• $8,6664
  • €10,3633
  • 496.379
  • 1411.51
04 Haziran 2020 Perşembe 10:44 | Son Güncelleme:

Yozgat bayram namazı saat kaçta kılınacak?

Yozgat bayram namazı saat kaçta kılınacak"

Bu sene geçtiğimiz yıllara göre kalabalık sofraların kurulmadığı, ziyaretlerin yapılmadığı bir Ramazan ayı geçirdik. Küresel salgın koronavirüsle mücadele dahilinde bayramda da sosyal mesafe kuralı devam edecek. Bayramda 81 ilde sokağa çıkma yasağı uygulanacak.

Diyanet tarafından yapılan açıklamaya göre, Müslüman vatandaşlar bayram namazı niyetiyle, dileyenler de duha/işrak (kuşluk) namazı niyetiyle namaz kılabileceklerdir. İşte Diyanet Yozgat Ramazan Bayramı Duha (kuşluk) namazı saati vakti ve namazın kılınışı..

YOZGAT BAYRAM NAMAZI SAATİ KAÇ 2020?

Diyanet'e göre, Yozgat'ta bayram namazı 24 Mayıs 2020 Pazar günü saat 05:53:00'da kılınacak.

DİYANET BAYRAM NAMAZI AÇIKLAMASI

Hanefî mezhebine göre bayram namazının sahih olması için hutbe dışında Cuma namazında aranan şartların yerine gelmesi gerektiğinden, bayram namazının cemaatle kılınması şarttır. Herhangi bir sebepten dolayı bayram namazını cemaatle kılamayan kimsenin bunu kaza etmesi gerekmediği gibi bu kişinin tek başına bayram namazını kılması da gerekmez. Bayram namazını camide cemaatle kılamayanların, evlerinde iki veya dört rekât olarak duhâ/işrak (kuşluk) namazı niyetiyle nafile namaz kılmaları müstehabtır.

Şafiî mezhebine göre de bayram namazının bir yerde ve topluca kılınması esastır. Bununla birlikte değişik sebeplerle cemaate katılamayanların münferit olarak kılması da caizdir. Buna göre cemaate katılmayan kişiler, kadınlar, çocuklar ve yolcular evlerinde münferiden bayram namazını kılabilirler. Bayram namazlarını sünnet olarak gören Şafiilere göre yalnız başına kılacak kimsenin hutbe okuması şart değildir.

<p>Rusya, 14 Haziran'da Karadeniz'e açılan İngiliz destroyeri HMS Defender'a uyarı ateşi açıldığını

Rusya, İngiliz savaş gemisine uyarı ateşi açıldığını duyurdu

Günün en çok paylaşılan fotoğrafları (24 Haziran 2021)

Aşkı-ı Memnu'nun Bihter Ziyagil'i ölümünün 11. yıldönümünde unutulmadı

Koronavirüsü 10 saniyede teşhis ediyor! Türk bilim insanları geliştirdi