• $8,2364
  • €10,0327
  • 484.788
  • 1441.33
28 Nisan 2021 Çarşamba 09:30 | Son Güncelleme:

VEFA gönüllüsü nasıl olunur? VEFA Sosyal Destek gönüllü başvurusu nereden ve nasıl yapılır?

VEFA gönüllüsü nasıl olunur" VEFA Sosyal Destek gönüllü başvurusu nereden ve nasıl yapılır"

Tam kapanma sürecinde kendi ihtiyaçlarını karşılayamayacak durumdaki ileri yaş gruplarındaki veya ağır hastalığı olan vatandaşların 112, 155 ve 156 numaraları üzerinden bildirdikleri temel ihtiyaçları VEFA Sosyal Destek Gruplarınca karşılanacak. Peki, VEFA Sosyal Destek gönüllü başvurusu nasıl yapılır? VEFA gönüllüsü nasıl olunur?

VEFA Sosyal Destek gönüllü başvuruları gündemde yoğun olarak araştırılan konular arasında yer aldı. 29 Nisan 2021 tarihi itibariyle başlayacak tam kapanmada kendi ihtiyaçlarını karşılayamayacak durumdaki ileri yaş gruplarındaki veya ağır hastalığı olan vatandaşlar VEFA Sosyal Destek Gruplarına ulaşabilecek. Bu gruplarda gönüllü olarak çalışmak isteyenler ise başvuruların nasıl yapılacağını öğrenmek istiyor.

VEFA SOSYAL DESTEK GÖNÜLLÜ BAŞVURUSU NASIL YAPILIR?

Tam kapanma sürecinde kendi ihtiyaçlarını karşılayamayacak durumdaki ileri yaş gruplarındaki veya ağır hastalığı olan vatandaşlarımızın 112, 155 ve 156 numaraları üzerinden bildirdikleri temel ihtiyaçları VEFA Sosyal Destek Gruplarınca karşılanacak olup, bu konuda gerek personel görevlendirilmesi gerekse ihtiyaçların bir an evvel giderilmesi bakımından gerekli tedbirler Valiler ve Kaymakamlar tarafından alınacaktır.

PANDEMİDE VEFA SOSYAL DESTEK GÖNÜLLÜLÜĞÜ

Koronavirüsle birlikte bazı kavramlar ve kuruluşlar da hayatımıza girdi. Bunlardan bir tanesi de Vefa Sosyal Destek Grubu. Koronavirüs karşısında en fazla risk taşıyan 65 yaş ve üstü için getirilen kısıtlama ile oluşabilecek muhtemel mağduriyetlerin önüne geçilmesi için oluşturulan Vefa Sosyal Destek Grubu, bu süreçte milyonlarca kişinin yardımına koştu. Kısıtlama kapsamındaki vatandaşlarımızın mağdur olmaması, ihtiyaçlarının giderilmesi için vali ve kaymakamlıkların başkanlığında kurulan Vefa Sosyal Destek Grupları, kamu kuruluşları, yerel yönetimler, AFAD, Kızılay gibi çeşitli sivil toplum kuruluşlarından katılan gönüllüleriyle faaliyetlerini yürüttü.

81 ilde valilik ve kaymakamlıklar bünyesinde oluşturulan Vefa Sosyal Destek Grupları, Covid-19 tedbirleri kapsamında sokağa çıkmaları kısıtlanan 65 yaş ve üstü yaştaki kişilerle kronik rahatsızlığı bulunan vatandaşlarımızın ihtiyaçlarını gece-gündüz demeden karşıladılar. Polis, jandarma, öğretmen, AFAD personeli ve sivil toplum kuruluşu gönüllüleri, vatandaşlardan gelen taleplerin yanı sıra maske, kolonya, dezenfeksiyon ürünlerinden oluşan kolileri vatandaşların evlerine götürdüler.

Kısıtlama kapsamındaki vatandaşlarımızın ihtiyaçlarını kalabalığa girmeden, güvenle, kolaylıkla ve çevrimiçi olarak giderilebilmeleri için, İçişleri Bakanlığı Bilgi İşlem Dairesi Başkanlığı VEFA İletişim Sistemi Uygulaması ve e-Devlet yoluyla e-Başvuru Seyahat İzin Belgesi talebi, 24 saat gibi rekor bir sürede oluşturuldu ve kullanılmaya başlandı.

Kaymakamların koordinasyonunda oluşturulan, İlçe Vefa Sosyal Destek Grubuna vatandaşlar başvurularını 112 Acil Çağrı, 155 Polis İmdat ve 156 Jandarma İmdat No'lu çağrı merkezlerini arayarak gerçekleştirdiler. Öte yandan belediyeler de ilan ettikleri Vefa iletişim numaraları üzerinden vatandaşların taleplerini karşıladılar. Oluşturulan yeni sistemle 112, 155 ve 156 numaralı çağrı merkezlerine gelen taleplerin kaydı çağrı personeli tarafından yapılıp, talep kayıtları Vefa sistemi tarafından, anında, ilgili Valilik ve Kaymakamlıktaki yetkili personelin sistemine düştü ve böylece ihtiyaç sahibi kişiye kısa zamanda kolayca ulaşıldı.

Vefa Sosyal Destek Grupları, market alışverişi yapmaktan, maaş çekimine; tarla sürmekten, kışlık odun kırmaya; ilaç alımından, ihtiyaç sahibi yaşlıların evlerinde temizlik yapmaya kadar vatandaşlardan gelen her türlü talebi karşılamak için yoğun bir çaba sarf ettiler. Gönüllü öğretmenler sokağa çıkma kısıtlaması kapsamında olan 20 yaş altı öğrencilerin eğitimlerine katkıda bulunmak için kitap dağıtım çalışmaları gerçekleştirdiler.

  • VEFA gönüllüsü
  • VEFA gönüllüsü nasıl olunur
  • VEFA gönüllüsü olmak
  • VEFA gönüllüsü başvuru
  • VEFA sosyal destek gönüllüsü
  • VEFA sosyal destek gönüllüsü başvuru
<p>Başkan Recep Tayyip Erdoğan cuma namazı çıkışında gazetecilerin gündeme ilişkin sorularını yanıtl

Başkan Erdoğan'dan Mısır açıklaması: Yeni bir süreç başladı

Ankara'da barajlardaki su miktarı bir ayda yüzde yüz arttı

Çin'in kontrolden çıkan roketi ilk kez görüntülendi

Pençe-Yıldırım operasyonunda PKK'ya ait mühimmat ve yaşam malzemeleri ele geçirildi