşkanı Süleyman Demirel ve Cumhurbaşkanı Abdullah Gül'ün konuşmaları birer tarihi kilometre taşına işaret ediyordu.
Başkan seçildiğinde Ümit Boyner Hanım'ı bir hayli eleştirmiştim Türkiye'nin, iş dünyasının ve genel anlamda dünyanın nereye gideceği ve TÜSİAD'ın nasıl bir tavır alacağı konusundaki gelecek tasarımını net olarak açıklamıyordu. Ayrıca TÜSİAD'ı sorumlu bir 'çıkar grubu' olarak konumlamaktan çok, diğer pek çok 'sınırsız sorumsuz' STK'lar gibi algılamamıza neden olacak bir tavır içinde görünüyordu.
Oysa bir bildiği varmış. Zaman içinde tam da bizim dediğimiz çizgide stratejik ve derinlikli bir konumlandırma refleksi göstermeye başladı. Pek çok çalışmanın yanı sıra son anayasa değişikliği önerisi projesinin ne kadar önemsendiği bu tespitin kanıtlarından biridir.
Her ne kadar Cem Boyner Bey'in bazı yorumları zamanlama açısından sorunluymuş gibi dursa da, getirilen öneriler tartışmaya ışık tutma ve yön verme açısından son derece başarılıdır. İçinde benim de yer aldığım, başkanlığını Alphan Manas'ın yaptığı 'TÜSİAD Gelecek Tasarımı Düşünce Grubu'nun raporu, yaklaşık bir yıl sonra açıklandığında sanırım yine ilginç tartışmalara neden olacak.
Sayın Ümit Boyner'in yaptığı konuşmaları TÜSİAD profesyonel bir redaksiyondan geçirdikten sonra kitap halinde yayımlasa, bir döneme iş dünyasının nasıl tanıklık ettiğinin belgelenmesi açısından ne kadar hayırlı bir iş olur...

'Meslek Lisesi Memleket Meselesi' artık ödüllü bir proje
'Sosyal sorumluluk projeleri ve bu projelerin iletişimi anlamında son 10 yılın en etkili işleri hangileridir?' diye şöyle bir düşünecek olsam, gönül rahatlığıyla ilk sıraya koyabileceğim örnek çalışmalardan ilki... Neredeyse adım adım izlediğim ve belki de bu nedenle benim indimde de çok özel bir yeri olan 'Meslek Lisesi Memleket Meselesi' projesi, Avrupa Komisyonu tarafından desteklenen ve Business in the Community tarafından düzenlenen Avrupa Çalışan Gönüllülüğü 2011 Programı'nda büyük ödülü aldı.
2006'da başlayan projenin 2009'da geldiği noktayı Koç Holding Kurumsal İletişim ve Dış İlişkiler Koordinatörü Oya Ünlü Kızıl'dan bizim Bersay İletişim Enstitüsü'ndeki konferansında ayrıntılarıyla dinlemiştik. Enstitü, İletişimde Mükemmellik Programı'nın ilkini 'Dünya Görüşü' temasına ayırmış ve bu çerçevedeki seminerler dizisinde Oya Ünlü Kızıl, iletişimci arkadaşlarımıza 'Yönetimsel Bir Fonksiyon Olarak İletişimin Erken Yapılanması' konusunda mükemmel bir sunum yapmıştı. Oya Hanım o sunumda projeyi detaylarıyla anlatmış ve  'Mesleki eğitim konusunda gerek toplumsal algıya, gerekse de sanayinin mesleki eğitimle işbirliği konusundaki hevesine katkıda bulunduk.' demişti. Gerçekten de ödül alan 7 yıllık bu projeyle 81 ilde, 264 okulda, 8 bin meslek lisesi öğrencisine staj destekli eğitim bursu, koçluk ve kişisel gelişim olanaklarının sağlanıyor olması, çok sevindirici bir başarı...
Yıllar önce bu konuda yazdığım yazıda 'Biraz da içiniz aydınlansın' demiştim. Şimdi Avrupa Çalışan Gönüllülüğü 2011 Programı'nda büyük ödülü alan bu proje nedeniyle içimizi aydınlatmaya devam eden Koç Holding'i ve holdingin iletişim ekibine teşekkürlerimizi iletelim...

<p>Irak kuzeyindeki Gara bölgesinde tespit edilen 8 PKK'lı terörist, Hava Kuvvetleri tarafından etki

MSB: 8 PKK'lı terörist etkisiz hale getirildi

Demirspor, Süper Lig'e çıktı; Adanalılar çıldırdı!

Filistinli gençler, İsrail'in saldırılarını balonlarla protesto etti

Hobi diye başladı! Şimdi tanesini 2 bin liradan satıyor