• $8,058
  • €9,6752
  • 460.376
  • 1408.14
26 Mart 2021 Cuma 23:42 | Son Güncelleme:

Süveyş Kanalı kapandı, dünya ticareti durdu! Bu hızla iki hafta sürer

Süveyş Kanalı kapandı, dünya ticareti durdu! Bu hızla iki hafta sürer

Süveyş'i tıkayan dev gemi... Her gün 10 milyar dolar yutuyor. 5 gün önce karaya oturarak Süveyş Kanalı'nı tıkayan devasa konteyner gemisi Ever Given'ı kurtarma çalışmaları sürüyor. Gemi her geçen gün dünya ticaretine 10 milyar dolara mal oluyor.

Akdeniz'i Kızıldeniz'e bağlayan Süveyş Kanalı'nda yoğun kum fırtınası ve rüzgar nedeniyle karaya oturarak deniz trafiğinin tıkayan "Ever Given" isimli yük gemisi için hummalı çalışmalar sürüyor. Kazıcı kepçeler, geminin çaprazlamasına karaya oturduğu burun ve kıç kısmından kum ve balçıkları kazarak, bir yandan da römorkların itiş ve çekişiyle gemi serbest bırakılmaya çalışılıyor. Çalışmalarda 20 bin ton kumun çekilmesi planlanıyor. Bir yandan da gemideki yük boşaltılıyor. Çalışmaların haftalar boyu sürebileceği belirtilirken kanal trafiğinin her iki tarafında şu anda yüzlerce gemi bekliyor. Her yıl yaklaşık 18 bin geminin geçtiği Süveyş Kanalı'nı tıkayan gemi nedeniyle her gün yaklaşık 10 milyar dolarlık (yaklaşık 80 milyar TL) ticari zarar meydana geliyor.

TÜRKİYE'DEN YARDIM TEKLİFİ

Bu durum ticarette saatte 400 milyon dolarlık bir kayba denk geliyor. Diğer taraftan, tankerlerinin de kanaldan geçememesi nedeniyle petrol fiyatlarının biraz daha yükselmesi bekleniyor. Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Adil Karaismailoğlu, Süveyş Kanalı'ndaki kazaya ilişkin, ihtiyaç olması halinde yardıma hazır olduklarını bildirdi.

İKİYE BÖLÜNEBİLİR

400 metre uzunluğundaki (yaklaşık dört futbol sahası) 20 bin konteyner taşıma kapasiteli geminin yükünü boşaltarak hafiflenmesini sağlamanın gemide dengesizliğe neden olabileceği ve gemiyi ikiye bölebileceği belirtildi. Uzmanlar, bu işlemin için önce geminin dengesinin iyi hesaplanması gerektiği yönünde görüş bildirdi.

<p>Baklava Ramazan menülerinin en özel tamamlayıcısı. Çıtır çıtır baklava yapmak kolay değil. Şef Ra

Çıtır çıtır baklava yapmanın 3 püf noktası

Fenerbahçe, Medipol Başakşehir maçı hazırlıklarını sürdürdü

Amerikalı Rapçi Kanye West'in ayakkabısı 2 milyon dolardan satışa çıktı

Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, KKTC'de