• $ 6,7842
  • € 7,4783
  • 373.833
  • 104954
Haber hattı
0530 708 54 54
Haber hattı
0530 708 54 54
Reklamı Kapat
29 Eylül 2015 Salı 22:29 | Son Güncelleme:

Umut Vakfı tarafından düzenlenen afiş yarışmasında ödüller sahiplerini buldu

Bireysel silahların her yıl binlerce kişinin hayatına mal olduğu Türkiye’de, bu konuda farkındalık ve toplumsal bilinç yaratılmasına katkı sunan Umut Vakfı, 28 Eylül Bireysel Silahsızlanma Günü’nde bir kez daha “Bireysel silahlanmaya hayır” çağrısı yaptı.

Umut Vakfı tarafından 28 Eylül Bireysel Silahsızlanma Günü etkinlikleri  kapsamında bu yıl afiş dalında gerçekleştirilen ve her yıl başka bir sanat dalında düzenlenen “21. Bireysel Silahsızlanma Ödülü: Şiddetsiz Hayat ve Şiddetin Önlenmesi / Yaşama Hak Tanıyın” konulu afiş yarışmasının ödül töreni Point Barbaros Hotel’de gerçekleştirildi.

Sunuculuğunu Gökmen Karadağ’ın yaptığı törende konuşan Umut Vakfı Kurucu Başkanı Nazire Dedeman Çağatay, 28 Eylül Bireysel Silahsızlanma Günü’nün en önemli etkinliklerinden ‘Sessiz Ayakkabıların Yürüyüşü’nü  bu yıl “Ülkenin ve dünyanın dört yanından neredeyse her gün yenisi gelen şiddet ve ölüm haberlerinin bir an önce son bulması, barış dilinin hakim kılınması” mesajıyla yapmadıklarını anımsattı.  Nazire Dedeman Çağatay şunları söyledi:

“... Malumunuz her yıl binlerce yurttaşımız ateşli silahlarla hayatını kaybediyor. Ölenlerin ardında kalanları da düşünürsek her yıl en az 20 bin kişi bireysel silahların mağdurudur. Bireysel silahsızlanmaya özlemimiz her geçen gün artıyor. Silahlar isteyen herkesin anında ulaşabileceği kadar uzaklıkta… Şiddet şiddeti doğurur, uygulanan çatışmaya dayalı politikalar keza şiddeti doğurur. Umut Vakfı’nın kuruluşundan bugüne verdiğimiz mücadelede ısrarla vurguladığımız ‘Silah, şiddetin en uç noktasıdır ve tek işlevi öldürmektir. Silahlardan vazgeçelim, yaşama hak tanıyalım’ çağrımı bir kez daha yineliyorum. ”

Törende; konuşmaların ardından Umut Vakfı Kurucu Başkanı Nazire Dedeman Çağatay, Yeditepe Üniversitesi Güzel Sanatlar Fakültesi Grafik Tasarım Bölüm Başkan Yardımcısı Yrd. Doç. Gürbüz Doğan Ekşioğlu, Marmara Ünivesitesi Güzel Sanatlar Fakültesi Grafik Tasarım Bölüm Başkanı Prof. Dr. Sema Ilgaz Temel, Mimar Sinan Üniversitesi Güzel Sanatlar Fakültesi Grafik Tasarım Bölüm Başkan Yardımcısı Doç. Dr. Mehmet Sinan Niyazioğlu ile Umut Vakfı Mütevellisi ve Yönetim Kurulu Üyesi Av. Fikret İlkiz’den oluşan “Seçici Kurul” un ödüle değer bulduğu yarışmacılara ödülleri sunuldu.

Bu kapsamda yarışmada silahı barış güvercinlerine dönüştürdüğü çalışmasıyla Nurettin Selçuk Bağcı birincilik ödülünü aldı. Senem Türkerden “Sadece Barış” adlı eseriyle ikincilik ödülü, yarışmaya İzmir’den “Şiddetsiz Hayat Teorisi” adlı afiş çalışmasıyla  katılan Çağdaş İnci’ye üçüncülük ödülü takdim edildi.

