• $ 7,0176
  • € 8,3476
  • 460.3
  • 1092.76
Haber Hattı
Haber hattı
0530 708 54 54
Bip""/
Haber hattı
0530 708 54 54
Reklamı Kapat
02 Temmuz 2020 Perşembe 16:21 | Son Güncelleme:

Türkiye'de türünün ilk bebek pengueni doğdu

DHA

"Canlıların Korunaklı Bölgelerde Yetiştirilmesi" programı kapsamında, 2016 yılından bu yana Türkiye'nin ilk kutup penguenlerine ev sahipliği yapan İstanbul Akvaryum'da, Gentoo türü kutup pengueni dünyaya geldi.

İstanbul Akvaryum’da, Gentoo türü kutup pengueni dünyaya geldi. 100 gram ağırlığında ve 38 günlük kuluçka döneminin ardından sağlıklı bir şekilde dünyaya gelen bebek penguen, hem annesi hem de babası tarafından günde 5 kere 2 saat aralıkla besleniyor.Penguen 6 ay sonra hem suya girecek, hem de cinsiyeti belli olacak.

DİĞER YAVRULAR YOLDA

Cinsiyetinin kan testi ile öğrenileceği bebek penguen için açıklamalarda bulunan İstanbul Akvaryum Müdürü ve İcra Kurulu Üyesi Dilek Çapanoğlu, “6 ay beklememizin en büyük sebebi de şu anda tüylerinin çok yumuşak ve uçuşkan olması. Yetişkin tüyü dediğimiz daha sert ve yağlı olan tüylere ergenlikten gençliğe geçişte tüy dökümüyle sahip olacak. O zaman vücut ısısı soğuk suya da adapte olabilecek. Doğal sürecinde 6 ay sonra buradaki diğer koloni üyeleriyle birlikte yaşamına devam edecek” dedi.

Şuan bir bebek penguenin dünyaya gözlerini açtığını ve kuluçkada olan başka yumurtaların da bulunduğunu dile getiren Çapanoğlu, “Bu yumurtalarımızı da gözlemliyoruz. Birden fazla yavru penguenimiz olur diye bekliyoruz. Bu bir süreç. Doğal sürecin hiçbir aşamasına müdahale etmiyoruz” ifadelerini kullandı.

İSMİNE VATANDAŞLAR KARAR VERECEK

Türkiye Cumhuriyeti’nin ilk kutup pengueni olduğu için Türk halkının penguenin ismi için karar vermesi gerektiğini düşündüklerini belirten Çapanoğlu, şunları söyledi: “Web sitemiz üzerinden anket çalışması yaparak penguenimizin ismini halkımızın seçmesini istiyoruz. Kendi aramızda da konuştuğumuz isimler oldu. Türkiye’nin çağrışım yapması için ‘Lokum’ olabilir diye düşündük. Çok küçük, minik ve tatlı bir penguen. Kesin kararı vermek için anket çalışması yapacağız.”

Enflasyon rakamları neyi ifade ediyor?

Enflasyon rakamları neyi ifade ediyor?

Kavurucu sıcaklıkta sürülerin tozlu yolculuğu

Kavurucu sıcaklıkta sürülerin tozlu yolculuğu

Şifa kaynağı tahinin vücudumuza etkileri

Şifa kaynağı tahinin vücudumuza etkileri

Günün en çok paylaşılan fotoğrafları

Günün en çok paylaşılan fotoğrafları