• $13,7194
  • €15,5684
  • 786.53
  • 1910.41
30 Ocak 2013 Çarşamba

Daima genç Drogba

Forma giydiği 9 kupa finalinde 9 gole imza atan, Afrika tarihinin yaşayan efsanesi, diğer ünlü golcülerin birçoğundan farklı olarak gol atmaktan daha da ötesini başaran bulunmaz Fildişi kumaşı tadında ideal bir takım oyuncusu.

YETENEKLE LİDERLİĞİN BİR SENTEZİ
Mourinho'nun 'Beraber çalıştığım oyuncular arasında yetenek, liderlik ve takım ruhunu en iyi sentezleyen oyuncu' olarak tanımladığı Chelsea tarihinin Şampiyonlar Ligi'ndeki en golcü oyuncusu, bizzat kazandırdığı finalden önce de geçen sezon Chelsea'yi %51'lik fark yaratarak finale taşıyan isimdi. Bir karşılaştırma yapmak gerekirse Drogba'nın Şampiyonlar Ligi finalinde gol yollarında en büyük rakibi olan Mario Gomez Bayern formasıyla 73 dakikada 1 gole imza atarken, Drogba finalden önce 110 dakikada bir gole imza atabilmişti. Ancak Drogba, Devler Ligi boyunca takımı Chelsea için ortalama 55 dakikada 1 gol şansı yaratırken, Kroos-Ribery-Robben gibi harika üretkenlikte bir 3'lünün önünde oynayan Mario Gomez, Bayern formasıyla ortalama 293 dakikada 1 gol şansı yaratabilmişti. Zaten iki forvetin takımları lehine-aleyhine 'kolektif katkı farkı' finalde en net şekilde ortaya çıkacaktı. Halihazırda Drogba, geçen sezon bir Şampiyonlar Ligi maçında en fazla ikili mücadele kazanmayı başarmış bir 'takım oyunu yıldızı.'

ROMAN ABRAMOVICH'İN KÜSTAH TEKLİFİ
2012'de Chelsea taraftarları tarafından Maviler tarihinin en iyi oyuncusu seçilerek Lampard'ı bile geride bırakan Drogba ülkemize transfer olduysa bunda Roman Abramovich'in devasa parasına oranla futboldan pek anlamamasının da payı yadsınamaz. Öncelikle Drogba varken tarihin bonservis bedeline göre en büyük hayal kırıklıklarından olan Torres'i alıp Drogba'yı 2. plana iten Abramovich, bu kez de Drogba'nın Chelsea kariyerine saygısızlık olarak nitelendirilebilecek bir 6 aylık sözleşme önerme hatasına düşünce 1.5 yıllık teklif yapan G.Saray Drogba'yı kazandı.

KARA KITA AFRİKA'NIN FUTBOL İDOLÜ
BİZZAT kapak olduğu Time dergisi tarafından '21. Yüzyılın En Etkili 100 Kişisi' listesinde 10. sırada yer alan Didier Drogba sadece futbolu değil, 'şampiyon hümanizmi' ile de Afrika'nın en büyük kahramanlarından birisi. Kendi adına kurduğu sosyal sorumluluk-hayır kurumuyla Afrika'ya büyük yardımlar yapan Drogba, Dünya Kupası tarihinde de kupayı en çok kazanmış ülke olan Brezilya'ya gol atmayı başaran ilk Afrikalı futbolcu.

MARSİLYA TARAFTARI ADETA TAPIYOR!
Michael Owen'ların aksine pek de erken sayılamayacak 21 yaşında profesyonel futbola başlayan Drogba, sadece Afrika ve Chelsea'lilerin idolü değil. Drogba'nın Avrupa futbolunun en üst seviyesinde ilk kez yıldızını parlattığı Marsilya taraftarları için ondan sonraki hiçbir Marsilya forveti asla bir Drogba değil! Drogba'nın Chelsea'de yedek kalması üzerine Marsilya'ya geri dönmesi için önce Drogbathon Hareketi'ni başlatan daha sonra da para toplayarak 'Geri Dön Drogba' derneğini kuran Marsilyalılar için Drogba sadece attığı gollerle değil Marsilya gol atınca sade taraftarlar gibi delicesine sevinmesiyle de ölümsüz. Yakın dönem Fransa futbol tarihinde en iyi sezonunu yaşattığı Guingamp'ı da sayarsak 13 yıllık profesyonel futbol kariyerine 3 ayrı takımın efsanesi olmayı başarmış bir oyuncu artık Türkiye Ligi'nde!

SON sözü en sevdiği hocası Mourinho'ya bırakalım: 'Çağımızda çok iyi futbolcular var ama her attığı golü, son golü gibi kutlayacak kadar takım ruhuna sahip kaç yıldız var ki?'

Galatasaray'In yeni yıldızı Drogba 34 yaşında. Ama Drogba 34 yaşında Şampiyonlar Ligi'ni kazandıran bir 'ihtiyar delikanlı' aslında...

Fildişi'nde iç savaşı bitirdi
Drogba sadece bir futbolcu değil aynı zamanda tam bir barış elçisi
Fildişi'nin 5 yıl kuzeyine isyancılar, güneyine hükümet hakim oldu. Ateşkesin ardından Drogba, Madagaskar maçının isyancıların başkenti Bouake'de oynanmasını talep etti. Hükümet askerleri güvenliği sağlamak için kente davet edildi. 5 YIL sonra ülkede ilk kez hiçbir şiddet olayı yaşanmadı. Hükümet askerleri ile isyancılar güvenlik için birlikte çalıştı. Fildişi, Madagaskar'ı 5-0 mağlup etti. Drogba bir futbol maçıyla ülkeyi bir araya getirdi. Erkekler onun gibi giyinmeye kadınlar ise ona büyük hayranlık duymaya başladı.
<p> </p>

Parasosyal etkileşimi çocuklarımıza neden anlatmalıyız?

UNESCO'nun geçici listesindeki Yesemek'te 15 heykel gün yüzüne çıkarıldı

Cumhurbaşkanı Erdoğan Siirt'te toplu açılış törenine katıldı

Ürdün'ün Salt kentindeki müze dünyanın en küçük Kuran-ı Kerim'ine ev sahipliği yapıyor