• $7,4789
  • €9,0115
  • 412.414
  • 1530.21
24 Ocak 2021 Pazar 08:55 | Son Güncelleme:

Virüsten korunmak için "kutsal iksir" içmişti: Testi pozitif çıktı

Virüsten korunmak için "kutsal iksir" içmişti: Testi pozitif çıktı
AA

Koronavirüsten korunmak için Hindu büyücünün virüse karşı geliştirdiğini iddia ettiği, "kutsal iksiri" içen Sri Lanka Sağlık Bakanı Pavithra Wanniarachchi'nin testi pozitif çıktı.

Koronavirüsten korunmak için "kutsal iksir" içen Sri Lanka Sağlık Bakanı Pavithra Wanniarachchi'nin testi pozitif çıktı.

AA'da yer alan haberde Sri Lanka Sağlık Bakanlığı'ndan yapılan açıklamada, Bakan Wanniarachchi'nin Covid-19 testinin pozitif çıktığı ve hastanede tedaviye alındığı belirtildi.

Ülkenin başkenti Kolombo yakınlarındaki Kegalle kentinde geçen ay bir Hindu büyücü, "Covid-19'a karşı ömür boyu koruma sağlayan" iksir geliştirdiğini iddia etmişti.

Büyücünün, bir gece Hindu tanrıçası Kaali'nin rüyada kendisine görünerek "insanlığı Covid-19'dan kurtarmak için bal ve hindistan cevizi karışımlı iksir tavsiye ettiğini" öne sürdüğü belirtilmişti.

Bakan Wanniarachchi'nin söz konusu iksiri denediğini ve virüse fayda sağladığını açıklamasının ardından binlerce kişi, karışımdan almak için Kegalle'ye akın etmişti.

Muhalefet partileri ise karışımın Covid-19'dan koruduğuna dair hiçbir bilimsel verinin olmadığını belirterek, Sağlık Bakanı'nı halkı yanlış yönlendirmekle suçlamıştı.

SAĞLIK BAKANI, ZORUNLU CESET YAKMA UYGULAMASIYLA DA ELEŞTİRİLİYOR

Bakan Wanniarachchi, Covid-19'dan vefat edenlerin cesedini din ayrımı gözetmeden zorunlu olarak krematoryumda yakma uygulamasını devam ettirmesi nedeniyle de eleştiriliyor.

Zorunlu ceset yakma uygulamasına karşı çıkan ve bu uygulamanın Müslümanlara karşı ayrımcılık olduğunu söyleyen Sri Lankalı Müslümanlar, Covid-19'dan ölen Müslümanların cenazelerinin toprağa verilmesini talep ediyor.

Sağlık Bakanlığının atadığı ve 3 mikrobiyolog, 6 virolog, bir bağışıklık sistemi uzmanı ile bir aşı uzmanından oluşan 11 kişilik Hekimler Birliği Heyeti, konuya ilişkin 2 Ocak'ta yayımladıkları raporda şu ifadelere yer verildi

"Uzman heyeti, salgından ölenlerin cesedinin kaldırılmasına yönelik tavsiyeleri gözden geçirerek, sağlık tedbirlerine riayet edilmek kaydıyla ölü yakmanın yanı sıra toprağa verme işleminin de uygulanabileceğine karar vermiştir." 

Heyetin raporuna rağmen Sağlık Bakanı Wanniarachchi, 7 Ocak'taki meclis oturumunda "sağlık güvenliği gerekçesiyle" ceset yakma uygulamasını sürdüreceklerini duyurmuştu.


Haberin Özeti

Koronavirüsten korunmak için "kutsal iksir" içen Sri Lanka Sağlık Bakanı Pavithra Wanniarachchi'nin testi pozitif çıktı.

ARKA PLAN
• Sri Lanka'daki bir Hindu büyücü, "Covid-19'a karşı ömür boyu koruma sağlayan iksir" geliştirdiğini iddia etmişti.
• Sağlık Bakanı Wanniarachchi'nin söz konusu iksiri denediğini ve virüse fayda sağladığını açıklamasının ardından binlerce kişi, karışımdan almak için büyücüye akın etmişti.
<p>Altın fiyatlarında son dakika haberleri yakından takip edilmeye devam ediliyor. 408 lira bandında

Altın fiyatları yükselişe geçecek mi? Altın fiyatlarındaki hedef nedir?

Sihirbazları kızdıran adam! Tüm sırlarını ortaya döktü

Çorumlu çiftçi tarlasında bulduğu göktaşından servet kazandı

Günün en çok paylaşılan fotoğrafları (03 Mart 2021)