• $12,8726
  • €14,5264
  • 738.112
  • 1808.79
15 Eylül 2013 Pazar

Dik oynayınca gelen 3 puan

İlk 40 dakika sonunda Trabzonspor, 200 başarılı pas yapmıştı. Maçı izlemeyenler bu istatistikten yola çıkıp bordo-mavililerin ilk yarıda özlenen, beklenen estetik futbolu sergilediği yanılgısına düşebilir. Sahadaki futbol gerçeği ise istatistik ile estetik arasındaki uyumsuzluğa işaret ediyor. Trabzon'un paslarının yüzde kaçı dikey pastı, yani Faroz'un "Dik oyna" felsefesinin ne kadarı Trabzon'un oyununa tesir etti? İlk yarı boyunca Trabzon rakip kaleyi bulan sadece 1 şut atabildi çünkü o 200 başarılı pasın temposu hedeflenen, beklenen temponun çok uzağında kaldı. 
Teknik adam değişti ama halen Trabzon ilk 11'inin oyun kurucusu kim belli değil. Oyun kurma işini en azından rakip kale etrafında hiç de fena yapmayan Adrian kendi savunmasının önüne kadar gelip geriden oyunu inşa eden profilde değil. Adrian, Szymkowiak'tan çok Jaja profilinde, Jaja'nın daha az bitirici özellikli versiyonu gibi. Trabzon ilk 11'inde 2013 model bir Szymkowiak olsa Adrian topla daha verimli olacağı noktalarda buluşabilir böylece de eksik kalan fiziksel özelliklerinden çok kaliteli tekniği ile daha belirleyici bir fark yaratabilirdi. Ancak Trabzon ilk 11'inde Aykut Akgün gibi defansif açıdan güçlü ama oyunun ofansif yönüne çok destek veremeyen bir önlibero varken yanında Colman'ın formda hali ya da 2013 model bir Szymkowiak yerine Aykut Akgün'ün bir diğer versiyonu Zokora vardı.

COLMAN GİRİNCE...

Mustafa Reşit Akçay hoca 2. yarıdaki hamlelerini orta sahadaki bu defansif-ofansif balans bozukluğunu düzeltmek adına yaptı. Mecburiyetten geçen sezonun en golcü oyuncusu Olcan'ı sol bekte oynatan Akçay, Yusuf'un zaman zaman parladığı anlar dışında kanatlardan da arzuladığı verimi alamayınca kilit hamleyi ortadan yaptı. Colman bir süredir yaptığı hataların artık farkına varmış gibi. 3 puanın kilidini açan asistinin yanı sıra sahada kaldığı süre boyunca iki yönlü oynaması, ileride hücum pres yaparken gösterdiği iştahın aynısını savunma önünde de sergileyip oyun kuruculuk yükünü üstlenmesi dün Trabzon'un moral yükselten bir sonuç almasını sağladı. Colman 2 yıl önceki yüksek seviyesini istikrarlı bir şekilde yakalarsa Mustafa Reşit Akçay'ın sırtındaki yükü de azaltabilir.

<p>Erdoğan, faiz-kur manipülasyonlarıyla mücadeleden Birleşik Arap Emirlikleri ile normalleşen ilişk

Başkan Erdoğan: Göreceksiniz enflasyon düşecek

Uşak'ta dere yatağında patlamamış top mermisi bulundu

Günün en çok paylaşılan fotoğrafları (29 Kasım 2021)

Kuvvetli lodos hayatı olumsuz etkiliyor