• $8,6612
  • €10,1575
  • 489.269
  • 1395.43
5 Haziran 2021 Cumartesi 10:17 | Son Güncelleme:

Uzun Mehmet kimdir, nereli? Uzun Mehmet ne zaman yaşadı, neyi buldu? İşte merak edilenler...

Uzun Mehmet kimdir, nereli" Uzun Mehmet ne zaman yaşadı, neyi buldu" İşte merak edilenler...

Uzun Mehmet Camii'min açılışı, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın katılımıyla gerçekleşiyor. Zonguldak Terakki Mahallesi'nde yapımı tamamlanan camiinin isminin nereden geldiği gündemde en çok araştırılan konulardan oldu. Peki, Uzun Mehmet kimdir, nereli? Uzun Mehmet ne zaman yaşadı, neyi buldu? İşte merak edilenler...

Uzun Mehmet'in hayatı hakkından araştırmalar yapılıyor. Bugün Zonguldak'ta Uzun Mehmet camii, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın katılımıyla açılıyor. Camiinin isminin nereden geldiğini merak eden vatandaşlar, Uzun Mehmet kimdir, nereli? Uzun Mehmet ne zaman yaşadı, neyi buldu? sorularına cevap aramaya başladı. Haberimizin içerisinden tüm detaylara ulaşabilirsiniz.

UZUN MEHMET KİMDİR?

Uzun Mehmet , taşkömürünü Türkiye'de Zonguldak bölgesinde bulan ilk kişidir.

Uzun Mehmet, Zonguldak, Ereğli'ye bağlı Kestaneci Köyü'ndendir. 1820'li yıllarda Ereğli'nin belli başlı ailelerinden Karamahmutzadeler sülalesinden olduğu bilinir.

Uzun Mehmet, asker oldu. İstanbul'a gitti. Orada deniz eri olarak askerlik yaptı.

19. yüzyılda kömür İngiltere'den ithal ediliyordu. Padişah II. Mahmut, bir ferman çıkararak memleketin her yerinde kömür aranmasını emretti. Uzun Mehmet, askerliğini bahriye eri olarak yapmıştır. Terhis olurken kendisine, subayları tarafından kömür numunesi gösterilmiş ve memleketine dönünce siyah taşlardan araması istenmiştir.

Uzun Mehmet, bir gün Ereğli'de Kösedağı mevkiindeki Neyren Köyü civarındaki değirmene gider. Mevsim hasat sonu olduğu için, değirmen doludur. Uzun Mehmet, kendine sıra gelene kadar dere kenarında dolaştığı sırada siyah taşlar görür. Bir anda askerde kendisine gösterilen siyah taş (yanan taş) aklına gelir. Bunlardan biraz toplayarak evinde yanan ocağa atar. Taşların yandığını görünce çok sevinir. Ertesi gün aynı yere gizlice giderek daha geniş arama yapar. Mehmet, çuvala koyduğu kömür numunelerini İstanbul'a götürüp ilgili yere teslim etti.

Padişah II. Mahmut, kömürün bulunuşuna çok sevinerek Uzun Mehmet'i 50 altınla ödüllendirir. Ayrıca kendisine kaydı hayat şartıyla 600 kuruş maaş bağlandı. Böylece taş kömürünün bulunuşu, 8 Kasım 1829 olarak tarihe geçer.

Bir heyetle Zonguldak'a dönüp, kömürü bulduğu yeri göstereceği sırada daha İstanbul'da iken kahvesine zehir konarak dönemin Ereğli Ayanı Hacı İsmail Ağa tarafından Leblebici Hanı'nda 8 Kasım 1829 tarihinde öldürtüldü.

Zonguldak'taki maden ocaklarından ikisine Uzun Mehmet-I, Uzun Mehmet-II adları verildi. Ayrıca şehrin caddelerinden birinin adı da Uzun Mehmet'dir. Şehrin en güzel yerindeki madenci feneri şeklindeki anıt Uzun Mehmet'in hatırası olarak dikildi.

  • Uzun Mehmet kimdir
  • Uzun Mehmet
  • Uzun Mehmet ne zaman yaşadı
  • Uzun Mehmet neyi buldu
  • Uzun Mehmet nereli
  • Uzun Mehmet camii
<p>Teknoloji dünyasında bu hafta da yine birçok yeni gelişme ve inovasyon yaşandı. Apple'ın uzun sür

iPhone 13 serisi tanıtıldı

Düzce'de üretilen elektrikli motosiklet ve bisikletler dünya yollarında

Sivas'ta, Hititler dönemine ait ''apartmanlar'' keşfedilmeyi bekliyor

1915 Çanakkale Köprüsü'nün tabliye montajları tamamlanma aşamasına geldi