• $7,4294
  • €8,982
  • 412.302
  • 1471.39
17 Ocak 2021 Pazar 09:57 | Son Güncelleme:

Tarsus'ta şaşkına çeviren görüntü! Sular çekilince ortaya çıktı

Tarsus'ta şaşkına çeviren görüntü! Sular çekilince ortaya çıktı

Mersin'in Tarsus ilçesinde Bizans İmparatoru 1'inci Justinyen (Justinianos) döneminde Berdan Irmağı altında kalan Tarsus Şelalesi'ndeki Roma kaya mezarları ve odalar, kuraklık sonucu suyun çekilmesiyle yeniden ortaya çıktı.

Mersin'in Tarsus ilçesinde Bizans İmparatoru 1’inci Justinyen (Justinianos) döneminde Berdan Irmağı altında kalan Tarsus Şelalesi'ndeki Roma kaya mezarları, suların çekilmesi ile yeniden ortaya çıktı.

DHA'nın haberine göre 6'ncı yüzyılda Bizans İmparatoru 1’inci Justinyen tarafından şehri sel baskınlarına karşı korumak için Berdan Irmağı yatağının yönünün değiştirilmesiyle sular altında kalan ve Tarsus Şelalesi olarak bilinen bölgede yaklaşık 10 metre derinde bulanan konglomera kaya mezarları ve odalar, kuraklık sonucu suyun çekilmesiyle yeniden ortaya çıktı. Ülke genelinde yaşanan kuraklıkta Berdan Barajı'ndan ırmağa su gitmemesi nedeniyle Tarsus Şelalesi'nin ilk kez bu kadar susuz kaldığı kaydedildi.

Kaya mezarları ve odaların halen orijinalliğini koruduğunu anlatan sosyolog turizmci Nadir Durgun şunları söyledi: 

"Tarsus Şelalesi altındaki Roma kaya mezarlarının bulunduğu yerdeyiz. Normalde buraya girmek çok zor. Üzerinden aşırı su aktığı için girilmesi mümkün olmuyor. Ama kuraklık olduğu için girebildik."

Normalde nehrin Antik çağda şehrin tam merkezinden aktığını söyleyen Durgun sözlerini şöyle sürdürdü:

İsmi o dönemde Kydnos olan nehir, şehir merkezinden akarak lagüne dökülüyordu. Fakat bahar aylarında aşırı yağış ve kar erimesinden bu nehir taşıyor, daha sonra Bizans İmparatoru Justinyen döneminde nehrin yatağı değiştiriliyor. Burada eski Roma kaya mezarlarının bulunduğu yerin üzerinden akıntıyla bir şelale oluşuyor. Daha sonra Justinyen, Baç Köprüsü dediğimiz köprüyü de inşa ediyor ve şehri bu şekilde su baskınlarından kurtarıyor


Haberin Özeti

Mersin'in Tarsus ilçesinde yaşanan kuraklık, Berdan Irmağı'nın altında kalan Roma kaya mezarlarını ortaya çıkardı.

ARKA PLAN
• Bizans İmparatoru I. Justinyen tarafından 6'ncı yüzyılda şehri sel baskınlarına karşı korumak için Berdan Irmağı yatağının yönü değiştirilmişti.
• Kaya mezarlar, yatak yönü değiştirilen ırmağın suları altında kalmıştı.
<p>Başkan Recep Tayyip Erdoğan, cuma namazı çıkışı gazetecilerin sorularını yanıtladı. Başkan Erdoğa

Başkan Erdoğan: Lokantalar ve otellerle ilgili kararları Kabine Toplantısı'nda atacağız

Öğretmenlere koronavirüs aşısının yapılmaya başlandı

Milli Savunma Bakanı Hulusi Akar A-400M hangarını ziyaret etti

Balıkçı ağlarına bin yıllık tekne parçaları ile 13 amfora takıldı