• $7,8817
  • €9,3903
  • 458.74
  • 1342.49
24 Nisan 2020 Cuma 17:48 | Son Güncelleme:

Tekirdağ iftar ve sahur vakti saati kaçta? Tekirdağ imsak, iftar ve sahur vakti 2020 Diyanet imsakiyesi! İşte yanıtı

Tekirdağ iftar ve sahur vakti saati kaçta" Tekirdağ imsak, iftar ve sahur vakti 2020 Diyanet imsakiyesi! İşte yanıtı

Tekirdağ imsak, iftar, sahur vakitleri bu yıl da arama motorlarında yoğun olarak araştırılıyor. Tekirdağlılar Ramazan ayının ilk günü saat kaçta sahura kalkacaklarını ve iftarı akşam saat kaçta yapacaklarını öğrenmek istiyor. İmsak, dinî bir kavram olarak, fecr-i sâdıktan, iftar vaktine kadar yemeden, içmeden ve diğer orucu bozan şeylerden uzak durmak, el çekmek demektir. İmsak, oruca başlama vakti demektir. İmsakın zıttı iftardır. Tekirdağ imsak, iftar, sahur vakitleri ise Diyanet tarafından açıklandı. İşte Tekirdağ imsakiyesi 2020...

Tekirdağ sahur, iftar vakti saati kaçta? sorusunun yanıtı merakla araştırılıyor. Ramazan ayı, bu sene 24 Nisan'da başlıyor. 23 Nisan'ı 24 Nisan'a bağlayan gece sahura kalkacak milyonlarca Müslüman, 24 Nisan akşamı ise ilk iftarlarını açacak. Tekirdağlılar ilk oruç günü imsak ve iftar saatlerini öğrenmek istiyor. İslamın beş temel şartından birisi olan Oruç ibadetinde imsak ve iftar saatleri önem taşıyor. Bu kıymetli zaman dilimini ibadet ve iyiliklerle değerlendiren mümin ebedi mutluluğun kapısını açar. Cehennemden kurtuluş beratını alarak zaman ve mekân cennetine doğru yol alır. Tekirdağ imsak, iftar, sahur vakitleri 2020 haberimizde yer alıyor.

TEKİRDAĞ İMSAKİYESİ 2020 İÇİN TIKLAYIN

TEKİRDAĞ İMSAK VAKTİ SAHUR SAATİ KAÇTA?

Tekirdağ'da 25 Nisan için sahur saati 04:33'tür.

TEKİRDAĞ İFTAR VAKTİ SAAT KAÇTA?

Tekirdağ'da 24 Nisan tarihinde iftar vakti 20:06'dır.

2020 TEKİRDAĞ İMSAKİYESİ

Diyanet İşleri Başkanlığı tarafından hazırlanan Tekirdağ imsakiyesinin tamamı haberimiz içerisinde yer alıyor.

ORUÇ TUTMAKLA YÜKÜMLÜ OLMANIN ŞARTLARI NEDİR?

İslam’a göre, bireyin sorumlu olmasının temel şartları müslüman, akıllı ve ergenlik çağına ulaşmış olmaktır. Dolayısıyla bu şartlar, oruç ibadeti ile sorumlu olmanın da şartlarıdır. Buna göre, bir kimsenin Ramazan ayında oruç tutmasının farz olması için öncelikle müslüman ve âkil-bâliğ olması gerekir.

İbadetlerle yükümlü olma şartlarını taşıdığı hâlde bazı özel durumlardaki kimselere oruç tutmama ruhsatı verilmiştir.

İbadetlerle yükümlü olmamakla birlikte ergenlik yaşına gelmeyen çocukların alıştırılmak ve ısındırılmak maksadıyla namaz kılmaları ve oruç tutmaları teşvik edilir. Nitekim Hz. Peygamber (s.a.s.), yedi yaşından on yaşına kadarki sürede çocuğun namaza alıştırılmasını önermiştir.

ORUCA NE ZAMAN VE NASIL NİYET EDİLİR?

Niyet etmek orucun şartlarındandır. Niyetsiz oruç sahih değildir. Kalben niyet etmek yeterli ise de niyeti dil ile ifade etmek menduptur. Oruç için sahura kalkılması da niyet sayılır.

