• $ 6,6179
  • € 7,298
  • 335.659
  • 89643.7
Haber hattı
0530 708 54 54
Haber hattı
0530 708 54 54
Reklamı Kapat

Son cemre toprağa düştü mü? 3. cemre ne zaman düşecek? Yanıtı haberimizde

Üçüncü cemre toprağa düştü mü? sorusunun yanıtı merak ediliyor. Türk kültüründe önemi bir yere sahip olan cemrenin birer hafta arayla düştüğü bilinyor. Cemre ilk olarak havaya, sonra suya ve en son cemre ise toprağa düşüyor. İlk cemre 19-20 Şubat'ta, ikinci cemre ise 26-27 Şubat tarihlerinde düştü. Baharı müjdeleyen cemrelerin sonuncusu için geri sayım sona eriyor. Üçüncü cemre ne zaman düşecek? sorusunun yanıtına haberimizden ulaşabilirsiniz...

Üçüncü cemre ne zaman düşecek? sorusunun yanıtı yoğun olarak araştırılıyor. Mart ayının gelmesi ile baharın habercisi cemreler de düşmeye başladı. İlk cemre 19-20 Şubat'ta havaya 2. cemre ise 26-27 Şubat tarihlerinde suya düşmüştü. Sıra üçüncü cemreye geldi. Toprağa düşecek cemre ile ilgili merak edilenler haberimizde yer alıyor..


ÜÇÜNCÜ CEMRE NE ZAMAN DÜŞECEK?

Üçüncü cemre bugün (6 Mart Cuma günü) toprağa düşecek.

CEMRE NEDİR?

Cemre, İlkbahar başlangıcında yedişer gün arayla; önce havada sonra su ve toprakta oluştuğu sanılan sıcaklık artışı. Arapça olan sözcük kor durumunda ateş anlamına gelir. Mina Vadisi'nde Arafat'tan gelecek taşlarla oluşan yığınlara da "cemre" adı verilir.

CEMRE DÜŞMESİ NEDİR?

Türk ve Altay halk kültüründe ve mitolojisinde İmre (İmere veya Emire) adı verilen cinin neden olduğuna inanılır. İlkbaharda görünüp titrek ışıklar saçarak göğe yükselir. Sonra buzların üzerine düşerek onları eritir. Oradan da yere girer. Bundan sonra ısınmış topraktan buhar yükselir. Emire baharın gelişini temsil eder. Bulgarlarda Zemire olarak yer alır. Anadolu Türkçesindeki Arapçadan gelme Cemre sözcüğünün aslında bu adın benzetme yoluyla değişmiş hali olduğu söylenebilir. İlk cemre 20 Şubatta havaya ve yedişer gün arayla da toprağa ve suya düşer. Zemre ise Kumuk Türkçesinde nem, buhar gibi anlamlara gelir. Tasavvuftaki kor ve ateş kavramlarının mecazi anlamları vardır. Temizlenmeyi ve yeniden doğuşu temsil eden ateş aşk kavramının yakıcılığıyla da yakından ilgilidir.

Türkiye ve Azerbaycan Türklerinin yaratılışla ilgili eski inançlarından kaynaklanan ve Nevruz Bayramından önce, yılın son Çarşamba gününde yapılan "boz ayın dört çarşambası", uygulamasını ifade eden "Cemle" sözcüğü de "Cemre" ile aynı kelimedir. Buradaki "Cemle" de köken olarak "İmir, İmere, Emire" sözcükleriyle bağlantılıdır. Celal Beydili'ne göre; bazı sözlüklerde gösterildiği gibi, Arap dilinden geldiğini söylemek doğru değildir.


Başkan Erdoğan '7 Aylık maaşımı bağışlıyorum' diyerek kampanya başlattı

Başkan Erdoğan '7 Aylık maaşımı bağışlıyorum' diyerek kampanya başlattı

Türkiye'nin yeni nesil yerli silahları

New York'taki Central Park'ta koronavirüs nedeniyle hastane kuruldu

MEB'den sağlık çalışanlarına destek... Günde 100 bin maske!