Mansiyona değer görülen yarışmacılara da mansiyonları sunulurken tören kapsamında, yarışmaya katılan ve ödül alan üç eserin de aralarında bulunduğu 30 afişten oluşan bir de sergi açıldı. 

Murat Varol, Sefa Pala, Özge Kandemir, Onur Aşkın, Serhat Çakır, Işılgül Çakmak, İlhami Diksoy, Kerem Giriş, Sebastien Aşık Perrichet, Mehmet Kırlangıç, Gül Güneş, Aytur Şahinbay, Aykut Küç, Ahmet Caner Kuru, İsmail Büken, Seyit Mehmet Buçukoğlu, Umut Çokçağlayan (2 eserle), İdil Dilan Soyer, Altan İdil Küçüknalbant, Kübra Kaya, Metmet Metin, Senem Türkerden’in afişlerinden oluşan sergi, yıl boyunca çeşitli kentlerde izlenebilecek.

Yarışmada mansiyon kazananların isimleri ise şöyle:
1 - Caner Tuncel (Bedel rumuzlu afiş çalışmasıyla) 2 - Ömer Çam (İsimsiz adlı eseriyle) 3 - Doğan Arslan ( Şiddetsiz Yaşam Elimizde rumuzlu çalışmasıyla)
4 - Deniz Dalman-Savaş Çekiç ve Ali Müstecaplıoğlu (Yaşama Hak Tanı)

‘ŞİDDETİ REDDEDİN’

Umut Vakfı’nın derlediği rakamlara göre, Türkiye’de korkutan tablo şöyle:

•    Bireysel silahlarla işlenen suçların yüzde 74’ü ateşli silahlarla işleniyor.
•     Ateşli silahlarla işlenen suçların yüzde 84’ünde ruhsatsız silah kullanılıyor. 
•    Türkiye’de 2 Mart 2015 itibariyle cezaevlerinde 5 bin 971’i kadın, 2 bin 165’i çocuk toplam 165 bin 033 tutuklu ve hükümlü bulunuyor. Bu tutuklu ve hükümlülerden 342’si çocuk olmak üzere 49 bin 204’ü adam öldürme, öldürmeye teşebbüs ve yaralama suçlarından cezaevinde. 
•    Türkiye bireysel silahlanmada 178 ülke arasında 14. ülke durumunda ve son 5 yılda bireysel silahlanma yüzde 50 arttı. Son 1 yılda ise yüzde 50’nin de üzerine çıktı.
•    Türkiye’de 2015 yılında; bu yıl içinde sadece basında çıkan haberlerden derlediğimiz istatistiklere göre, 20 Eylül 2015 tarihine kadar bireysel silahlarla 1616 cinayet işlendi. Bu olaylarda 1447 kişi öldürüldü, bazıları ağır 1030 kişi de yaralandı. 
•    2015 meydana gelen olayların yüzde 74’ünde ateşli silahlar, yüzde 26’sında bıçak, balta vs. kullanıldı. Bireysel silahlı olayların büyük çoğunluğu, yani yüzde 44’ü  tabancayla işlenirken yüzde 30’u tüfeklerle işlendi. 
•    2015 yılında 20 Eylül tarihine kadar çeşitli silahlarla toplam 301 kadın cinayeti işlendi. Toplam 296 kadın ve aile bireyi erkek şiddetinin kurbanı oldu, bir kısmı ağır olmak üzere 67 kadın da yaralandı. Toplam 42 koca, eski eş ve sevgili de karısını, sevgilisini öldürdükten sonra aynı silahla intihar etti…


Başkan Erdoğan'ın mektubu ve tıbbi yardım malzemeleri Çad'a ulaştı

Başkan Erdoğan'ın mektubu ve tıbbi yardım malzemeleri Çad'a ulaştı

Türkiye'nin yeni nesil yerli silahları

Türkiye'nin yeni nesil yerli silahları

4 saatlik sokağa çıkma izni başladı! Objektife yansıyan kareler...

Türkiye'nin milli devi ''Fatih'' için geri sayım başladı