• $7,3593
  • €8,9594
  • 436.949
  • 1536.11
17 Mayıs 2011 Salı

'Guardiola' olur mu?

Independent gazetesinin de altını çizdiği gibi İnönü'de güneş bir başka gözüküyor. Böylesine hayal kırıklığı yaşanan sezonun sonunda bile siyah-beyaz yürekte inadına batmayan futbol güneşi ise bambaşka!
Herkes sezon dün başlamış gibi heyecanla 'Yeni sözleşmeye imza atan Havutçu'dan Beşiktaş'ın Guardiola'sı olur mu acaba?' diye soruyor. Aklım erdiğince 'Kupa kazandığı için Tigana'ya tanınan şansın Havutçu'ya tanınmaması haksızlık olurdu!' diyorum. Ama içimden başka düşünceler de geçiyor:
'Guardiola bir kupa kazandı diye 4 ayda Guardiola olmadı ki! Evet, Beşiktaş'ın son 10 yıldaki en kudretli ekibi olan 100. yılın kaptanı Havutçu 'mevkisel açıdan' Beşiktaş'ın Guardiola'sıydı. Ancak Havutçu futbolu bırakıp yeni bir hayat kurarken Guardiola, Barcelona'nın A2 takımına tekabül eden Barcelona B'nin başında 'altyapıdan doğan futbol güneşiyle' parlak bir geleceği kurgulamıştı bile! Sonra da ilk sezonunda 6 kupa birden kazandı!' diyorum.
Yani Havutçu'nun 4 ayda Guardiola etkisini yaratmasını beklemek haksızlık değil mi sanki?
Tam o sırada Quaresma'nın pırıl pırıl futbol yetenekleri İnönü'de batmayan güneşe güzel bir çalım atıyor: 'Buranın yeni kralı benim!' Fernandes de teknik kapasitesi ve iki yönlü oyun aklıyla Q7'ye selam yolluyor: 'Ben de boş değilim vatandaş!' En azından Eskişehir'in usta işi golündeki duran top organizasyonlarına imza atmasını beklediğimiz Guti son maçlara göre 'daha az' isteksiz. Gönül ister ki sezon başındaki gibi döktürsün, 'kramponlu Mozart' etkisi yaratsın. İstemiyorsa da Guti'den gelecek parayla Fernandes'i almak hiç de fena fikir değil sanki!

ASIL MESELE!
Yine de madem 'Havutçu, Beşiktaş'ın Guardiola'sı olabilir mi?' diye soruyorlar, o zaman en hayati noktaya gelelim. Havutçu, Q7 gibi 'özel yıldızlar'ın yeteneklerini maksimum işletecek bir futbol sistemi getirecekse, boşverelim Guardiola'yı! Necip, Atınç, Cenk, Rıdvan, Onur gibi genç yeteneklerin Q7'lerle harmanlandığı ölçüde güneş, İnönü'deki siyah-beyaz yüreği daha da ısıtacaktır. Her yıl Şampiyonlar Ligi'ne katılmak mı, yoksa 7 yılda 1 şampiyonluğa rağmen sürekli Türkiye Kupası'yla yetinmek mi? Bu sorunun cevabı 'Havutçu, Beşiktaş'ın Guardiola'sı olur mu?' sorusunun cevabından çok daha önemli!

<p>Sefirin Kızı'na transfer olan Tuba Büyüküstün neden bu kadar konuşuldu?</p><p>Rahatsızlığı sebebi

Haftanın Magazin Başlıkları

Türkiye'nin yeni nesil yerli silahları

Sosyal medyada en çok paylaşılan mantık soruları

''Eren-4 Karlıova-Varto'' ve ''Eren-5 Bagok'' operasyonları başlatıldı! İşte ilk kareler