• $8,3095
  • €9,6975
  • 498.868
  • 1126.99
Haber hattı
0530 708 54 54
Haber hattı
0530 708 54 54
13 Ekim 2020 Salı 09:30 | Son Güncelleme:

Turuncu alarm nedir? Turuncu uyarı ne demek?

Turuncu alarm nedir" Turuncu uyarı ne demek"

Meteoroloji'den Kıyı Ege ile Edirne'nin güneyi, Balıkesir'in batısı ve Çanakkale çevrelerinde turuncu uyarı geldi. Bugünden itibaren etkili olacak olan yağışlar için turuncu alarm uyarısı yapıldı. Turuncu uyarı tehlike durumlar için kullanılan bir durumdur.

Meteoroloji Genel Müdürlüğü tarafından bazı iller için turuncu uyarı yapıldı. 13 Ekim itibariyle Kıyı Ege ile Edirne'nin güneyi, Balıkesir'in batısı ve Çanakkale çevrelerinde turuncu uyarı yapılarak olumsuzluklara karşı tedbir alınması gerektiği bildirildi. Peki, Turuncu uyarı ne demek, ne anlama geliyor?

TURUNCU UYARI NE DEMEK, NE ANLAMA GELİYOR?

MeteoUyarı uygulamasında kullanılan renklerin anlamları şöyle:

KIRMIZI RENK: Kırmızı, havayla ilgili "çok tehlikeli durum"un olduğunu gösteriyor. Son derece kuvvetli bir meteorolojik hadise tahmin edildiğinde bu renkle uyarı yapılıyor. Haritada kırmızı rengin olduğu yerde büyük hasar ve kayıpların oluşması muhtemel görülüyor. Bu hadiseler çoğu durumda geniş bir alan üzerinde hayatı tehdit edecek nitelikte kabul ediliyor. Güncel meteorolojik koşullar ve tahminlerin bu durumda sıklıkla takip edilmesi önem taşıyor.

TURUNCU RENK: Turuncu, havayla ilgili "tehlikeli durum"larda kullanılıyor. Bu renkte tahmin edilen meteorolojik hadise sıklıkla gerçekleşmiyor. Hasar ve kayıpların oluşması muhtemel görülüyor. Çok tedbirli olunması, güncel meteorolojik koşullar ve tahminlerin takip edilmesi gerekiyor.

SARI RENK: Sarı, havada "potansiyel tehlike durumu"na işaret ediyor. Tahmin edilen meteorolojik hadise olağan dışı olmamakla birlikte, meteorolojik şartlardan etkilenebilecek faaliyetler konusunda dikkatli davranılması uyarısında bulunuluyor.

YEŞİL RENK: Yeşil ile belirtilen yerde uyarı yapılmasını gerektiren meteorolojik hadisenin tahmin edilmediği anlaşılıyor.

<p>Başkan Erdoğan, görüşmede, Menica Encü'ye geçmiş olsun dileklerini iletti, onun ve ailesinin Mevl

Başkan Erdoğan koronavirüsü yenen 120 yaşındaki Menica nine ile görüştü

Türkiye'nin yeni nesil yerli silahları

İstanbul güne yağmurla başladı

Tarihi şehirleri ve savaşları yaptığı diorama çalışmalarıyla canlandırıyor