• $8,058
  • €9,6752
  • 460.376
  • 1408.14
04 Nisan 2021 Pazar 16:28 | Son Güncelleme:

Taş işleme ustası değerli taşları bulmak için Anadolu'yu geziyor

Taş işleme ustası değerli taşları bulmak için Anadolu'yu geziyor

Taş işleme ustası Ayhan Arıkan, yıllardır sürdürdüğü taş arama serüvenini mesleği haline getirdi. Arıkan Türkiye'yi adım adım dolaşarak değerli taşları topluyor.

Ayhan Arıkan Türkiye'nin dört bir yanını dolaşarak değerli taşlar buluyor. Bulduğu taşları işleyen taş işleme ustası, Takıdan süs eşyasına çeşitli ürünlere dönüştürüyor.

TRT Haber'in haberine göre, Ayhan Arıkan, değerli taşlar ile tam 30 yıl önce tanıştı. Arkadaşları ile çıktığı bir gezide tesadüfen bulduğu ağaç fosilinin değerli taş olduğunu öğrendi bu taş ile başlayan merakı mesleği haline geldi

DEĞERLİ TAŞLAR ARIYOR

Değerli Taş İşleme Ustası Ayhan Arıkan, "Yerli yabancı bütün kaynakları kullandım, bu işi amatörce bölgesinde yapan kişileri buldum, sahayı gezerek sahayı öğrendim. Ben yüzeyden topluyorum bunları. Şu anda nokta atışı yapıyorum, ne taşına ihtiyacım varsa yerini bölgesini ilini biliyorum gidiyorum az bir miktar alıp gelip işleyip satıyorum" dedi.

BULDUĞU TAŞLAR İŞLEYEREK DÖNÜŞTÜRÜYOR

Ayhan arıkan, topladığı taşları Ankara Samanpazarı'ndaki atölyesinde özenle işliyor. Takıdan süs eşyasına çeşitli ürünlere dönüştürüyor.

En büyük hayali ise Türkiye'nin değerli ve yarı değerli taş haritasını çıkarmak. Bunu gerçekleştirmek için çalışmalarını sürdürüyor.

<p>Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, Yunanistan Dışişleri Bakanı Nikos Dendias ile görüşmesinde ger

Dendias provokasyon için mi geldi?

Milli Savunma Bakanlığı fotoğrafları paylaştı

''Baharın müjdecisi'' leylekler Bingöl'e renk kattı

Bozuk parayla öyle bir şey yaptı ki görenleri hayrete düşürdü