• $8,2686
  • €10,0126
  • 482.683
  • 1427.73
04 Mayıs 2021 Salı 09:19 | Son Güncelleme:

Taksim Camii ne zaman açılacak? Taksim Camii açılış tarihi belli oldu mu?

Taksim Camii ne zaman açılacak" Taksim Camii açılış tarihi belli oldu mu"

Taksim Camii'nin açılış tarihi vatandaşların takip ettiği konular arasında yer alıyor. Şefik Birkiye ve Selim Dalaman'ın imzasını taşıyan camide 2 bin 250 kişi namaz kılabilecek. Caminin ana mekan kubbe göbek yazısında Fatiha Suresi, ana mekan kubbe kasnağında Al-i İmran Suresi yer alıyor. Peki, Taksim Camii açıldı mı? Taksim Camii ne zaman açılacak?

Taksim Camii için hazırlıklar sürüyor. 17 Şubat 2017 yılında yapımına başlanan camide sona gelindi. Vatandaşlarda Taksim Camii açıldı mı? Taksim Camii ne zaman açılacak? sorularına yanıt aramaya başladı. Caminin mekan göbek yazısında Fatiha Suresi yazıldı. Ana kapı girişi üst kısmında Nisa Suresi'nin 103. ayetinin son kısmı yer alıyor.

TAKSİM CAMİİ AÇILDI MI?

Mimarlar Şefik Birkiye ve Selim Dalaman'ın imzasını taşıyan ve yapımına 17 Şubat 2017'de başlanılan caminin Ramazan ayının son Cuma günü olan 7 Mayıs'ta açılması planlanıyor.

Manisa'dan getirilen halıların serilmesiyle iç mekandaki çalışmaların büyük ölçüde tamamlandığı caminin çevre düzenlenmesinde son rötuşlar yapılıyor. Caminin alt katındaki çok amaçlı salondaki çalışmalar ise, açılışa yetiştirilebilmesi için son hızla devam ediyor. Dışarıdaki çalışmalar nedeniyle içeri giren tozlar, her gün temizlikçiler tarafından temizleniyor. Temizlikçilerin bir kısmı sütunları, bir kısmı ise ayakkabılıkları silerek tozdan arındırıyor.

TAKSİM CAMİİ TASARIMI NASIL?

İçerisinde otopark, konferans ve sergi salonlarının da yer aldığı, 2 bin 250 kişinin aynı anda namaz kılabileceği cami, 2 bin 482 metrekare arsa alanına, yaklaşık 16 bin 500 metrekare de inşaat alanına sahip.

Hattat Davut Bektaş ve Nakkaş Adem Turan tarafından hazırlanan hat yazılarının takılıp boyama işlerinin tamamlandığı caminin ana mekan kubbe göbek yazısında Fatiha Suresi, ana mekan kubbe kasnağında Al-i İmran Suresi, ana mekan orta kuşak yazısında Bakara Suresi'nin 285 ve 286. ayetleri ile Haşr Suresi'nin 20-24. ayetleri yer alıyor.

Caminin giriş kubbesi göbek yazısında İhlas Suresi, giriş kubbesi kasnak yazısında Ayet-el Kürsi ve sonraki ayet, ana kapı üstü yazısında Nisa Suresi'nin 103. ayetinin son kısmı ve İstiklal girişi kapı üstüne ise Ra'd Suresi'nin 24. ayeti yazıldı. Caminin iç alanına Allah, Muhammed, Ebubekir, Ömer, Osman ve Ali isimlerinin yer aldığı 6 hat levha asıldı.

  • Taksim Camii
  • Taksim Camii açıldı mı
  • Taksim Camii ne zaman açılacak
  • Taksim Cami
<p class='MsoNormal'>CHP'nin ve Genel Başkan'ın avukatı  Mustafa Kemal Çiçek, görevinden ve partiden

CHP'de 650 milyon krizi devam eder mi?

Yusufeli Barajı gövde inşaatında sona gelindi

Kahramanmaraş'ta heyelan sonrası oluşan Turkuaz Göl, turizme kazandırılacak

Mudanya Yat Limanı deniz salyasıyla kaplandı