• $7,4294
  • €8,982
  • 412.302
  • 1471.39
30 Ocak 2021 Cumartesi 10:51 | Son Güncelleme:

Tahsin Paşa kimdir, gerçek tarihte nasıldı? Payitaht Abdülhamid Tahsin Paşa ölecek mi?

Tahsin Paşa kimdir, gerçek tarihte nasıldı" Payitaht Abdülhamid Tahsin Paşa ölecek mi"

Tahsin Paşa hayatı ve gerçek tarihte yaşananlar Payitaht Abdülhamid dizisi ile bir kez daha gündeme geldi. Ekranların sevilen yapımları arasında yer alanda dizide gelişen olaylar, seyirci kitlesi tarafından da sık sık merak ediliyor. Bu akşam yayınlanan bölümde paşaya silah doğrultulması dikkat çekti. Tahsin Paşa kimdir, gerçek tarihte nasıldı? Payitaht Abdülhamid Tahsin Paşa ölecek mi?

Payitaht Abdülhamid dizisinde bulunan Tahsin Paşa karakteri, bu akşam geceye damga vuracak. TRT 1'in sevilen dizisinde yaşanan olaylar, gerçek tarihten alıntılanarak senaryolaştırılıyor. Dizide Bahadır Yenişehirlioğlu'nun canlandırdığı Tahsin Paşa kimdir, gerçek tarihte nasıldı? Payitaht Abdülhamid Tahsin Paşa ölecek mi? 

TAHSİN PAŞA KİMDİR, GERÇEK TARİHTE NASILDI?

Hasan Tahsin Paşa, 1859 İstanbul'da Osmanlı Devleti'nde doğmuştur.  Osmanlı bürokratı. II. Abdülhamid devrinde 1894-1908 yılları arasında Mâbeyn-i Hümâyun Başkâtibi olarak görev yaptı.

Babası Mesud Efendi'dir. Rüştiye'deki tahsilini tamamladıktan sonra 11 Haziran 1870 tarihinde 13 yaşında Sadaret Mektubî Kalemi'ne girdi. Daha sonra Dahiliye Nezareti Mektubî Kalemi'nde görev aldı ve aynı kalemde başkâtip olarak görev yaptı. 7 Temmuz 1888 tarihinde terfi ederek Bahriye Nezareti Mektupçuluğu görevine atandı. Yeteneği liyakati ve dürüstlüğü sebebiyle Sultan II. Abdülhamid tarafından 26 Kasım 1894 tarihinde Süreyya Paşa'nın vefatıyla boşalan Mâbeyn Başkâtipliği'ne tayin edildi. Bu görevini 4 Ağustos 1908 tarihine kadar sürdürdü. II. Meşrutiyet'in ilanından sonra İttihatçılar tarafından Serasker Mehmed Rıza Paşa, Râtıb Paşa, Zeki Paşa ve Şehremini Reşid Paşa ile birlikte Sakız Adası'na sürgün edildi.

Bir süre sonra affedildi ve sürgünden döndü. Bir süre devlet görevi verilmedi. Cumhuriyet'in ilanından sonra Tekel Tütün Deposu'nda baş kâtiplik yaptı. 1930 yılında İstanbul'da öldü.

Bilinenin aksine Arap değildi. Dil olarak sadece Türkçe bilmekteydi.

PAYİTAHT ABDÜLHAMİD TAHSİN PAŞA ÖLECEK Mİ?

Payitaht Abdülhamid dizisinde Tahsin Paşa'nın ölüp ölmeyeceği hakkında bir bilgi bulunmuyor. Tarihi kaynaklara göre Tahsin Paşa, 1930 yılında vefat etmiştir. 

<p>Başkan Recep Tayyip Erdoğan, 'Darbe bir insanlık suçudur. 28 Şubat'ı yaşadım, 28 Şubat'ın farkınd

Başkan Erdoğan'dan 28 Şubat mesajı: Darbe bir insanlık suçudur

Avni Yıldırım ve Saul Alvarez müsabaka öncesi tartıldı

Konya'da mısır hasadının yapıldığı tarlada 40 metre derinliğinde obruk oluştu!

Kızılcahamam-Çerkeş Tüneli açıldı! Seyahat süresinin 15 dakikadan 3 dakikaya inecek