• $7,3595
  • €8,9499
  • 442.773
  • 1577.86
29 Kasım 2020 Pazar 12:49 | Son Güncelleme:

Tarihi saat kulesine "Ramocan" yazısına emsal karar: 1 yıl hapis cezası

Tarihi saat kulesine "Ramocan" yazısına emsal karar: 1 yıl hapis cezası
DHA

Antalya'nın tarihi simgesi saat kulesine sprey boya ile "Ramocan" yazan kişi, 1 yıl hapis cezası aldı.

Antalya'da tarihi saat kulesinin üzerine "canı sıkıldığı için" sprey boyayla "Ramocan" yazan Ramazan Yiyin, 2 yıl süren mahkeme sürecinin ardından 1 yıl hapis cezasına çarptırıldı.

DHA'da yer alan habere göre, Antalya'nın Muratpaşa ilçesinde yer alan kentin tarihi simgelerinden saat kulesine 2018 yılında sprey boya ile "Ramocan" yazan Ramazan Yiyin, çevredeki güvenlik kameralarından tespit edilerek gözaltına alındı. Yiyin hakkında, Antalya Adliyesi 9'uncu Asliye Ceza Mahkemesi'nde kamu malına zarar vermekten kamu davası açıldı.

2 YIL SONUNDA 1 YIL HAPİS CEZASI ALDI

Antalya Büyükşehir Belediyesi'nin şikayetçi olduğu dava iki yıl sürdü. Ramazan Yiyin, mahkemede verdiği ifadede inşaat işiyle uğraştığını, suçu işlediği dönemde işsiz olduğu için can sıkıntısıyla saat kulesine "Ramocan" yazdığını söyledi. Pişman olduğunu anlatan Ramazan Yiyin'e 1 yıl hapis cezası verildi. Kararı Antalya Vakıflar Bölge Müdürü Hüseyin Coşar sosyal medya hesabından paylaşarak duyurdu.

Saat kulesinin Kaleiçi girişi tarafındaki duvarında mavi boya ile yazılan 'Ramocan' yazısının silindiği, ancak silik de olsa boya izinin kaldığı dikkati çekti. Saat kulesi çevresindeki esnafın da bu durumdan şikayetçi olduğu öğrenildi. Zaman zaman gençlerin gelerek buradaki tarihi yapıların duvarlarına sprey boya ya da fırçalarla birtakım şekiller çizip, yazılar yazdığını anlatan esnaf, çok kısa süre önce Antalya Büyükşehir Belediyesi'nden gelen bir ekibin tazyikli su ile bu boyamaları temizlediğini söyledi.

KALE BURCUNA YAZI

Diğer yandan saat kulesinin çok yakınında bulunan bir kale burcunun ise yine aynı şekilde sprey boyayla duvarına yazı yazıldığı görüldü. Bu yıl ocak ayında kalp nakli bekleyen ve bir süredir makineye bağlı yaşamını sürdüren Cemal Azboy'a destek için sosyal medyada başlatılan '#Her şey Cemal için' kampanyasındaki etiketin burç duvarına sprey boya ile yazıldığı dikkati çekti.

<p>Milli Savunma Bakanı Hulusi Akar ve Genel  Kurmay Başkanı Orgeneral Yaşar Güler’in IrakR

Sincar'daki PKK Varlığı Nasıl Son Bulacak?

Türkiye'nin yeni nesil yerli silahları

Bakan Kasapoğlu, Samsun'da kano durgunsu parkuru inşaatında inceleme yaptı

İzmir'de depremin ardından acil yıkılan 71 binada inşaat çalışmaları başladı