• $7,4422
  • €9,0046
  • 411.146
  • 1531.05
15 Ocak 2021 Cuma 21:33 | Son Güncelleme:

Kaç kişi aşı vuruldu, çocuklar aşı olacak mı? Türkiye kovid aşısı olan kişi sayısı kaç?

Kaç kişi aşı vuruldu, çocuklar aşı olacak mı" Türkiye kovid aşısı olan kişi sayısı kaç"

Türkiye'de kaç kişinin kovid aşısı olduğu yakından takip ediliyor. Sağlık Bakanı Fahrettin Koca ve ardından Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'da kovid aşısı vuruldu. İlk aşılar sağlık çalışanlarında başladı. Ardından kademeli olarak aşılar vurulacak. Peki, bu zaman kadar Türkiye'de kaç kişi kovid aşısı oldu? Çocuklarda aşı olacak mı?

Türkiye'de kaç kişi kovid aşısı olduğu Sağlık Bakanlığı tarafından kamuoyuyla paylaşılıyor. Ülkemizde de tesirini arttıran koronavirüs salgını sonrası aşılama yapılıyor. 81 ile gönderilen aşılar ilk olarak sağlık çalışanlarına uygulanmaya başlandı. Kademeli olarak gerçekleşecek uygulamada Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ve Sağlık Bakanı Dr. Fahrettin Koca'da ilk vurulanlar arasında yerini aldı. Türkiye'de kaç kişi kovid aşısı oldu? Çocuklarda aşı olacak mı?

TÜRKİYE'DE KAÇ KİŞİ KOVİD AŞISI OLDU?

Sağlık Bakanlığı verilerine göre, Türkiye'de yaklaşık 1 milyon 100 bin sağlık çalışanı bulunuyor. Aşıların uygun şartları taşıyan sağlık çalışanlarına tanımlanmasıyla Bakanlık tarafından ilgili kişilere bildirim yapılıyor. Ayrıca sağlıkçılar, Merkezi Hekim Randevu Sistemi (MHRS) üzerinden randevu alarak aşılarını yaptırabiliyor.

65 yaş üstü aşı randevusu alma ve sorgulama: 65 yaş üstü ne zaman aşı olacak?

Sağlık çalışanlarının ardından, Kovid-19 Aşısı Ulusal Uygulama Stratejisi kapsamındaki öncelik sıralamasına göre diğer vatandaşların aşılanmasına başlanacak.

Aşı yapılan her kişi, uygulama sonrasında aşıya ait tüm detaylara cep telefonuna gönderilecek kısa mesajdan (SMS) ve e-Nabız hesabından erişebilecek.

Aşının ikinci dozunun randevusu hekim tarafından verilip, SMS olarak cep telefonuna gönderilecek. MHRS ve e-Nabız hesabı üzerinden randevu kontrol edilebilecek veya değiştirilebilecek.

ÇOCUKLARDA AŞI OLACAK MI?

T.C. Sağlık Bakanlığı Koronavirüs Bilim Kurulu tarafından belirlenmiş öncelikli risk grubunda 18 yaş altındaki kişiler yer almadığından şu an için çocuklara COVID-19 aşısı uygulanmayacaktır.

<p>Röportaj: Yasemin  İLAN</p><p>Yeşilçam'ın iki ünlü ismi Avni Dilligil ile Belkıs  Dilligil

Çiçek dilligil'den yıllar sonra gelen itiraf

İzmir'de deniz 50 metre çekildi! Tekneler karaya oturdu

NASA'nın paylaşımı büyük ilgi gördü. İşte Mars'tan en yeni fotoğraflar...

Müslüm Gürses, isminin verildiği müzede anıldı