• $9,5972
  • €11,1475
  • 557.32
  • 1492.93
25 Ağustos 2021 Çarşamba 22:51 | Son Güncelleme:

Yeni bir kripto para dolandırıcılığı vakası... Küçükçekmece'de 1 milyar TL'lik vurgun

Yeni bir kripto para dolandırıcılığı vakası... Küçükçekmece'de 1 milyar TL'lik vurgun

Kripto para dolandırıcılığı zincirine bir yenisi daha eklendi. İddiaya göre İstanbul'da dolandırıcılar kısa sürede yüzde 100 kar vaadinde bulunarak 1 milyar liralık kripto para vurgunu yaptı. Olay hakkında Küçükçekmece Cumhuriyet Başsavcılığı'nca soruşturma başlatıldı.

İstanbul Küçükçekmece'de iddiaya göre dolandırıcılar Dogecoin Mining adı altında sistem kurdular.

Hurriyet.com.tr'de yer alan habere göre, yatırımcılara 40 günde yüzde 100 kâr vadedip yüzlerce kişiyi sisteme çeken şüpheliler, yatırımcıları ikna etmek için önce lüks mekanlarda toplantılar düzenledi, ardından da yatırımcıları bir Telegram grubu üzerinde topladı. Yatırımcılara vaatlerde bulunan şüpheliler bin 500 kişinin kripto paraları kendi hesaplarına aktarmasını sağladı.

"1 MİLYAR LİRA İLE KAYIPLARA KARIŞTILAR"

Sistem önce planlandığı gibi çalıştı. Yatırımcılar ilk üç ay düzenli olarak kâr paylarını aldı. Gün geçtikçe yatırımcı sayısı çoğaldı, tam 350 milyon Dogecoin toplandı ancak piyasa değeri yaklaşık 1 milyar TL olan sistem birden erişime kapatıldı. Yatırımcılar şüphelilere ulaşmaya çalıştıysa da başarılı olamadı.

"HAYATINI KAYBEDEN ARKADAŞIMIZ OLDU"

Dogecoin mağduru olduğunu söyleyen Ecem Ashyrova yaşadıkları süreci şu sözlerle anlattı:

"Sistemleri yenilemek için çalışma yapıyoruz dediler, bu süreçte para yatırabilirsiniz ama çekim talepleriniz bir üç dört gün sonra onaylanacak dediler. Biz de ona güvenerek tekrar yatırım yaptık ama daha sonra ulaşamadık. 1500 kişilik mağdur grubunun içerisinde intihara kalkışan arkadaşlarımız var. Hatta bir arkadaşımız bunun stresinden beyin kanaması geçirip rahmetli oldu."

2 ŞÜPHELİ HAKKINDA YURT DIŞINA ÇIKIŞ YASAĞI KARARI VERİLDİ

Mağdurlar soluğu savcılıkta aldı. Avukat Sinan Keskin'in başvurusuyla 2 şüpheli hakkında yurt dışına çıkış yasağı kararı verildi. Küçükçekmece Cumhuriyet Başsavcılığı Terör ve Örgütlü Suçlar Bürosu'nca 11 kişi hakkında da soruşturma başlatıldı.

<p>Yeşilçam'ın usta ismi Hülya Koçyiğit, 1963 yılında henüz 16 yaşındayken Susuz Yaz adlı filmle bey

Hülya Koçyiğit bilinmeyenlerini anlattı

Yer siyah gök beyaz! İşte Beşiktaş'ın Galatasaray galibiyetinden en özel kareler

Düzce'nin 1830 rakımlı Kardüz Yaylası'na kar yağdı

Az bilinen tarihi fotoğraflar ve hikayeleri