Ramazan orucu, belli günlerde tutulmak üzere adanan oruçlar ile nafile oruçlar için niyet etme vakti, güneşin batması ile ertesi gün tepe noktasına gelmesi öncesine kadarki süredir Ancak imsaktan sonra yapılacak niyetin geçerli olması için bu vakitten itibaren bir şey yenilip içilmemiş, oruca aykırı bir iş yapılmamış olması gerekir. Aksi takdirde gündüz niyet caiz olmaz (Kâsânî, Bedâî’, II, 85). Bu oruçlar için, “yarınki orucu tutmaya” şeklinde mutlak niyet yeterlidir. Bununla birlikte geceden niyet edilmesi ve “yarınki Ramazan orucuna” şeklinde orucun belirlenmesi daha faziletlidir. Ramazanın her günü için ayrı niyet edilmesi gerekir (Mevsılî, el-İhtiyâr, I, 397, 400).

Kaza, keffaret ve bir zamana bağlı olmaksızın adanan oruçlar için gün batımından itibaren en geç imsak vaktine kadar niyet edilmiş olmalıdır. Bu tür oruçlara niyet edilirken, “falanca kaza, keffaret veya adak orucuna” şeklinde belirtilmesi gerekir.

Şafiî mezhebine göre ise nafile dışındaki tüm oruçlara geceden niyet edilmelidir. İmsak vaktine kadar niyet edilmemişse o günün orucu geçerli olmaz. Nafile oruçlara ise güneş tepe noktasına gelmeden öncesine kadar niyet edilebilir (Şirâzî, el-Mühezzeb, I, 331-332).

PEYGAMBER EFENDİMİZİN SAHUR DUASI

Peygamber Efendimiz meaIen buyuruyor ki: “Ey bu gecenin ve biraz sonra oIacak sahurun Rabbi oIan AIIah’ımız.. Bizi iftarIara uIaştırırken günahIarımızdan arınmış oIarak orucumuzu açmayı nasip eyIe… Âmin…”

İMSAK NEDİR? NE ZAMAN BAŞLAR?

Din İşleri Yüksek Kurulu Başkanlığı'nda yer alan bilgilere göre; Sözlükte “kendini tutmak, engellemek, el çekmek, geri durmak” anlamlarına gelen imsak, dinî bir kavram olarak, fecr-i sâdıktan, iftar vaktine kadar yemeden, içmeden, cinsel ilişki ve diğer orucu bozan şeylerden uzak durmak, el çekmek demektir. İmsakın zıttı iftardır.

Halk arasında ise “imsak” oruç tutmaya başlanan fecr-i sadığın oluştuğu vakit anlamında kullanılır. Bu manada imsak, oruca başlama vakti demektir.

Oruca ne zaman başlanıp ne zaman bitirileceği Kur’an-ı Kerim’de şu şekilde açıklanmıştır: “(Ramazan gecelerinde) şafağın aydınlığını gecenin karanlığından ayırt edinceye (tan yeri ağarıncaya/fecr-i sâdığa) kadar yiyin, için. Sonra da akşama kadar (yiyip içmeden, cinsel ilişkide bulunmadan) orucu tamamlayın.” (Bakara, 2/187)

Takvimlerde gösterilen “imsak”, oruca başlama vaktini ifade eder. İmsak vakti aynı zamanda gecenin sona erdiği, yatsı namazı vaktinin çıkıp sabah namazı vaktinin girdiği andır. Ezan da imsak vaktinin başlaması ile okunmaktadır. Bu sebeple ezanın başlaması ile yemeyi içmeyi terk etmek gerekir. Ezan başladığı sırada ağızda bulunan lokmanın yutulmasında bir sakınca yoktur.

<p>Başkan Erdoğan, Türkiye-Katar Yüksek Stratejik Komite 6. Toplantısı'na katılmak üzere Türkiye'ye

Başkan Erdoğan Katar Emiri ile Millet Kütüphanesi'ni gezdi

Türkiye'nin yeni nesil yerli silahları

Asırlık çınar Bekir dede sağlığını doğal beslenmeye ve stressiz yaşama borçlu

Yeni Atatürk Kültür Merkezi'nde sona yaklaşıldı