• $7,6604
  • €8,9115
  • 458.493
  • 1124.17
Haber hattı
0530 708 54 54
Haber hattı
0530 708 54 54
23 Nisan 2017 Pazar 11:43 | Son Güncelleme:

‘Uzlaşma’ ile yargının yükü hafifledi

‘Uzlaşma’ ile yargının yükü hafifledi

Adana’da sadece 4 ayda yaklaşık 2 bin dava dosyası, ‘uzlaşma’ ile sonuçlandı. Bu rakam, iki mahkemenin bir yılda baktığı dava dosyasına denk geliyor. Zanlılar, başta ‘kitap bağışı’ olmak üzere ‘okul boyama’ ve ‘giysi yardımı’ gibi sosyal sorumluluklar üstlenerek, ceza almaktan kurtuldu. Her bir mahkemenin yılda ortalama bin dava dosyasına baktığı Adana Adliyesi’nde taraflar arasındaki husumetler, bir gün gibi kısa sürede çözülürken, dosyaların dava sürecinden düşmesiyle yargı yükü de hafiflemiş oldu.

SONER KAN - ADANA

Bir mahkemenin yılda ortalama bin davaya baktığı Adana Adliyesi’nde sadece 4 ayda yaklaşık 2 bin dava dosyası, ‘uzlaşma’ ile sonuçlandı. Bu rakam, iki mahkemenin bir yılda baktıkları dava sayısına denk gelirken, zanlılar da başta ‘kitap bağışı’ olmak üzere ‘okul boyama’ ve ‘giysi yardımı’ gibi sosyal sorumluluklar üstlenerek ceza almaktan kurtuldu. Dava sayısının azalmasıyla birlikte yargının yükü de hafiflemiş oldu.

UZLAŞMA USULLERİ DEĞİŞTİ

2 Aralık 2016 tarihinde Resmi Gazete'de yayımlanarak yürürlüğe giren kanunla birlikte yargı yükünün azaltılması için uzlaştırma usullerinde düzenlemeye gidildi. Düzenleme kapsamında; tehdit, hakaret, mala zarar verme, basit hırsızlık ve basit dolandırıcılık gibi suçlarla ilgili olarak soruşturma aşamasında Cumhuriyet Savcıları veya kovuşturma aşamasında hakimler dosyayı uzlaştırma bürolarına yönlendirmeye başladı.

4 BİN 54 DOSYA ELE ALINDI

Adana Cumhuriyet Başsavcılığı Uzlaştırma Bürosu’nca görevlendirilen uzlaştırmacılara, yasal değişikliğin ardından savcılıklardan bin 429, mahkemelerden de 2 bin 625 dosya sevk edildi. Henüz dava açılmadan savcılık soruşturması aşamasında uzlaştırma bürosuna gönderilen dosyalardan 930'u, mahkeme aşamasında hakimlerin gönderdiği dosyaların da bin 214'ü anlaşmayla sonuçlandırıldı.

YARGININ YÜKÜ HAFİFLEDİ

Sadece geride bıraktığımız son 4 aylık zaman diliminde toplam bin 833 dosyanın uzlaşmayla sonuçlandığı Adana'da, kimi uzlaşmalar bir gün gibi kısa bir sürede, kimisi de yasal süre olan 30 günde tamamlandı. Bir mahkemenin yılda ortalama bin dava dosyasına baktığı Adana Adliyesi'nde, taraflar uzlaşma sağlayarak Yargıtay süreci ile birlikte yıllarca devam eden yargılamalardan da kurtulmuş oldu.

SOSYAL SORUMLULUK ÜSTLENDİLER

Uzlaşmalarda müşteki ve şüpheliler, ‘Sevgi Evleri’ ve ‘Mehmetçik Vakfı’ gibi kurumlara bağış, okul boyama, özür dileme, diş yaptırma, kitap ve giysi yardımı gibi konularda anlaşarak aralarındaki husumeti barışla sonuçlandırdı. Gelişmeleri değerlendiren Adana Cumhuriyet Başsavcısı Ali Yeldan, uzlaştırmanın, ceza adalet sistemini cezalandırıcı bir süreçten işbirliğine dayalı bir sürece dönüştürmeyi amaçladığını söyledi.

İKİ BİN DOSYADA UZLAŞMA SAĞLANDI

Uzlaşmayla mağdurların haklarının korunmasının yanı sıra suç faillerinin de ceza vermek yerine topluma kazandırılmasının sağlandığını anlatan Yeldan, “Uzlaşma ile fail ve mağdur arasında meydana gelen çekişme çözülürken, mağdurun zararının kısa sürede giderilmesi amaçlanıyor. Bu, hem taraflar, hem de toplumsal barışa katkı sağlarken, mahkemelerin iş yükünü de azaltıyor. Adana'da 4 ay içinde 2 bine yakın dosyada uzlaşma sağlandı. Bu sayı, bir yılda 2 mahkemenin ortalama baktığı dosya sayısı kadar” dedi.

<p>Şile’de kamp kuran yaklaşık 2 bin gencin maske ve mesafe kurallarına uymadığı görüldü. El e

Şile'de kamp kuran 2 bin genç maske ve mesafeyi hiçe saydı

Türkiye'nin yeni nesil yerli silahları

Küçük Sırlar'da birlikte rol almışlardı... Merve Boluğur'dan Sinem Kobal itirafı!

Erzincan'da kamyonet şarampole devrildi: 7 yaralı