• $8,3202
  • €9,7175
  • 498.809
  • 1126.99
Haber hattı
0530 708 54 54
Haber hattı
0530 708 54 54
13 Ekim 2020 Salı 09:31 | Son Güncelleme:

UNICEF ne zaman kuruldu? UNICEF ne demek, açılımı ne?

UNICEF ne zaman kuruldu" UNICEF ne demek, açılımı ne"

UNICEF, çocuk haklarını korumak için oluşturulmuş bir yardım platformudur. Merkezi New York'ta bulunan UNICEF, Birleşmiş Milletler tarafından kurulmuştur. En dezavantajlı grupta yer alan çocuklara yardım eden UNICEF hakkında detaylar...

UNICEF, Birleşmiş Milletler aracılığıyla kurulmuş, dezavantajlı grupta yer alan savaş kurbanları ve aşırı yoksul çocuklara yardım etmek amacıyla oluşturulmuştur. Merkezi New York, ABD'de bulunan UNICEF ne zaman kuruldu?

UNICEF NEDİR?

Birleşmiş Milletler Çocuklara Yardım Fonu veya kısaca UNICEF (İngilizce: United Nations International Children's Emergency Fund), 1946 yılında Birleşmiş Milletler Uluslararası Çocuklara Acil Yardım Fonu adıyla kurulmuş ve daha sonra 1954 yılında Birleşmiş Milletler Genel Kurulu tarafından çocuk haklarının korunması adına tanıtım ve savunma çalışmaları yapmak, çocukların temel gereksinimlerinin karşılanmasına yardımcı olmak ve çocukların potansiyellerini eksiksiz biçimde gerçekleştirmek için fırsatlar yaratmak üzere görevlendirilmiştir. "Uluslararası" ve "acil" kelimeleri silinmesine rağmen kısaltması değişmemiştir.

Dünya ülkeleri arasında imzalanan Çocuk Hakları Sözleşmesi (ÇHS) doğrultusunda faaliyet gösteren UNICEF, çocuk haklarına kalıcı etik ilkeler olarak yerleşiklik kazandırmak, çocuklara yönelik davranışları çocuk hakları doğrultusunda uluslararası standartlara kavuşturmak için çaba göstermektedir. Çocukların yaşatılması, korunması ve gelişiminin, insanlığın ilerlemesinde içsel kalkınma açısından evrensel ölçekte geçerli zorunluluk olduğu konusunda ısrarlıdır.

<p>Fransa Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron'un İslam'ı hedef alan sözleri ve Hz. Muhammed'e yönelik haka

Halk TV, İslam'ı hedef alan Fransa'yı savundu: Erdoğan Macron'a karşı gelmemeli

Türkiye'nin yeni nesil yerli silahları

29 Ekim Cumhuriyet Bayramı'nın 97. yıl dönümü Türkiye'nin dört bir yanında böyle kutlanıyor

Denizi olmayan Kayseri'den Japonya ve Rusya'ya somon ihracatı