• $7,6604
  • €8,9115
  • 458.493
  • 1124.17
Haber hattı
0530 708 54 54
Haber hattı
0530 708 54 54
09 Kasım 2019 Cumartesi 07:17 | Son Güncelleme:

Tövbe duası nasıl okunur? Tövbe nasıl edilir? Tövbe istiğfar duası ve suresi okunuşu sizlerle..

 Tövbe duası nasıl okunur" Tövbe nasıl edilir" Tövbe istiğfar duası ve suresi okunuşu sizlerle..

Tövbe duası Mevlid Kandili gecesi aratılan konular arasında yerini aldı. Tövbe nasıl edilir? sorusunun yanıtını merak eden Müminler bu mübarek geceyi en iyi şekilde değerlendirmek istiyor. Peygamber Efendimiz (S.A.V)’in doğumu anlamına gelen Mevlid Kandili Müslüman alemi için büyük önem taşıyor. Sevap kapılarının sonuna kadar açıldığı bu günü müminler dua ve tövbe etmek istiyor. Haberimiz içerisinden Tövbe istiğfar duası ve suresi okunuşuna ulaşabilirsiniz

Tövbe istiğfar duası nasıl okunur? sorusu dua edip af dilemek isteyen binlerce kişi tarafından aratılmaya başladı. 8 Kasım Cuma günü Mevlid Kandili’in idrak ediyoruz. Mevlid Kandili, Peygam Efendimiz’in doğum yıl dönümü vesilesiyle her yıl Müslümanlar tarafından kutlanan ve çeşitli törenler düzenlenen kutsal bir gündür. Bu mübarek günü ibadet ve dua ile geçirmek isteyen müminler de ‘Tövbe istiğfar suresi nasıl okunur?’ sorusunu aratıyor. İşte Tövbe istiğfar duası ve suresi okunuşu

TÖVBE İSTİĞFAR DUASI NASIL OKUNUR?

İstiğfar, işlenen günahlardan ve hatalardan dolayı Allah’tan af ve mağfiret niyaz etmek demektir. Kur’an-ı Kerim’de işledikleri kötülüklerden pişman olup tövbe-istiğfarda bulunanlar övülmektedir (Âl-i İmrân, 3/135). Kaynaklarda içeriği bakımından “istiğfar” anlamı taşıyan pek çok dua vardır. Hz. Peygamberin (S.A.V) “Seyyidü’l-istiğfâr” (İstiğfârın en güzeli) diye nitelediği dua şöyledir:

Allah’ım! Sen benim Rabbimsin! Senden başka hiçbir ilâh yoktur. Beni sen yarattın. Ben Senin kulunum; gücüm yettiği kadarıyla Senin ahdin ve va’din üzere bulunuyorum. Yaptığım fenalıkların şerrinden Sana sığınırım. Üzerimde olan nimetlerini itiraf ederim; günahımı da itiraf ederim. Beni bağışla; çünkü Senden başka hiçbir kimse günahları bağışlamaz.) (Buhârî, Deavât, 2)

TÖVBEDE HANGİ DUALAR OKUNMALIDIR?

Tövbe edecek kimsenin iki rekât namaz kıldıktan sonra Allah’a hamd, Resûlüne (S.A.V) salât ve selam getirdikten sonra tövbe ve istiğfar etmesi, akabinde de salavat ve hamd ile bitirmesi tövbenin adabındandır.

Hz. Peygamberin (S.A.V.), bağışlanması için yaptığı pek çok duadan ikisi şudur:

Allah’ım! Ben kendime çok zulmettim. Günahları bağışlayacak ise yalnız sensin. Öyleyse tükenmez lütfunla beni bağışla, bana merhamet et. Çünkü affı sonsuz, merhameti nihayetsiz olan yalnız sensin.

Allah’ım! Günahlarımı, bilmeden ve haddimi aşarak işlediğim kusurlarımı, benden daha iyi bildiğin bütün suçlarımı bağışla! Allah’ım! Ciddi veya şaka olarak yaptığım yanlışları, hataen ve kasten işlediğim günahlarımı affeyle! Bütün bu kusurların bende bulunduğunu itiraf ederim. Allah’ım! Şimdiye kadar yaptığım, bundan sonra yapacağım, gizlediğim ve açığa vurduğum, ölçüsüz bir şekilde işlediğim ve benden daha iyi bildiğin günahlarımı affeyle! Öne geçiren de sen, geride bırakan da sensin. Senin gücün her şeye yeter.

TÖVBENİN DİNDEKİ YERİ NEDİR, NASIL TÖVBE YAPILIR?

Sözlükte pişmanlık ve dönmek anlamına gelen tövbe, dinî bir kavram olarak, kulun işlediği kötülük ve günahlara pişman olup, onları terk ederek Allah’a yönelmesi, emirlerine uymak ve yasaklarından kaçınmak suretiyle Allah’a sığınarak bağışlanmasını dilemesi demektir. Yüce Allah, bağışlanacak müminlerin vasıflarını sıralarken şöyle buyurmaktadır: “Ve onlar bir kötülük yaptıkları, ya da nefislerine zulmettikleri zaman, Allah’ı hatırlayarak hemen günahlarının bağışlanmasını dilerler. Günahları da Allah’tan başka kim bağışlayabilir? Ve onlar, yaptıklarında bile bile ısrar etmezler.” (Âl-i İmrân, 3/135)

<p>Şile’de kamp kuran yaklaşık 2 bin gencin maske ve mesafe kurallarına uymadığı görüldü. El e

Şile'de kamp kuran 2 bin genç maske ve mesafeyi hiçe saydı

Türkiye'nin yeni nesil yerli silahları

27 Eylül altın fiyatları ne kadar oldu? Gram ve çeyrek altın fiyatları...

Mersin'de kum zambaklarını koparmanın cezası 73 bin lira