• $9,262
  • €10,7921
  • 526.391
  • 1409.56
26 Ağustos 2021 Perşembe 10:51 | Son Güncelleme:

Türk lise öğrencisi Derya Karadeniz'den büyük başarı: Makalesi NASA'nın sitesinde yayınlandı

Türk lise öğrencisi Derya Karadeniz'den büyük başarı: Makalesi NASA'nın sitesinde yayınlandı

Türk lise öğrencisinin makalesi NASA'nın web sitesinde yayınlandı. Liseli Derya'nın başarısı hem okulunda hem de ailesi arasında büyük sevince neden oldu.

Lise öğrencisi Derya Karadeniz'in uzayda yaşam olup olmadığı konusundaki yazmış olduğu "Oberon" isimli makale NASA'nın web sitesinde yayınlandı.

TRT Haber'de yer alan habere göre, Kocaeli'nde Fen Lisesi öğrencisi Derya Karadeniz, NASA'nın liseler arası düzenlemiş olduğu "Bir Günlük Bilim İnsanı" makale yarışmasına katıldı.

Derya Karadeniz'in "Oberon" isimli makalesi NASA'nın web sitesinde yayınlandı. Karadeniz süreci anlattı:

"Yarışmanın adı 'Bir Günlük Bilim İnsanı'. Uluslararası olarak bütün dünyada düzenleniyor. Ben de bu yarışmayı okulumuz aracılığıyla gördüm ve bu yarışmaya bir makale yazıp göndermeyi istedim. Yarışmanın sonucunda makalem NASA'ya gönderilecek makaleler arasında seçildi. NASA'nın web sitesinde yayınlandı. Bu hepimizi çok mutlu etti. Benim için çok sevindirici bir haber oldu."

Liseli Derya'nın başarısı hem okulunda hem de ailesi arasında büyük sevince neden oldu.

"İKLİM DEĞİŞİKLİĞİ İLE BAŞETMEMİZ İÇİN BİR YOL GÖSTEREBİLİR"

Lise öğrencisi Karadeniz, Oberon isimli makaleyi yazma gerekçesini bilim dünyasında da sıkça tartışılan ve günlük hayatımıza etkileri görülen iklim değişikliğini gerekçe gösteriyor.

"Makalem Uranüs'ün ikinci en büyük uydusu Oberon hakkındaydı. Oberon'a neden daha çok gidilmeli konulu bir makale yazdım. Biliyorsunuz şu anda dünyada küresel ısınma ve iklim değişikliği tartışılıyor. Bazı yerler aşırı soğuyor, bazı yerler aşırı ısınıyor. Bunun sonucunda ben de başka gezegenlerden belki bir şeyler bulabilirim diye düşündüm. Mesela Oberon çok soğuk. Eğer orada bir yaşam varsa örneğin bir bakteri türü yaşıyorsa bu bize iklim değişikliği ile başetmemiz için bir yol gösterebilir."

Derya Karadeniz'in makalesine NASA'nın sitesinden ulaşılabiliyor.

  • derya karadeniz
  • NASA
  • Oberon
<p>Bozkurt'ta selde hasar gören 10 katlı bina iş makinesiyle yıkıldı.</p>

Bozkurt'ta 10 katlı bina böyle yıkıldı

Günün en çok paylaşılan fotoğrafları (16 Ekim 2021)

Cumhurbaşkanı Erdoğan ile Angela Merkel ortak basın toplantısı düzenledi

Sel felaketinin çevre sorunlarına da yol açan izleri 3 aydır silinemedi