• $9,264
  • €10,7678
  • 527.102
  • 1409.56
28 Mayıs 2021 Cuma 14:37 | Son Güncelleme:

Taksim Camii mimarisi nasıl? Taksim Camii bugün açıldı!

Taksim Camii mimarisi nasıl" Taksim Camii bugün açıldı!

Taksim Camii'nin açılışı bugün gerçekleşti. Şefik Birkiye ve Selim Dalaman'ın imzasını taşıyan ana mekan kubbe göbek yazısında Fatiha Suresi yer alıyor. Başkan Başkan Recep Tayyip Erdoğan'ın katılımıyla açılışı yapılacak camii de 2 bin 250 kişinin namaz kılabilme imkanı olacak. Peki, Taksim Camii bugün açılıyor mu? Taksim Camii'nde ilk namaz ne zaman kılınacak?

Taksim Camii bugün açıldı. Temeli 4 yıl önce atılan camii resmi açılışı Başkan Recep Tayyip Erdoğan'ın katılımıyla gerçekleşti. Titizlikle yürütülen çalışmalar sonucunda camii de toplamda 2 bin 250 kişi namaz kılabilecek. Şefik Birkiye ve Selim Dalaman'ın imzasını taşıyan Taksim Camii ne zaman açılacak? Taksim Camii'nde ilk namaz ne zaman kılınacak?

TAKSİM CAMİİ NE ZAMAN AÇILACAK?

2 bin 250 kişinin aynı anda ibadet edebileceği caminin resmi açılışı yarın yapılacak. Başkan Recep Tayyip Erdoğan'ın teşrifleriyle yapılacak olan açılış töreni, cuma namazının ardından gerçekleştirilecek.

TAKSİM CAMİİ TASARIMI NASIL?

İçerisinde otopark, konferans ve sergi salonlarının da yer aldığı, 2 bin 250 kişinin aynı anda namaz kılabileceği cami, 2 bin 482 metrekare arsa alanına, yaklaşık 16 bin 500 metrekare de inşaat alanına sahip.

Hattat Davut Bektaş ve Nakkaş Adem Turan tarafından hazırlanan hat yazılarının takılıp boyama işlerinin tamamlandığı caminin ana mekan kubbe göbek yazısında Fatiha Suresi, ana mekan kubbe kasnağında Al-i İmran Suresi, ana mekan orta kuşak yazısında Bakara Suresi'nin 285 ve 286. ayetleri ile Haşr Suresi'nin 20-24. ayetleri yer alıyor.

Caminin giriş kubbesi göbek yazısında İhlas Suresi, giriş kubbesi kasnak yazısında Ayet-el Kürsi ve sonraki ayet, ana kapı üstü yazısında Nisa Suresi'nin 103. ayetinin son kısmı ve İstiklal girişi kapı üstüne ise Ra'd Suresi'nin 24. ayeti yazıldı. Caminin iç alanına Allah, Muhammed, Ebubekir, Ömer, Osman ve Ali isimlerinin yer aldığı 6 hat levha asıldı.

  • Taksim Camii
  • Taksim Camii açılışı
  • Taksim Camii ne zaman açılır
  • Taksim Camii ilk namaz ne zaman
  • Taksim Cami
<p>İstanbul Altınbaş Üniversitesi Öğretim Üyesi Dr. Eray Güçlüer, terör örgütü DHKP-C operasyonuna i

Kılıçdaroğlu'nun iddiası yeniden gündemde

Fenerbahçe, Trabzon'a ayak bastı

Günün en çok paylaşılan fotoğrafları (16 Ekim 2021)

Cumhurbaşkanı Erdoğan ile Angela Merkel ortak basın toplantısı düzenledi